Gelenek Haline Gelmiş Sözler Bir Anlamda Batıl İnançlar

valla ben bunlarıda dydm

bebeklerin pipisini kukusnu öpenler var :) öpme edepsiz olur büydüğünde seni saymaz derler

bebeklerin ayağının altı öpülmez geç yürür derler

evet canım batıl inanç.... ben karakedi görünce saç çekme onu bilmiyordum açıkçası yeni duydum.... paylaşımın için teşekkürler canım....

Şeniz

saç çekme nedeni kara kedinin ugursuz oldugu söylenir ya
onu engellemek için-tatlicadiarzu-

batıl inanç değil ama
emek yaparken dağıtırken vs..
tahhiyat suresini okursanız
yemekler daha bereketli ve de bol olur..

batıl inanç değil ama
emek yaparken dağıtırken vs..
tahhiyat suresini okursanız
yemekler daha bereketli ve de bol olur..

Paylaşımın için teşekkürler tatlım. Birde evde sık sık Vakıa Suresini okuyun o da bereket için... :Saruboceq:

Ters dönmüş ayakkabı yada terliği düzeltmek birde kuş sürüsü geçerken saçımı çekmek(saçı daha çabuk uzatır derler) Sadece bu ikisini yapıyorum.Elimde olmadan yapıyorum valla onun dışında batıl inançlarım yok.

evimize getirilen küçük çocuk boş çıkarılmazmış bizde yumurta verirler

çantamı evde veya dışarda nerede olursam olayım asla katiyyen yere koymam...

bereketinin kaçacağını inanıyorum.

evimize getirilen küçük çocuk boş çıkarılmazmış bizde yumurta verirler

çantamı evde veya dışarda nerede olursam olayım asla katiyyen yere koymam...

bereketinin kaçacağını inanıyorum.

Bunları aynen bende uygularım sadece kuş uçarken saç çekme onu bilmiyordummm
negatemciğim senden öğrenmiş oldum... benim geç uzar saçlarım... yerimseniben denemeli...

küçük çocuk ayakta dururken eğilip bacaklarının arasından bakarsa o eve mutlaka habersiz misafir gelir...

kaç kez denedim her seferin de misafir geldi.

gözüm dalarsa uzun yoldan aniden bir tanıdığım gelir veya uzun yola gider...

küçük çocuk ayakta dururken eğilip bacaklarının arasından bakarsa o eve mutlaka habersiz misafir gelir...

kaç kez denedim her seferin de misafir geldi.

sardunyam bizde de çocuk öyle alttan bakarsa arkası gelecek derler yani kardeşşş geliyor derler.... Şeniz

birde düğünde gelinin ağzına bal sürerler dili tatlı olsun diye :)))
sonra gelin eve girerken taş alır eline evine koyar girince gelin taş gibi otursun bir yere gitmesin diyee :))

gelinin kucağına bebek oturturlar mutlaka erkek verirlerse eline erkek kız verirlerse önce kız evladı olacağına inanırlar :)

terlikcim güzel konu açmışsın cnm devamını okucam ve aklıma geldikcede yazarım :)

bizde 40lı çocuk için geçerlidir bu 40 gezmesine getirdiği evlerden yumurta toplarlar :))

terlikcim güzel konu açmışsın cnm devamını okucam ve aklıma geldikcede yazarım :)

Teşekkürler canım tabiiki yaz baktımda ne kadar değişik şeyler varmış... bizde de 40 uçurmaya çıkarırlar çocuğu boğaz geçmesi gerekir derler karşıya akrabalara gideriz onlarda dediğin gibi yumurta , pirinç, şeker vs verirler şu an tamamını hatırlayamadım...
bereketli olsun diye erzak tarzı şeyler verirler...

üstüne ters bir şey giyersen işlerin ters gider. derler...ben pek inanmam, denemedim bile...

üsütün de sökük dikilmez kısmetin kapanır derler....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…