Geçmişin tadı bir başkadır.

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
GEÇMİŞİN TADI BİR BAŞKA....
Etrafıma bakıyorum,herkeste bir karış surat.:1closedeyes:Karıştan az değil çok bile...Nasıl gülümsesin bu suratlar.Kimse kimseyi tanımıyor,görmüyor.Yeni gelenler tanışma telâşında...“Siz “nerelisiniz?”..“Şuralı..” Siz? “Biz buralı”..O kadar..Birbirleri ile geçmişlerini konuşacak,paylaşacak bir şey yok.Tesadüfen gidip görüldüyse doğdukları yerler...Aaa çok güzeldi gitmiş,görmüştük..Çok kalındıysa....Yöre yemekleri,yöre adetleri anılır.Düğünse düğün,turistik geziyse gezilen yerler...
Geçmişte birlikte yaşanmışlıklar yoksa zordur sohbet...Döner dolaşır,güncel haberlerde bulursunuz kendinizi..Tatsızdır.. Tat alınası hiç bir şey yoktur güncelde de.Acıtasyon dan başka..Onlara da tat denmez ki..Ne konuşulacak..Bakışıp zoraki sırıtacağız birbirimize..Elimizdekilerden uzanıp ikrâm edeceğiz arada..Teşekkür edilecek...Konser başlasa da izlesek ...

Yenilerle paylaşım zor...Eskiden hepimiz birbirimizi tanır selâmlaşırdık..
Tatlı meraklarımızı konuşurduk,öylesine ayak üstü..“Epeydir görünmüyorsunuz.,nerelerdesiniz,çocuklar nasıl”..O gider başkaları geçer.Göz göze gelinince,bir sarılma bir öpüşme...Konser başlayana kadar,biri gelir biri giderdi..Açık hava konserlerinde..

Şimdi aynı yerdeyiz,belki üç belki dört tanıdık o kadar... Biliyorum asık suratların nedenini.. KENDİNİ YABANCI GİBİ HİSSETMEK...
Hiç ama hiç bir yerde geçmişin tadı yok..Bu kez,yanımdaki hanım bir şeyler ikrâm ediyor..Yine hafif tebessüm edip alıyorum...Almasam olmaz..Az önce o almıştı benden...Ayıp olur...Konser başlayınca...Beğenimizi başımızla onaylıyoruz,adını bile bilmediğim hanımla..Arada yorumlar yapılıyor...Konser bitince..“Memnun olduk tanıştığımıza..İyi akşamlar”O kadar.. Hepsi bu...
Adlarımız bile bilinmezken...
Eski yüzler aranıyor ..Geçmiş aranıyor eskilerden,herşey aranıyor... Hiçbir yerde yoklar...Neredeler...:uhm:
Yeşilimin duygularıa.s.

çok haklısın yeşilim,işte böyle hissettiğin anda başlıyor dostluğun değeri...Bende yaşıyorum buna benzer kısa görüşmeler,oğlumu parka götürüyorum çoğu zaman hep aynı muhabbet sizinki kaç yaşında,tatlıymış v.b
özlüyorum eskiden yaşanmışlıklarımın olduğu dostlarımla bir cafeye oturup geçmişten konuşmayı,biraz kaynatıp bazende dertleşmeyi...Ama olmuyor belki gurbette yaşamak getiriyor bizi bu hale,belki de teknoloji..Herkes ekmeğinin peşine düşmüş,geçim sıkıntısı içinde gözlerinde eskiden kalma bir ışıltıyla dolaşıyor sokaklarda.Aslında herkezin bir ortak noktası var hayat,bazen acısıyla bazen tatlısıyla....paylaşımın için teşekkürler,unuttuğumuz değerlerimize...

Malesef bizim çocuklarımız sevgi göstermeyi ve sevilmeyi bizden başka kimseden öğrenemicek durumda bu devirde,Her zaman çocularımıza aile ve arkadaş değerini,emek vermeyi,güler yüzlü olmayı öğretmeliyizki,ileride soğuk,duygularını belli edemeyen birer kişilik olarak yetişmesinler.

Yesilim siz yine sanslisiniz.Annemede diyorum hep bana anlatir gecmisi..siz kücükken söyle yapardik...böyle olurdu...o zamanlar arkadasin dostlugun ayri bir yeri varmis..bizde o sans yok ,menfeate döndü isler.diyorum anneme bak sen anlatiyorsun dostluklarinizi...ben varmi yokmu ?onu bile bilmiyorum.burda 16 senem doldu.dostluklar yapmcik..gecmisdeki dosluklarimida geldigim yerlerde biraktim..bu benim icin cok aci aslinda.hayalimdeki gelecek böyle degildi.dostlariml yakin olacaktim.gidip gelecektim.cocuklarimiz beraber oyniyacakti.hepimiz bir yerlere savrulduk.senin yazilarini isde bunun icin takip ediyorum yesilim.hep kendimden bir seyler buluyorum..sagol bana yine eski dostlarimi hatirlattigin icin...

Chatlak,nixe,dimağ,gagali,ceyhanlı..Artık suni sanal sevgiler.Göstermelik aramalar..Telefondan mesajlar..Ses duymaya hasret oluruz yakında,bu yazılanları ararız..

Chatlak,nixe,dimağ,gagali,ceyhanlı..Artık suni sanal sevgiler.Göstermelik aramalar..Telefondan mesajlar..Ses duymaya hasret oluruz yakında,bu yazılanları ararız..

Yeşilim ablam, ne de güzel anlatmışsın. Ama malesef sadece yabancılarla kendimizi yabancı hissetmiyoruz ki. Öyle koşullardayız ki, insanların yükselme hırsları, bencillikleri, kibirleri ve buna benzer tüm olumsuz yönleri bile eskiden tanıdığımız insanları bir anda bize yabancı yapmıyor mu? Ben bazen eski dostlarıma baktığımda bile kendimi yabancı hissetmeye başladım. Kimsenin derdi kimseyi ilgilendirmiyor ki.Nerde dedikodu ,fesat insanlarımızın favori mekanı orası. Derdiniz mi var, paylaşımınız mı var ama dinleyen yok.....

Kalemine sağlık ablacım. Ellerin dert görmesin.:nazar:

öyle severim ki geçmiş anıların anlatılmasını. büyüklerimizden dinlemek bana çok mutluluk verir... geçmişini unutanın geleceği olmazmış ama galiba geçmişi unutuyoruz artık...

teşekkürler yeşilim gönlüne sağlık

Daha daha nasılsınız ? Çoluk çocuk nasıl ?
Havalar da bir açıp bir kapıyor, yağsa da rahatlasa değil mi ?
Ne olacak bu memleketin hali ?
Küresel ısınma da var, insanlarımız bilinçli değil ondan hep bunlar şekerim.
Bu yaz tatile ne tarafa gidiyorsunuz ? Canım oralar da bozulmuş eski tadı yok
diyorlar. Öyle mi ?

Tanımadığın insanlarla hep sorular yada yakınmalar...
Bu cümleler deği mi ? sohbetlerde...
Oysa yaş aldıkça dünya üzerinde bulunduğun süre fazlalaştıkça
herkes bilsin istiyorsun seni.
Sorusuz, sorgusuz,
Bir söz vardı, Eskilere rağbet olsa bit pazarına nur yağardı diye..
Yağmaya başlayalı hayli oldu yeşilim,
Eski dostlar, arkadaşlıklar, komşuluklar, çocuklar, gençler,
artık hatıralarda.
Bugünler de sık sık yadediyoruz birlikte...

Eskiler alıyorum eskici....
Eskilere mandal, sepet,
anılarınızı asın bugünün iplerine,
bugünleri atın sepete...

a.s.a.s.a.s.

dönsek hepberaber eskilere
getiremezmiyim o günleri bugüne
çok zor mudur ?
başaramazmıyız ?

öyle güzel anlattılar ki hep bana yaşamadan özledim bende ...

Emez..."Nerde dedikodu ,fesat insanlarımızın favori mekanı orası." Demişsin
Gerçekten öyle canım suni yaşamlar
Mihrace.. Biz unutmayalım geçmişi canım o yeter
Camdankalbim..Biz millet olarak geçmişi seviyoruz.Anılarda dolanmayı öylesine (Benim ki yaşlılığa adımlar işte)))İyi akşamlar hepinize .

HAKLISIN YEŞİLİM ÇOK YAKINDA BU EKRANDAN PAYLAŞTIKLARIMIZI BİLE ARAYACAĞIMIZ GÜNLER GELEBİLİR.
ESKİ SAMİMİYETLER YOK ARTIK.O NEDER BU NEDER DİYE İNSANLAR
BÜTÜN DUYGULARINI SAKLIYOR.
PAYLAŞAMIYORUZ Kİ HAYATLARIMIZI.NE YAZIK....
YÜREĞİNE SAĞLIK CANIM ABLAM

Bende özlüyorum kiz arkadaslarimla bir odaya kapanip,müzigi actigimiz,kahve icip fallarimiza bakip umut aradigimiz,bulamadigimizda boynuna sarilip agladigimiz veya gülme krizlerindeyken annemin odaya kosusu "yavas komsular duyacak "deyisi ve bu sözün üzerine gülüslerimizin dahada yükselmesi.

evde tek basima hastalandigimda annem olmadigi icin (annem bir süre yurtdisinda oldugundan)gelip evimde yemek pisiren ve sirtima havlu koyan arkadaslarimi.
Beraber birseyler yaptigimiz ve tadina doyamadigimiz anlari,hayaller kurup paylastigimiz anlari....
Ve daha buraya yazmakla bitmiyecek binlerce güzel anilari...Her düsündügümde hem yüzümde bir gülücük hemde yüregimde bir aciyla andigim anlar...2 senedir bu arkadasliklarima muhtacim,cok uzaktayim,aaah bir ynaimda olsalar.....
Bende gecmiste yasayan biriyim,özlüyorum gecmisi,arkadaslarimin hayallerini kuruyorum,onlari yanimda hayal ediyorum....
Simdi hepsi evli,hepsinin bir hayati var.Bazen öyle üzülüyorumki zamanin gecip gitmesine bazi seylerin degismesine,yillarin gecmesine..
Hep su genc kizlikta,hep ailemiz ve dostlarimiz,sevdiklerimizle kalabilsek keske..

AAAaaaaaah ben yine cok dertlendim,yarama bastiniz arkadaslar

Arzu,Lena,Yağmurum,NalanW..Hepimiz aynı yoksunluktan yakınıyoruz ne yazık
Çocuklarımız,torunlarımız masal gibi dinleyecekler,geçmişin güzelliklerini..
Sizler sevgiyle kalın...

Canım,Aşık Veyseli getirdi bu yazın aklıma..Dost dost diye nicesine sarıldım,dediği dizeleri düşündüm.
İnsanların en yalnız oldukları yer,kalabalıklardır demiş Nitsche..Ne kadar doğru.Etraf ne kadar kalabalıksa,kendi yalnızlığımızı da o kadar iyi kavrayabiliyoruz.Hayatta en sevmediğim şey özlemektir.Bir şeyi özlemeye başladığım anda,yaralarım kanar çünkü,bunun tedavisi ve çaresi de yoktur,varsa da geçicidir.
Bilimadamları,kainatta yaşanan her görüntünün ve sesin galaksi boşluğunda bir şekilde dolanıp durduğunu ve hiç kaybolmadığını iddia ederek,hatta Hitlerin ses moleküllerine falan ulaşmaya çalışıyorlar,duymuşsundur.Belki yüz sene sonra,hiç birşey kaybolmadan saklanabilecek böyle teknolojik kavanozlarda.Özlememenin çaresi de bu olacak belki,belli mi olur?

Teşekkürler Tuliana.Anlaşılır olmak mutluluk veriyor.Şurada birşeyler paylaşmak haz veriyor bize değilmi....

Geçmişe takılıp kalırsam hüzünleniyorum.Bu da beni çok üzüyor.Ama geçmiş gerçekten çok güzel yaşandı benim hayatımda.

ne yazikki hepimiz gecmisi ozluyoruz yesilim...icimizdekileri kaleme dokmussun.gelde bu sarkiyi mirildanma simdi...

Hani erken inerdi karanlık
Hani yağmur yağardı inceden
Hani okuldan, işten dönerken
Işıklar yanardı evlerde
Hani ay herkese gülümserken
Mevsimler kimseyi dinlemezken
Hani çocuklar gibi zaman nedir bilmezken

Hani herkes arkadaş
Hani oyunlar sürerken
Hani çerçeveler boş
Hani körkütük sarhoş gençliğimizden
Hani şarkılar bizi hanüz bu kadar incitmezken