Gebelikte Şeker Yüklemesi Tecrübem

mim merve

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Eylül 2019
6
4
38
Merhaba arkadaşlar,
Dün hastahanede ikinci çocuğuna hamile , elinde bir kutu glikozla bir anne çok tedirgin duruyordu. Yanına gittim , sohbet ettik. İlk çocukta içmedim , bu bebeğe zarar verir mi dedi. Ben de geçen ay içtim bir şey olmadığını söyledim.Açıkçası ben de şeker yüklemesinden çok korkuyordum.
Canan Karatay'ı çok seviyorum, kitaplarını okudum, videolarını izledim. Ben yaptırmam diyordum.
Ama devlet hastanesindeki doktorum bebek 3 hafta önde , şeker ile ilgili sorunun olabilir deyip , yüklemeyi istedi. Ailemde hep şeker hastaları var, gerekli olduğunu düşündüm. Ben de araştırma içerisine girdim. Dr. Banu Çiftçi videoları izledim, gebefeste gittim. O içimi rahatlattı , yaptırın diyordu. Arkadaş çevreme sordum. Yaptıranlar olumlu konuştu.
Sonuçta ben de içtim , kanlarımı verdim. Tahlillerim iyi çıktı. Ama hala bebek önde diye doktorum beni diyetisyene yönlendirdi. Diyetisyene gittim. Bana yemek listesi verdi. Beslenmede yaptığım hataları anlattı. Örneğin kuru yemişi çok yemem kilo aldırıyormuş.
Benim size tavsiyem doktorunuz istiyor ise şeker yüklemesini yaptırın. Denilen sürede (bana söylenen 10 dakika) yavaş yavaş yudum yudum için. Hızlı içmeyin. Yanınızda bir kişi olsun bekleme sürelerinde sıkılmazsınız. İçtikten sonra çok hareket etmeyin. Zaten aç kalıyorsunuz , kendinizi yormayın. Açık hava veya hastahane içinde sakin bir yerde oturup bekleyin. Yemek yemenize de başlayınca çay için , ağzınızın tadı yerine geliyor :) O günü sakin geçirin. Bu kadar :)
Aklınıza takılan bir konu var ise yazabilirsiniz. Ben de hep forumları okudum, faydalandım. Olumlu örnekleri bildikçe insan rahatlıyor.

Eklentiler

• Glikosol-Seker-Yukleme-Testi-Icecegi-14309176354ba8-1.jpg
    Glikosol-Seker-Yukleme-Testi-Icecegi-14309176354ba8-1.jpg
    62,4 KB · Görüntüleme: 466
bence ailesinde seker hastaligi olmayan ve kendisinde de hamilelik oncesinde olmayanlar yaptirmamali. ve ben bi dikiste ictim o glukoz surubunu bilsem yavas icerdim :) hos degerlerim normal cikti ama yine de pisman oldum yaptirdigima o gune kadar sagliktan parlayan cildimde bir allanmalar bir sivilcelenmeler dedim resmen sekerin zararlari gun yuzune cikti kesinlikle ihtimali olmayanlarin yaptirmasina dayatilmasina da gerek yok. ama sizin hakli sebepleriniz varmis suphelenmekte ve yaptirmakta sukur normal cikmis tebriklerr

Bencede doktor gerek görüyorsa yaptırmalı. Ben ilk hamileliğimde yaptırmıştım. Bu hamileliğimde doktor gerek görmedi. Aynı doktor arkadaşıma bu testi yaptırdı.

Benimde ilk gebeligim dun seker yuklemesi yapildi bebek dunden beri hic durmadi surekli kipir kipir ben yoruldum o yorulmuyor herkes hareketsizlesti falan yazmis bizimki kudurdu resmen bende mi bi sorun var acaba ya? 😔

X