Gebelikle ilgili sorular

Merhaba dr bey fetusun anne icinde kalbinin durdugunu belirtilerle anlayabilir miyiz?yoksa ultrasona girene kadar farkedilmez mi?

Merhaba dr bey fetusun anne icinde kalbinin durdugunu belirtilerle anlayabilir miyiz?yoksa ultrasona girene kadar farkedilmez mi?

Maalesef farkedilmez. Şimdi aynaya bakın ve "bebeğim sağlıklı, doğurup kucağıma alacağım" deyin. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

merhaba doktor bey...
geçenlerde yapılan idrar tahlilinde iltihap olduğu çıktı..
kültür de bişey çıkmadı.
ama doktorum dodğum yaklaştığı için tedavi edilmesi gerekli dedi.
cefak 500 mg antibiyotik
bir de üromisin 3g tek saşelik antibiyotik verdi..
antibiyotiği kullanmaya başladım ama tereddütteyim..
bu ilaçların bebeğe bi etkisi olr mu ?
şimdiden teşekkür ederim.

merhaba doktor bey...
geçenlerde yapılan idrar tahlilinde iltihap olduğu çıktı..
kültür de bişey çıkmadı.
ama doktorum dodğum yaklaştığı için tedavi edilmesi gerekli dedi.
cefak 500 mg antibiyotik
bir de üromisin 3g tek saşelik antibiyotik verdi..
antibiyotiği kullanmaya başladım ama tereddütteyim..
bu ilaçların bebeğe bi etkisi olr mu ?
şimdiden teşekkür ederim.

Bu ilaçların gebelik süreci ve bebeğiniz üzerinde olumsuz etkisi yok. Sağlıklı bir doğum dilerim...

Doktor Bey Merhaba;
6 yıldır evliyim ve bu 6 yıl boyunca yasmin kullandım. Haziranda son kez kullandım, temmuz ayında bebek isteği nedeniyle doktora danıştım. 3 ay kadar bebek olmama ihtimaliyle ümitli olmamamı söylemişti. geçen ay kontrolumde hormon tahlili yapıp ve ilaç-iğne tedavisine başlayalım, yumurtalıklarında olması gereken hareket yok demişti.
Adetin 5. günü ilaç kullanmak üzere doktora gitmem gerekiyordu fakat tahlillerimin geç çıkması , sonra doktorumun izine çıkması nedeniyle yumurtalama dönemine denk geldiğinden kontrol amaçlı ve bilgi edinmek üzere gittiğimde doktorumla bir tatsızlık yaşadık ve bilgi edinemedim.
Sadece, hormon tahlilimin normal değerlerde olduğunu öğrendim.
Benim merak ettiğim durum; eğer hormon değerleri normal ise, yumurtalıklar için yine de ilaç ve iğne kullanmak gerekli mi?

adet döngüm 28 günde bir gerçekleşiyor; son tarih 20 eylül
Esradiol 83
FSH 6.18
LH 5.5
Prolaktin 19.51
TSH 2.11

spermiyogram sonucu:
ileri hareket: 70
yerinde hareket: 2
hareketsiz: 28

Şimdiden teşekkür ederim....

Doktor Bey Merhaba;
6 yıldır evliyim ve bu 6 yıl boyunca yasmin kullandım. Haziranda son kez kullandım, temmuz ayında bebek isteği nedeniyle doktora danıştım. 3 ay kadar bebek olmama ihtimaliyle ümitli olmamamı söylemişti. geçen ay kontrolumde hormon tahlili yapıp ve ilaç-iğne tedavisine başlayalım, yumurtalıklarında olması gereken hareket yok demişti.
Adetin 5. günü ilaç kullanmak üzere doktora gitmem gerekiyordu fakat tahlillerimin geç çıkması , sonra doktorumun izine çıkması nedeniyle yumurtalama dönemine denk geldiğinden kontrol amaçlı ve bilgi edinmek üzere gittiğimde doktorumla bir tatsızlık yaşadık ve bilgi edinemedim.
Sadece, hormon tahlilimin normal değerlerde olduğunu öğrendim.
Benim merak ettiğim durum; eğer hormon değerleri normal ise, yumurtalıklar için yine de ilaç ve iğne kullanmak gerekli mi?

adet döngüm 28 günde bir gerçekleşiyor; son tarih 20 eylül
Esradiol 83
FSH 6.18
LH 5.5
Prolaktin 19.51
TSH 2.11

spermiyogram sonucu:
ileri hareket: 70
yerinde hareket: 2
hareketsiz: 28

Şimdiden teşekkür ederim....

kAÇ YAŞINDASINIZ?

Merhabalar Bora Bey;

Bu konuyu az önce farkettim ve bir göz attım soracağım soruyu daha önce belki başka birisi sormuştur ve siz yanıtlamışsınızdır; sizi tekrar yormayayım diye. Gözüme takılmadı.

Konu şudur:

Ben spina bifida'lıyım. Şükürler olsun ki occulta, yani en hafifi. Üniversite yıllarından beri folik asit kullanmaya çalışıyorum. Hiçbir zaman düzenli kullanamadım fakat.

Bir buçuk yıllık evliyim. Bebek için karar verdik ve ben tekrar folik asite başladım, 5mg alıyorum günlük. 1 ay sonra da hamile kaldım. Şuan 11+2 günlük hamileyim. Halen folik asit, yine günlük 5mg alıyorum, 1 aydır da buna ek olarak elevit alıyorum.

Sorum ise,

10 haftadan sonra folik asit almanın bir faydasının olmadığını duydum, buna rağmen hem doktorum bırak demedi, hem de ben bırakmak istemiyorum. Sizce bırakmak için uygun zaman ne zamandır?
Çocuğumda nöral tüp defekti olma ihtimali nedir?

Teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Merhabalar Bora Bey;

Bu konuyu az önce farkettim ve bir göz attım soracağım soruyu daha önce belki başka birisi sormuştur ve siz yanıtlamışsınızdır; sizi tekrar yormayayım diye. Gözüme takılmadı.

Konu şudur:

Ben spina bifida'lıyım. Şükürler olsun ki occulta, yani en hafifi. Üniversite yıllarından beri folik asit kullanmaya çalışıyorum. Hiçbir zaman düzenli kullanamadım fakat.

Bir buçuk yıllık evliyim. Bebek için karar verdik ve ben tekrar folik asite başladım, 5mg alıyorum günlük. 1 ay sonra da hamile kaldım. Şuan 11+2 günlük hamileyim. Halen folik asit, yine günlük 5mg alıyorum, 1 aydır da buna ek olarak elevit alıyorum.

Sorum ise,

10 haftadan sonra folik asit almanın bir faydasının olmadığını duydum, buna rağmen hem doktorum bırak demedi, hem de ben bırakmak istemiyorum. Sizce bırakmak için uygun zaman ne zamandır?
Çocuğumda nöral tüp defekti olma ihtimali nedir?

Teşekkür ediyorum.

Ben 12. gebelik haftasında bıraktırıp elevite devam ettiriyorum (400 mcg folik asit var). Annede mevcut oln NTD literatüre göre riski arttırmıyor. 16. gebelik haftasında doktorunuzu sizi rahatlatacak bulguları söyleyecektir. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Ben 12. gebelik haftasında bıraktırıp elevite devam ettiriyorum (400 mcg folik asit var). Annede mevcut oln NTD literatüre göre riski arttırmıyor. 16. gebelik haftasında doktorunuzu sizi rahatlatacak bulguları söyleyecektir. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

​Çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar, iyi haftalar.

Bana gelmiş olsanız sizi muayene ettikten sonra düzenli denemeyi 1 yıla tamamlayın derdim. Bebeğinize kavuşmanız dileğiyle Kaderiniz de bu zaten)

Doktor Bey, cevap için çok teşekkür ederim;

İlaç ve iğne, hormonların durumuna göre mi yoksa jinekolojik muayeneye göre mi karar veriliyor?
Yani genellersek tedavi için; hormon değerleri normal olmasına rağmen muayeneye göre karar verilebiliyor mu?

Doktor Bey, cevap için çok teşekkür ederim;

İlaç ve iğne, hormonların durumuna göre mi yoksa jinekolojik muayeneye göre mi karar veriliyor?
Yani genellersek tedavi için; hormon değerleri normal olmasına rağmen muayeneye göre karar verilebiliyor mu?

acele etmenizi gerektirecek bir durumunuz bana göre yok, 1 yıla tamamlayın...

özürdilerim hocam kısaltarak yazdım. vajinismüslü iken hamile kaldım ve eger isterlerse vajinal ultrasonu olmak istemiyorumm. ve hocam vajinismus hastaları normal dogum yapabilirmi diyede sormak istiyorum.

Vajinismusunuz olduğunu ifade ederseniz vajinal ultrason yapmazlar (zaten yapamazlar da). Normal doğum sürecinde yapılan vajinal muayeneleri tolere edebilecek misiniz? Vajinal ultrasondan daha sıkıntı veren bir muayenedir. Sağlıklı bir gebelik dilerim..

Vajinismusunuz olduğunu ifade ederseniz vajinal ultrason yapmazlar (zaten yapamazlar da). Normal doğum sürecinde yapılan vajinal muayeneleri tolere edebilecek misiniz? Vajinal ultrasondan daha sıkıntı veren bir muayenedir. Sağlıklı bir gebelik dilerim..

hocam duyumlarıma göre dogum sırasında ve ondan birkaç saat önce muayene oluyormus acılma durumuna bakmak içinmiş o zamanda zaten açıklık olmuyormu sizce sezaryenimi seçmeliyim lütfen bir yol gösterin psikolojim açısından cünkü ilk gebeligim bilinçsizimm

hocam duyumlarıma göre dogum sırasında ve ondan birkaç saat önce muayene oluyormus acılma durumuna bakmak içinmiş o zamanda zaten açıklık olmuyormu sizce sezaryenimi seçmeliyim lütfen bir yol gösterin psikolojim açısından cünkü ilk gebeligim bilinçsizimm

pSİKOLOG VEYA PSİKİYATRİST TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMENİZİ ÖNERİRİM.

doktor bey marhaba. son adetim 11 eylüldü. 9 eylülde beta hcg değerim 5.21 çıktı doktorum 12 ekimde yani bugün tekrarlanmasını istedi ve bugün sonucum 33 çıktı. bana net hiçbirşey söylenmedi gebelik var da diyemem yok da diyemem dedi ve önümüzdeki salı günü tekrar gelmemi ultrasonla bakacağını söyledi. lütfen bi fikir verebilir misiniz değerimle ilgili? 33 çok mu düşük bir sonuç dış gebelik riski mi var ben hiçbir şey anlamadım. adetlerim düzenliydi ama 31-32 günde bir oluyorum yani beklenen adet tarihim bugün ya da yarın.

doktor bey merhaba ben 24.haftamdayım servikal uzunluğum 3.2 olarak ölçüldü.acaba bu uzunluk normal mi?birde servikal uzunluk kaç hafta aralıklarla ölçülmelidir?teşekkür ederim şimdiden

X