gebelik öncesi yapılması gereken testler-tavsıyeler nedır?

monalisa76

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2007
141
0
hamile kalmak için önümüzdeki gunlerde bı doktora gıtmeyı dusunuyoruz.
yalnız bu ılk bebek olucagı ıcın bıraz acemıyım. (olursa tabi ısallah)
neler yapmak lazım, hazırlık asamasında uygulanması gerekenler, testler..vs
yani şunu yaşamak ıstemıyorum, cocuk olduktan sonra yada hamıle kaldıktan sonra misal : gebelık oncesı sunu bunu yapamadım, şu testi bilmiyodum,
bu konudan bılgısızdım, dememek iiçin suan arastırma asamasındayım.
ozellıkle cocuk sahıbı olmus yada hamilelık yasayan tecrubelı bayanlardan
yardım ve fıkırlerınızı beklıyorum.
hatta bıldıgınız , tavsıye edebılecegınız ıstanbul anadolu yakasında ıyı bır doktor varsa cok mutlu olurum.:emir_bebek:

canım öncelikle kan ve idrar testi sonucuna bakılıyo ve hemen folik asite başlanıyo eğer kadın hastalıklarıyla ilgili iltihabi bir durum varsa tedavisi yapılıyor çünkü takdir edersin ki hamileyken ilaç tedavisi zor oluyor

cnm benim mutlaka toxoplasma testi yaptır
ben yaptırmamıştım ilk bebeğimi o yüzden kaybettim
allah kimseye vermesin
dr görün mutlaka
bilinçli olmak en iyisi
inşallah istediğin olur...

monalisa doktora gittiğinde gereken testlerin hepsini yaptıracak zaten ve folik asit başlatacak. onun dışında sigara alışkanlığın varsa bırakmaya çalış, olabildiğince az kilo ile hamileliğe başla ve eğer yapmıyorsan spor yap. hamilelikte alınan kilo kaslar zayıfsa çok canını yakabiliyor insanın. o kadar kiloyu kaslar zayıfsa çok zor taşıyorsun.
hamilelikte 8 aylık tecrübesi olan biri olarak önerilerim bu kadar:)

slm monalisa76,
ben henüz hamile değilim ama ben de senin gibi karar verdikten sonra kafamdaki soru işaretlerini halletmek için kadın doğum uzmanına gittim.iki tüp kan alındı ve testleri yaptık.kızamıkçık geçirip geçirmediğin özellikle araştırılıyo çünkü hamilelikte tedavisi zor.ve problem yoksa hemen folik asite başlanıyor.planlanan hamilelikten 3 ay önce başlanmalı.tavsiyem bi uzman dr a görünmen.umarım herşey yolunda gider,kısa zamanda hayırlısıyla bebek sahibi olursun (oluruz :))

tesekkurler.
kızamıkcık ıle hamılelıgın baglantısını duymamıstım.
fıkır almak cok ıyı bısey. nasıl bır doktora denk gelıcegınız bılınmez. bılgı bende olsun:)
folık asıdın onemını bılıyorum.

allah kimseye vermesin
dr görün mutlaka
bilinçli olmak en iyisi

ınan cok uzuldum. ılk dedgıne gore baska cocuklarında var sanıırım, allah onlara bagıslasın.
toxoplasma testının ne ıcerdıgını bılmıyorum ama notlarıma gecıp arastırcam.
tesekkurler..

monalisa doktora gittiğinde gereken testlerin hepsini yaptıracak zaten ve folik asit başlatacak. onun dışında sigara alışkanlığın varsa bırakmaya çalış, olabildiğince az kilo ile hamileliğe başla ve eğer yapmıyorsan spor yap. hamilelikte alınan kilo kaslar zayıfsa çok canını yakabiliyor insanın. o kadar kiloyu kaslar zayıfsa çok zor taşıyorsun.

ahh ahh tam nasırıma bastın. bu kaslar konusu benım zayıf tarafım.
kaslarımın zayıflıgı yuzunden vucudumda devamlı agrılar olur, kol-bacak vs.
doktorda soyledı ve spor yapmamı tavsıye ettı. bende 2 yıldır arasıra,
ama 5 aydır full spor yaptım (dumbell-yuzme vs) ama tık yok.napıcam bılemıyorum.
zayıf sayılırım, bende senın gıbı dusundum hep ne kadar az kılo olursam o kadar ıyı.
sıgara cok az ıcerım, bazen gunde yarım tane , bazen hıc ıcmem. o sorun olmıycak.
tesekkurler , gorusmek uzrea.s

hamile kalmak için önümüzdeki gunlerde bı doktora gıtmeyı dusunuyoruz.
yalnız bu ılk bebek olucagı ıcın bıraz acemıyım. (olursa tabi ısallah)
neler yapmak lazım, hazırlık asamasında uygulanması gerekenler, testler..vs
yani şunu yaşamak ıstemıyorum, cocuk olduktan sonra yada hamıle kaldıktan sonra misal : gebelık oncesı sunu bunu yapamadım, şu testi bilmiyodum,
bu konudan bılgısızdım, dememek iiçin suan arastırma asamasındayım.
ozellıkle cocuk sahıbı olmus yada hamilelık yasayan tecrubelı bayanlardan
yardım ve fıkırlerınızı beklıyorum.
hatta bıldıgınız , tavsıye edebılecegınız ıstanbul anadolu yakasında ıyı bır doktor varsa cok mutlu olurum.:emir_bebek:

allah kimseye vermesin
dr görün mutlaka
bilinçli olmak en iyisi

.....
hepinize tşk :asigim: a.s.

X