gebelik öncesi toxoplasma testi yaptırılmalımı?

funda72

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2008
4.470
6
51
kızlar benim aklım karıştı iyice.kimi yaptır diyor kimi gerke yok diyor.doktorum bile gerek görmedi.daha önceki doktorumda gerek görmemişti.ne yapıcam bilemiyorum.gebe kalmadan yaptırmak istiyorum ama kararsız kaldım.sizler yaptırdınızmı?doktorunuz ne dedi? fisfisfis

o test acaba mikroplar bulasilmis diya bakiyorlar kan test yapiliyor mesela cig et yerseniz evinizde hayvan olursa cabuk bulasilan mikroplar oldugu icin bebege zarar veriliryor o yuzden kan testi yaptirip bakiyrlar kanina

ben hamile kaldıktan sonra yaptırmıştım.
bence hamile kalmadan önce yaptırmak en mantıklısı.
doktoruna pembe yalan söyleyip yaptırmasını isteyebilirsin..

böceğim sana katılıyorum,bencede yapılması en güzeli..sadece toksoplazma değil,kızamıkçık tesitide yapılmalı bence..hatta o daha önemli,çünkü eğer bağışıklığın yoksa aşı vurunuyorsun ve o aşıdan en ez 3 ay sonra hamile kalman gerekiyor..eğer bağışıklığın yoksa ve hamile kaldıktan sonra kızamıkçığa yakalanırsan neler olacağına düşünmek bile korkunç..:1no2:eek: yüzden hamile kalmadan önce bütün sağlık kontrolleri yapılmalı..ben hepsini yaptırmıştım...

fundi yapılmalı nedenini sana kısaca anlatayım
bu siteden bir arkadaşım kankim hamile kaldı
ilk aydan hamile kaldığı için daha önce ne doktora gitti nede test falan yaptırdı
neyse bu hamile kalınca toxoplazma testi yapıldı ve bu onda vardı
ilk 3 ayda bebeğe feci zarar verebiliyor
düşük yapabiliyorsun düşük yapmazsan bebeğinin sakat olma vs. vs. ihtimali var
kızcağız aldırmak istedi çok ağladı ağladı
ama aldırmama kararı aldılar fakat 9 ay resmen kabus gibi geçti
normal gebeler ayda 1 giderken o haftada bir doktora gidiyordu
sürekli şüpheyle ağlaya sızlaya 9 ay
sonunda bebişi oldu sağlıklıydı ama hala bile içinde şüphe var
o yüzden yaptırmanda fayda var
eğerki varsa tedavi olursun

çiğ etten, çiğ sebzeden ve kediden bulaşan bir hastalık

canlarım sağolun yaptırmaya karar verdim bende.
biyer var annemin üye olduğu.78ytl dedi.ıgm ve ıgg testi için önce toxoplasmayı yaptırayım sonrada rubellayı yaptırcam.mucuuuuuuuuuuuuuuk hepinizi
. a.s.

ilk düşüğümden sonra yapılan testlerde toxo çıkmıştı. ama geçirilmiş olduğu için bunun neden olamayacağını söylemişti dr. ama hamileyken ortaya çıkması tabiki kötü. yapılması gerek bence.

birde ben çiğ et tüketirdim. düşüğümden beri eve bile sokmuyorum.

şimdi bişeyler okudum bunla ilgili eğer bağışıklığın yoksa bu hastalığa her ay tekralanıyomuş bu test.iyide ben yaptıramamki her ay bütçem müsade etmez buna. kafamçokkarıştı

şimdi bişeyler okudum bunla ilgili eğer bağışıklığın yoksa bu hastalığa her ay tekralanıyomuş bu test.iyide ben yaptıramamki her ay bütçem müsade etmez buna. kafamçokkarıştı
canım neden özele gidiyorsunki
devlet hastaneleri yapıyor bu testi
ben en son bu ay devlette yaptırdım:CüvCüv:

Canim ben hamile kalmadan once doktora gorunmustum TR de. genel muayene. benden kan israr trahim ultrasonu vs yaninda rubella ve toxoplazma testleri de istemisti. yaptirmistim.

kıslar test sonucum geldi şöle yazıyo iyimi bi bakın yaw

ıgg negatif
ıgm negatif

kızlar bende geçen sene düşük yaptım. daha doğrusu bebek karrnımda 2,5 aylıkken öldü ve kürtajla aldılar. neden öldüğünü araştırmak için test yaptırdığımda toksoplazma çıkmıştı bende. geçmezse bu ikinci bebekte tekrar bebeğin ölmesine neden olurmu. birde size toksoplazma için ne gibi ilaçlar verdiler benim dr. bana pek ilaç vermedi kendiliğinden geçer dedi de.

kıslar test sonucum geldi şöle yazıyo iyimi bi bakın yaw

ıgg negatif
ıgm negatif

funda, hatırladığım kadarıyla bunlardan birinin pozitif olması gerekiyor toxoplasma geçirmiş olmak için. 2 sene oldu benim yaptıralı ve bunlardan biri pozitifti. doktorum sen toxo geçirmişsin demişti. zaten bir kez geçirince bağışıklık kazanılıyormuş.

doktorun daha iyi bilir tabi. bizide haberdar et.

kızlar benim aklım karıştı iyice.kimi yaptır diyor kimi gerke yok diyor.doktorum bile gerek görmedi.daha önceki doktorumda gerek görmemişti.ne yapıcam bilemiyorum.gebe kalmadan yaptırmak istiyorum ama kararsız kaldım.sizler yaptırdınızmı?doktorunuz ne dedi? fisfisfis

sen kendi kendinin doktoru olacaksın tatlım;iyi yıkanmamış yeşillikten tut,çigköfteden tut,kokoreçten tut.... bir çok şeyle bulaşabilen bir mikrop testi
yaptırmazsan bebişin karnında ölür sonra vah tuh birşeye yaramaz o eskidendi bilinçli anne olmak lazım ben diş doktoruna bile gittim ;çünkü gebelik kadınların ençok diş kaybettigi bir dönem

canlarım sağolun yaptırmaya karar verdim bende.
biyer var annemin üye olduğu.78ytl dedi.ıgm ve ıgg testi için önce toxoplasmayı yaptırayım sonrada rubellayı yaptırcam.mucuuuuuuuuuuuuuuk hepinizi
. a.s.

hiçbir saglık güvencenız yoksa dahi yesilkarta başvurun hepsi ucretsız bir şekılde yapılır ndenen para ödeyeceksınız ki:uhm::uhm:

funda, hatırladığım kadarıyla bunlardan birinin pozitif olması gerekiyor toxoplasma geçirmiş olmak için. 2 sene oldu benim yaptıralı ve bunlardan biri pozitifti. doktorum sen toxo geçirmişsin demişti. zaten bir kez geçirince bağışıklık kazanılıyormuş.

doktorun daha iyi bilir tabi. bizide haberdar et.

canım sonuçları doktora sordum.gayet iyi endişelenme dedi.ilaç falan vermedi.dikkat et yetrli dedi.inşallah hamiş kalınca bi sorun çıkmaz.kalırsam tabi

sen kendi kendinin doktoru olacaksın tatlım;iyi yıkanmamış yeşillikten tut,çigköfteden tut,kokoreçten tut.... bir çok şeyle bulaşabilen bir mikrop testi
yaptırmazsan bebişin karnında ölür sonra vah tuh birşeye yaramaz o eskidendi bilinçli anne olmak lazım ben diş doktoruna bile gittim ;çünkü gebelik kadınların ençok diş kaybettigi bir dönem

bende dikkat ediyorum zaten herşeyi çok iyi yıkıyorum.elimi sık sık yıkarım.çiğ şeyler yemiyorum.testin sonucu iyiymiş doktora göre.daha önce geçirmemiş olmam azcık sorun galiba.yapacak bişey yok dikkat edicem ve bu tahlili yaptırıcam arada sırada.
ssk mız var canım bizim.ama benim şansıma ssk ya gittiğimde doktor gıcık biri çıkıyo yazmıyo testleri.daha önce yaşadım bunu.cesaret edemiyorum gitmeye.yada muayene yapıcaz diye diretiyolar.istemiyorum muayene olmakda.usandım artık.canımıda acıtıyolar sskda.sadece testleri yaptırmak istediğimi söylesem kabul etmezlerse diye gitmedim.
özelde yaptırdım.hamiş kalınca yapılacak bişey yok gidip ssk doktoruna rica edicem artık.

fundi yapılmalı nedenini sana kısaca anlatayım
bu siteden bir arkadaşım kankim hamile kaldı
ilk aydan hamile kaldığı için daha önce ne doktora gitti nede test falan yaptırdı
neyse bu hamile kalınca toxoplazma testi yapıldı ve bu onda vardı
ilk 3 ayda bebeğe feci zarar verebiliyor
düşük yapabiliyorsun düşük yapmazsan bebeğinin sakat olma vs. vs. ihtimali var
kızcağız aldırmak istedi çok ağladı ağladı
ama aldırmama kararı aldılar fakat 9 ay resmen kabus gibi geçti
normal gebeler ayda 1 giderken o haftada bir doktora gidiyordu
sürekli şüpheyle ağlaya sızlaya 9 ay
sonunda bebişi oldu sağlıklıydı ama hala bile içinde şüphe var
o yüzden yaptırmanda fayda var
eğerki varsa tedavi olursun

çiğ etten, çiğ sebzeden ve kediden bulaşan bir hastalık

kediden buluasmaz kedi kakasina dokunmaniz lazim, eger tabii kediniz sokaga cikip cig et yerse!!!!!!!kedilerde insanlar gibi hayatlarinda bir kez kapabilirler bunu, yani zaten kediniz onceden kaptiysa bir daha bu enfeksiyonu alamaz onceden alip atlattigi enfeksiyonu da size artik bulastaramaz.

kediden buluasmaz kedi kakasina dokunmaniz lazim, eger tabii kediniz sokaga cikip cig et yerse!!!!!!!kedilerde insanlar gibi hayatlarinda bir kez kapabilirler bunu, yani zaten kediniz onceden kaptiysa bir daha bu enfeksiyonu alamaz onceden alip atlattigi enfeksiyonu da size artik bulastaramaz.

bende zaten onu demek istemiştim ha kedi ha kedi kakası :nazar:
sonuçda bu o hayvandan çıkıyor ve kaka tüylerine değerse yada bulaşırsa yine tehlike arzediyora.s
ben yıllardır kedi beslediğimden bu konuda çok dikkatli davrandım aşıları varsa korkmamak gerek kaydirigubbakcemile

X