Fransa'da Hamilelik Süreci Nasıl?

daydreamsofia

Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2023
2
0
Merhabalar,
3 ay önce Fransa'ya yerleştim. Geldikten kısa bir süre sonra hamile kaldım.Hamileliği de rahatsızlandığımda gittiğim acilde yapılan idrar testi ile öğrenmiş oldum. Oradaki doktor sage femme randevusu almam gerektiğini söyledi. Aldım, kadınla görüştüm bana idrar ve kan testleri yaptırdı. Ultrason için 12.haftada bakıldığını söyledi. Fakat bana bu tarih çok geldiği için özelde 8.haftadayken ultrason ile baktırdım, bir problem yok. Daha sonra kendi sage femme randevumda her ay toksoplazma için kan testi ve idrar testi vereceğimi söyledi. Ultrason da her üç ayda bir oluyormuş. Öncelikle ben buradaki sistemi hala anlamadım. Doğru düzgün vitamin değerlerime bakılmadı. Mesela 1 aydır çok şiddetli mide bulantısı ve kusma yaşıyorum, kilo verdim ve hiçbir şey yiyip içemiyorum. Sage femme normal diyip geçiştirdi. Saçlarım deli gibi dökülmeye başladı. Vücudum zaten iyice güçsüz düştü. Folik asit dışında bir takviye de verilmedi. Bu konuda ne yapacağım bilmiyorum. Kafama göre bir şey alıp da kullanmak istemiyorum. Burada sage femme dışında kadın doğum uzmanı gibi başka bir doktor yok mu sürekli sage femme mı gitmek zorundayız? Ben bu kadınla devam etmek istemiyorum. Fransa'da hamileliği düzenli olarak kontrol eden bir doktor olmuyor mu? Ayrıca toksoplazma dışında 9 ay boyunca başka kan testine bakılmıyor mu? Benim vücudumda belki D vitamini çok düşük, B12 vs yeterli seviyede değil belki, bunlar kontrol edilmiyor mu? Fransa'da yaşayanlar varsa lütfen buradaki işleyiş hakkında bilgi verebilir mi? Zor bir hamilelik geçiriyorum ve gidip danışabileceğim bir doktor da yok. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba, mesajınız için teşekkür ederim. whiterabbit whiterabbit özelden nedense mesaj atamıyorum.
Numéro sécurité sociale yeni oluşturuldu. Carte vitale henüz yok, çok yavaş işliyor her şey. O kartın tam olarak faydası nedir? Mesela ben özelde ultrasona ücret ödedim, o kart olsaydı ödeme yapmama gerek yok muydu?
Ben Archamps'tayım, Haute-Savoie bölgesinde.

Süreç türkiyeden biraz daha farklı ilerliyor. İlk ultrason randevusu için hastaneyi arayıp randevu talep ediyosunuz ordakiler son adet tarihinizi vs sorup ona göre size ortalama 7 haftalıkken randevu veriyo bu şekilde ultrasonla kontrol ederek gebeliğin sağlıklı olup olmadığı anlaşılıyo. Bir sonraki ultrason randevusu ise 12 14 haftalar arası detaylı usg ve ikili test için yapılıyo. Üçüncü 22-24 hafta dördüncü ise 32 hafta civarı yapılıyor eğer ultrasonlarda bebekte herhangi bir sıkıntı olursa aralarda yine randevu veriyolar ama bi sıkıntı olmadığı sürece 3 detaylı ultrason oluyor. İlk randevuda veya ikinci randevu da doktorum detaylı kan tahlili yaptırdı ortalama 15 16 hafta civarı ebe takiplerine başladım ki zaten öncesinde ebe gerekli değil demişti. Eğer bi şikayetiniz veya rahatsızlığınız yoksa tekrar kan testi yaptırmıyolar genelde sadece toksoplazma ve idrar tahlili istiyorlar. Onun dışında zaten çoğu şikayete normal diyip geçiyorlar eğer çok sıkıntı yaşıyorsanız acilden giriş yapabilirsiniz

Bu arada son 3 aylık dönemde tekrar bi tahlil yapıp demir folik asit ve d vitaminine başlatıyorlar. Ama istersen eczanelerden hamileler için olan vitaminlerden alıp kullanabilirsin. Bir de özel doktorlar genelde aylık kontrole çağırıyolar ebeye bile gerek kalmayabiliyor

X