Bebek Beslenmesi Formül mama içirmeye ne zaman son verdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

seldayurek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2007
9
0
merhaba arkadaşlar benim oğlum 16 aylık halen aptamil 3 veriyorum genelde yatarken ve gece uyandığında veriyorum ama ona aşırı bağımlı durumda gündüz inat ediyorum vermiyorum diğer besinleri de yesin diye (hoş yemiyor akşama kadar aç geziyor ama..)
acaba diğer şeyleri yememe sebebi mama içme isteği midir? diye artık mama vermek istemiyorum

siz ne zaman formül mamalara son verdiniz ve o aşamalarda neler yaşadınız nasıl atlattınız o dönemleri (sütü mü bu sefer onun yerine koyup yine yemiyecek olursa ne yaparım bilmem tabii) bana ne tavsiye edersiniz?

canım iki oğlumada mama verdim büyük oğlum çok az anne sütü aldığı için 3 yaşına kadar mama verdim tabi yemek yemeye başlaması için 4 aydan itibaren önce ne yedireceksem onu sonra mama böğlece hem yemeğe alıştı hem mama bağımlısı olmadı.. sonra günde üç defa ve yemeklerden sonra ..sonra süte başladım sütlü mamalara dr. tavsiyesi ile bazen mama ile yaptım bazen inek sütü ile .. sonra sadece gece verdim sonra tamamen kestim..ama hiç yemek sorunumuz yoktu bizim gayet iştahlıydı oğlum..Ama sen önce yemek yemesini sağlamalısın bu kolay değil ama önce ne seviyosa onu yedir .. muhakkak yemek yemesini sağla yoksa yaş büyüdükçe yemek yedirmesi daha zor olur .
tabi bu hopp diye olmaz akşama kadar aç geziyo diyosun demekki iştahsız bir çocuk ..çok sabırlı ol bazen aylar alabilir alışması sabred...mamayı uyurken içiyormuş bence buna devam et ve kesme ama yemekten sonra ver...

ben 1 yaşından sonra verilmemesi gerektiğini biliyorum. benim kızım 10 aylık. 2 ay sonra mamayı kesmeyidüşünüyorum bende.

valla bunu bende merak ediyorum 1 yaşından sonra nasıl olsa süt kullanmayacakmıyız mama yerine süt versek olmaznı

1 yaşından itibaren süte geçilmesinin sakıncası yok bildiğim kadarıyla..benim kızım sütü beğenmediği için 2 yaşına kadar mama verdim.sonra yavaş yavaş süte alıştırdım...mama vermesen bile gece uyumadan önce yada kahvaltıda mutlaka süt içmeye alıştırmanı tavsiye ederim günde 300-500 ml arası..

Son düzenleme:
kızlar benim oğlum 20aylık bende doktorumun tavsiyesisle mamaya devam ediyorum en az 2yaşına kadar hem normal yemeğinide yiyiyor hiç bir sorun yaşamıyoruz ben 3yaşına kadar süt vermeyi düşünmüyorum onun yerine büyüme sütlerini kullanmak istyorumdelikafadulden

benim oğlum tam 12 aylıkken mama içmeyi bıraktı sadece corba yemek yaptıgım yogurt meyvesuyu vs... şeyler yiyor
ama su hazır mamayı neden bıraktı diye öyle cok üzülmüştüm ki......
neyse ki doktoru üzülmemem gerektiğini bırakmasına sewinmem gerektiğini söyledi
cünkü yapma yogurdun mamalardan daha faydalı oldugunu söylemişti...

cnm mrb benım oglumda bu hafta 16 ayına gırcek benımkıde mılupaya çok baglı aMA BEN MILUPA 3 DEGILDE HEP 2 MAMASINI VERIYORUM 3 SUT NORMAL SUTU ÇOK IÇIYOR OGLUM OYUZDEN MAMA VERIYORUM BIZDE ESIMLE BU HAFTA BIRAKTIRMAYA UGRASTIK AMA OLMADI BIRAKMADI.DRMUZ BIRAKIN KILO ALMASINI ENGELLER DEDEI ONUN YERINE SUTE CİCİ BEBE KOY VER DEDİ AMA YINEDE MILUPAYI ISTIYOR

Ve ayrıca gunduz hıç vermıyorum cnm sadece gece verıyorum ben çunkı gunduz ne verırsem yıyor ayrıca oglunun kılosu bıyu nasıl mama yıyen çocuklar kılolu oluyor dıyolarda merak ettım

benim oğlum şu anda 13 aylık aptamil junıor veriyorum ama sadece geceleri gündüz vermiyorum gün içerisinde çorbalar meyve suları yoğurt veriyorum daha önceleri daha küçükken sürekli mama ve anne sütü idare ettik benim bebeği de gerçekten çok seviyor ne zaman olsa içer ama geceleri alıyor genelde

arkadaşlar benim kızım 5 aylık yeni ek gıdalara başladık ama sadece günde bikez çorba veriyorum sizce öğünleri çoğaltmalımıyım yoksa böyle devammı etmeliyim lütfen yardımcı olun bana ilk çocuğum hiç bilgim yok bu konuda şimdiden teşekkürler

benim kızımda on aylık hala formül maması ve hazır meyvalı veya sade yoğurdunu tüketiyor bir hafta önce kan testi yaptırdık kızımın kalsiyumu sınırın üstünde çıktı sınır 8-10.5mg/dL iken kızım da 12.mg/dL acaba bir süre yoğurda ve mamaya aramı versem yardımcı olurmusunuz.

benim kızım da aptamil junior içiyor ve hala içiyor. şimdi 18 aylık oldu ve ben bu yaz bıraktırmayı düşünüyorum. ozaman 2 yaşında falan olcak. geceleri yatarken ve gece kalkınca içiriyoruz şimdilik. gündüz hiç içirmiyoruz. ama bu arada mamayı içtiği için mi bilmem hiç süt yoğurt peynir tüketmiyor. acaba kalsiyum ihtiyacını hep mamadan mı karşılıyor diye düşünüyorum. belki mamayı bırakınca süt yoğurt alır diyorum. sütü zaten hiç içmiyor. defalarca denedim peyniri de sütü de sevmiyor. çeşit çeşit peynir alıyoruz eve belki birini sevip te yer diye ama yemiyor malesef.:KK76: yoğurdu arada birkaç kaşık yiyor. başka da yemiyor süt ürünü.

benim oğlum şu anda 13 aylık aptamil junıor veriyorum ama sadece geceleri gündüz vermiyorum gün içerisinde çorbalar meyve suları yoğurt veriyorum daha önceleri daha küçükken sürekli mama ve anne sütü idare ettik benim bebeği de gerçekten çok seviyor ne zaman olsa içer ama geceleri alıyor genelde

arkadaşım ben de mamaya başlıycam bebeğim 5 aylık ve 6,800 kg ve zayıf hem anne sütü hem mama veriyomşsun seni bırakmadımı mama verince. cevap verirsen sevirim beni bırakır diye endişeleniyprum açıkcası

X