folic plus dr. kullanma diyor sizce ne yapayım.....

milkshake

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2008
4.064
7
kıslar daha çok yeni hamileyim idrar testine göre ama cumartesi günü progestan yüksek çıkınca dr. konuştum ben folic plus falan kullanayımmı diye bana hayır dedi kullanmayacaksın hiçbirşey dedi biz onu allah korusun ilk çocuğu problemli olan ikinci gebeliklerde veriyoruz dedi bende ama dr. bey allah korusun bu ilk bebek biz onda problem olup olmayacağını bilmiyoruz her ihtimale karşı kullansak dedim yinede yok dedi işte etkisi kesin değil falan filan sizce ne yapayım kullanayım mı? televizyonlarda falan banğır bangır bağırıyorlar kullanın diye ne bilim kafam karıştı.......

birde ilk muayeneye adet kaç gün geçince gidilir? keseyi görmek için......

canım benim ilk dr hamilelere folic asit kullandırtmıyordu hatta eltimde aynı dr a gidiyordu oda ısrar etmesine ragmen kulanma dedi bence dr dinle benim dr basla dedi testi tekrarladınmı

yok canım bugün tekrarlamadım dün 2 kez tekrarladım çıktı bugün tekrarlamadım yarın sabah tekrarlamayı düşünüyorum inşallah bir aksilik olmaz.....

canım benim adetim 2 gün geçti 4 gün önce kanhda pozitifi gördükk.. dün doktora gittim folik asit alıyorum dedim devam et dedii.. ama vitamin demir filan vermedii..
keseyide göremedik 15 gün sonra dedii daha küçükmüş gözükmezmiş 6. hafta kese 7-8 haftalar kalp atışı dedi doktorumm

2 kere pozitif çıktıysa gerek yok bence 5 .haftada kese 6-7 haftalıkken kalp atışı görülür bence

cnm benimde 5 gün geçtiğinde kan testi sonucum 1668di.. 1500den sonra kese görünür cnm..

yalnız ben folik asit olayına takıldım normalde hamile kalmadan folik asit kullanıma başlanır ve 9.haftaya kadarda devam edilir. folik asit eksikliğinde bebeğin gelişiminde omurilik açık kalıyormuş.

neden doktor kullanma dediki bir başka doktora sormanı tavsiye ederim..

sen bencede kullan canım..
folik asit kullanma diyeninide ilk kez duydum..
pes doğrusu:mymeka:

canım folik asit hamile kalmadan 3 ay önce kulanmaya başlayıp hamileliğinde 2 ay kullanılmalı ama doktorların bazıları tavsiye ediyo bazıları etmiyo folik asitin faydalarına int bakabilirisin ama doktorun kullanma dediyse bence kullanma onun yerine o ilacın değerinde sebze meyveler var onları kullan mesela marul.oktorum bana folik asitten alacağın herşeyi bazı sebzelerden de alabilirisn demişti

bilmiyorum kızlar çok kararsız kaldım her akşam elim folic plus kutusuna gidip geri geliyor.....dr. değiştirmeyi düşünüyorum zaten ama bakalım hayırlısıyla şu gebelik bir kesinleşsin zaten bayram sonuna kadar allah kerim ...........bilmiyorum dr. gitsemmi acaba hafta sonu araya tatil girmeden çok kararsızım koca bayram haftasını boş boş birşey kullanmadan geçirmek istemiyorum.....arada kalmak çok zor ya......

bilmiyorum kızlar çok kararsız kaldım her akşam elim folic plus kutusuna gidip geri geliyor.....dr. değiştirmeyi düşünüyorum zaten ama bakalım hayırlısıyla şu gebelik bir kesinleşsin zaten bayram sonuna kadar allah kerim ...........bilmiyorum dr. gitsemmi acaba hafta sonu araya tatil girmeden çok kararsızım koca bayram haftasını boş boş birşey kullanmadan geçirmek istemiyorum.....arada kalmak çok zor ya......

cnm folik asitin fazlasının bir zararı olmaz sen günde 1 tane almaya başla .. sonra başka doktorada gittiğinde ne derse ona göre hareket edersin.

Bu hastalık hamileliğin ilk üç ayında omuriliğin kapanıp bir tüp haline gelmesi sırasında oluşan bir problem. Bunun sonucunda omurilik belli bir bölgede kapanıp tüp haline gelemediği için üzerindeki anatomik tabakalar oluşamıyor. Bu sebeple bebek sırtında açık bir bölge ile doğuyor. Acıbadem Hastanesi Pediatrik Beyin Cerrahisi’nden Prof. Dr. Memet Özek "Spina bifida, santral sinir sisteminin en zor vakalarından biridir. Bir insanın hayatta kalabildiği en ağır sinir sistemi olayıdır." diyor. Ancak maalesef ülkemizde her 1000 bebekten biri spina bifidalı olarak doğuyor. Oysa ki bu hastalıktan korunmak hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken planlı bir hamilelik dönemi geçirmek. Hamilelikten önceki 3 ay ve hamileliğin ilk 3 ayında folik asit alarak bebeğinizi yaşam boyu etkileyecek bir hastalıktan korumanız mümkün..

netten buldum cnm...

bende şaşaırdımm şimdi. hiç kullanma diyen dr görmemeiştim.ben hamileliğe kara verdiğim andan itibren kulnadım. dr lar kesinlikle öneriyor. bence iç canım.. bir zararı yokki..

canım bana da doktor hamileliğin ilk 3 ayında mutlaka kullanmalısın dedi, günde 2 defa alıyorum, ve 3.aya kadar da devam edicem

kıslar daha çok yeni hamileyim idrar testine göre ama cumartesi günü progestan yüksek çıkınca dr. konuştum ben folic plus falan kullanayımmı diye bana hayır dedi kullanmayacaksın hiçbirşey dedi biz onu allah korusun ilk çocuğu problemli olan ikinci gebeliklerde veriyoruz dedi bende ama dr. bey allah korusun bu ilk bebek biz onda problem olup olmayacağını bilmiyoruz her ihtimale karşı kullansak dedim yinede yok dedi işte etkisi kesin değil falan filan sizce ne yapayım kullanayım mı? televizyonlarda falan banğır bangır bağırıyorlar kullanın diye ne bilim kafam karıştı.......

birde ilk muayeneye adet kaç gün geçince gidilir? keseyi görmek için......

canım senin progesteron kaç çıktı?

bana da doktor hamilelikten önce başlamadıysan içme dedi bende başladım 1.5 aydır içiyordum dedim devam et dedi ama mide bulantılarını artırır dedi bilginize.tabi içmeye devam ediyorum .

bence 10.haftaya kadar günde 2 tane iç.sonra da elevite başlarsın.
doktorunda cahil mi çok mu bilmiş anlıyamadum herkes kullan diyo da.

ya valla bende bilmiyorum bu zamana kadar onunla geldim ama sanırım artık bırakacağım ona pek güvenim kalmadı cumartesi başka dr. gitmeyi düşünüyorum hem ilk kontrolüm olur inşallah sağ sağlim bebişimin kesesini görürüz hayırlısıyla......

X