Bahçe Bakımı ve Çiçekler Ezan çiçeği görmüş müydünüz?

Begxuxm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
830
0
48
İlginç özelliklere sahip otsu bir bitkidir.Lale iriliğindeki ipeksi sarı çiçekleri gün boyu kapalı durur. Güneş battığı anda aniden açılarak şaşırtıcı bir gösteri sunar. Ertesi gün öğlene doğru sönen çiçeklerin ömrü bir gündür. Ancak bol tomurcuk verdiği için problem olmaz. Baharda rozet biçimi etli ve tüylü yaprakların ortasından uzun bir sap çıkarır. Bu sapın üzerinde yaz boyu açacak olan tomurcukları taslak halinde bulunur. 1.5 metre uzayabilir.

Akşam ezanında açmaya başlar ezan bitene kadar çiçek açılmış olur...

Resimler bir akşam ezanı süresince çekilmiş...

ii.jpg
111.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
cok guzel bır cıcekmıs.Allahım neler yaratmıssss.tabıykı bunların ııcnde bende warım.ayıptır soylemesı.

daha önce sadece ismini duymuştum ama neden böyle dendiğini ve nasıl bir çiçek olduğunu bilmiyordum. ne kadar güzel bir çiçekmiş.

eskişehirde rahmetli dedemlerin bahçesinde vardı. küçükken çok ilgimi çeker akşam ezanı okunmadan önce babaannemle bahçeye çıkıp çiçeklerin açılmasını beklerdik. benim için nostalji oldu. teşekkürler......

evet canım allahın bir mucizesi resmen..ama ben senin bahsettiğinin tam tersi diye hatırlıyorum.bütün akrabalarımın bahçesinde vardır bundan.sabah ezanıyla açıyor aşam ezanıyla kapanıyordu..kapanışının ve açılışını görmeniz lazım süper bir olay..sönük sönükken ezanla birlikte hzla açmaya başlıyor.aynı şekilde çiçek açmışken ezanla birlikte birden kapanmaya sönmeye başlıyor..çok ilginç yaa.rabbim neler yaratıyor

evet canım allahın bir mucizesi resmen..ama ben senin bahsettiğinin tam tersi diye hatırlıyorum.bütün akrabalarımın bahçesinde vardır bundan.sabah ezanıyla açıyor aşam ezanıyla kapanıyordu..kapanışının ve açılışını görmeniz lazım süper bir olay..sönük sönükken ezanla birlikte hzla açmaya başlıyor.aynı şekilde çiçek açmışken ezanla birlikte birden kapanmaya sönmeye başlıyor..çok ilginç yaa.rabbim neler yaratıyor

canım ben bu bilgiyi netten buldum sen direk şahit olduysan senin bildiğin daha doğru bilgidir....
bende canlı görmek çok isterdim

İlk defa duydum ve gördüm. Allahıma şükürler olsun. Neler de yaratmış. Teşekkürler arkadaşım.a.s.

ben gormustum fakat boyle degıldı sadece yaprakları havaya kalkıyordu cok ılgınc

ben gordum ve ezan okunurken acmaya baslıyor aksam ezanı bıttıgınde tam acılmıs oluyor tuylerım dıken dıken oldu Rabbım neler yaratıyor ne kadar sukretsek az

ne kadar guzel bir çiçek, çiçekleri çok severim ve bahçede çalismayide çok severim stressimi atmak için bahçemle ilgilenirim. Bu çiçegin latin adini biliyormusunuz ve bu çiçek pek gunesi gormegen ulkelerde yetisir mi ? Soguga ve buza dayanikli mi ?merak ediyorum burda bu çiçegi bulup bahçemde eksem tutar mi ? çok guzel bir çiçekmis.

Evet bu çiçek mükemell rabbımın sonsuz mucizlerinden birisi işte .Bu yaz babaannemin bahçesinde otururken bu çiğin akşam saatinde açtığını söylemişti bana.Bende çiçeğin yanına gittim ve daha açmamış şekilde tomurcuk şeklindeydi.Sonra ordan uzaklaştım ve oturdugum yerden çiçeğin yavaş yavaş açıldıgını farkettım ve bır ara yanına gittimki şaşırdım çiçek tamamen açmıştı hatta resminide çekmiştim tlf.ma keske silmeseydım de şimdi eklerdim buraya :)

ben gördüm hatta açılmasınada şahit oldum yozgatta bi çay bahçesinde ekiliydi akşam ezanında pıt pıt açılıyordu çok güzeldi :)

cok guzel bır cıcekmıs.Allahım neler yaratmıssss.tabıykı bunların ııcnde bende warım.ayıptır soylemesı.

Bende bu çiçeği ilk kez gördüm. Yeşil yapraklı olanını biliyordum. Bu çok farklıymış... vede çok güzel. Ayyyy sana çok güldümmmm sarıpapatya yarattıklarının içinde bende varım demen harikasın yaaaaaaaaaa..... :roflol:a.s.

bizim bahçemizde vardı akşam saatlerinde açardı ve mis gibi kokar bu çiçek....

X