Evlilik ve şehir değişikliği

Mühendislik alanı uzmanı olduğum konu değil. O yüzden faydalı bir tavsiye veremem. Alanınla ilgili online işler varsa onlara bakabilirsin. Bilmiyorum oluyor mu ama.

Bu konuyu A aklimikaybettimhukumsuz mutlaka okusun. Bak konu sahibinin eşinin kadrolu işi varmış. Ama konu sahibi kendi işi konusunda çok zorlaniyormuş. A aklimikaybettimhukumsuz
Bende iç mimarlık mezunuyum. Muhtemelen ben de gidersem iş bulmada bulsam dahi tutunmakta zorluk çekeceğim. Neler olacak bilmiyorum. Konu sahibi evlenip yaşadığınız, okuduğunuzdan daha küçük bir şehre gittiğiniz için pişman mısınız? eşiniz kendisi gelmeyi veya tamamen başka bir şehirde yaşamayı teklif etmedi mi ya da siz etmedinz mi?

Bende iç mimarlık mezunuyum. Muhtemelen ben de gidersem iş bulmada bulsam dahi tutunmakta zorluk çekeceğim. Neler olacak bilmiyorum. Konu sahibi evlenip yaşadığınız, okuduğunuzdan daha küçük bir şehre gittiğiniz için pişman mısınız? eşiniz kendisi gelmeyi veya tamamen başka bir şehirde yaşamayı teklif etmedi mi ya da siz etmedinz mi?
Onun pozisyonu yer değişikliğine müsait değil. Merkeze geçmek istiyordu geçemedi ben de bu şekilde kabul etmek zorunda kaldım. Deneyene kadar geçebilir sanıyorduk siyasi konuşmayı sevmem ama arkadaşlarından biri memleketine dönmek istiyordu ana muhalefet partisinin parti başkanına kadar ulaşmış ama geçememiş vs vs. İç mimarlık daha zor hatta yerinizde olsam iyi düşünürüm. Şu an yaşadığım psikoloji saçlarımın dökülmesine sebep oluyor. Tabi siz iş bulamasam da sorun değil diyenlerdenseniz orası sizin kararınız. Pişman olup olmadığımı zaman gösterecek. Gözü karartma noktasına gidersem, kendisi kabul ettiği an işten ayrılır gelir ya da bir süre uzak mesafe evliliği yaşarız. O noktadayım.

Onun pozisyonu yer değişikliğine müsait değil. Merkeze geçmek istiyordu geçemedi ben de bu şekilde kabul etmek zorunda kaldım. Deneyene kadar geçebilir sanıyorduk siyasi konuşmayı sevmem ama arkadaşlarından biri memleketine dönmek istiyordu ana muhalefet partisinin parti başkanına kadar ulaşmış ama geçememiş vs vs. İç mimarlık daha zor hatta yerinizde olsam iyi düşünürüm. Şu an yaşadığım psikoloji saçlarımın dökülmesine sebep oluyor. Tabi siz iş bulamasam da sorun değil diyenlerdenseniz orası sizin kararınız. Pişman olup olmadığımı zaman gösterecek. Gözü karartma noktasına gidersem, kendisi kabul ettiği an işten ayrılır gelir ya da bir süre uzak mesafe evliliği yaşarız. O noktadayım.
iş bulup çalışmak benim için de çok önemli. Kendisi işini bile ben bulacağım ve soruşturuyorum diyor. Ancak benim babam onay vermiyor erkek arkadaşımın şehrine gitmeme ortak bir yerde en baştan başlamamızı öneriyor. Erkek arkadaşım ise buna yanaşmıyor. Ben de şu an çok stresli durumdayım. En son ikisini konuşturmaya çalışacağım bakalım neler olacak.

kızlar ( A aklimikaybettimhukumsuz , E eseross ) 5 yıl önce eşim için istanbuldan küçük bi ilçeye geldim, tesadüf ki hem de mesleğimden dolayı evlendikten 3 ay sonra iş buldum ve hala o işte çalışıyorum. biz de uzak mesafe ilişkisiydik, 5 yıl devam ettik, ayda 1 görüşebiliyorduk... benimki şanstı ama sizinki olmayabilir %50 %50 iyi düşünün doğru kararlar verin.

evet şu an çok mutluyum yaşadığım yerde, çocuğumu yaptım büyüttüm vs vs ama o zaman nasıl bunlara cesaret ettim bilimiyorum, ailemden tüm sevdiklerimden uzağa gelmeye nasıl cesaret ettim... şimdiki aklım o zaman olsaydı gelmezdim, ailemden ayrılmazdım, erkekler değil ama kadınlar ailesine çok ihtiyaç duyuyor özellikle çocuk büyütürken..

aklınızı başınıza toplayın, düzgün kararlar verin, annenizin babanızın söylediklerini yabana atmayın.

konu sahibi daha yaşın çok küçük, yeni mezun olmuşsun, kariyerinin başındasın..
ne mühendisi olduğunu bilmiyorum ama online işlere bakabilirsin ya da kendi ofisini açabilirsin.. umutsuzluğa kapılma... asgari ücretle bile olsa kendine değer katabileceğin bi yerde çalışmaya çalış.

Son düzenleme:
Belki dil öğrenip biraz da grafik tasarım çalışırsam reklam firmaları için görseller hazırlayabilirim merakım var gibi ama onu da artık yapay zeka da yapıyor ve öğrenmem de zaman alacaktır illa ki. Hem sektörü de bilmiyorum bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Yazdıklarımla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum. Belki daha mantıklı ve objektif yorumlar yaparsınız ve bakış açım değişir. İyi günler dilerim.

Peki iş yönünden bir önerisi olan var mı acaba ? Gerçekten bir kaç fikir edinebilirsem çok sevinicem. Reklam sektörüyle ilgili bilgisi olan ya da inşaat sektörüyle ilgili öneri verebilecek olan varsa dinlemeyi çok isterim ?
bunu tavsiye etmem dirsek temasında olduğum bi sektör reklam sektörü
grafikerlerle de beraber çalışıyorum zaman zaman
mühendis halinle iş bulamıyorsan grafiker veya reklamcı olarak bulman daha zor küçük şehirde
reklam sekörünü konuşmaya bile gerek yok uzak dur
grafikerlerin de olayı maalesef 3 kuruşa 5 köfte yapmak bi de piyasayı aşırı düşüren kişiler yüzünden o meslek de epey zor durumda
mühendis olarak devam edersen birkaç sene sonra imza yetkin olur bişeylerin olur daha çok saygı görürsün
ama bu diğer ikisi, aman aman derim uzak dur
ki ben bunu izmirde yaşayan biri olarak söylüyorum .

Babanız söylemiş, siz zaten ileriyi görmüş üstüne konuşmuşsunuz. Görünen köy kılavuz istemez. Bunların yaşanacağı belliydi. Kocanızla da anlaşıp gelmişsiniz. Eşinize sarmayın seçim sizin seçiminiz. Gerekiyorsa şehir merkezine gidin gelin orada iş varsa başka çare yok, oraya taşınınca iş bulamazsanız ilçedeki gibi bie de boşa masraf edeceksiniz. Baktınız iş iyi para kazanılıyor öyle taşınırsınız.
Merhaba, biraz bunalmış bir durumdayım kusura bakmayın içimi dökmeye geldim :) 25 yaşındayım 8 aylık evliyim. Çok isteyerek evlendim babamı bi süre ikna etmem gerekti çünkü biz güzel büyük bir şehirde yaşıyorduk ancak o zamanki sevgilim şu anki eşim bizim şehrimize epey uzakta küçük bir ilçede yaşıyordu. Belediyede memur ve yerleşik kadro. Kısaca tayin veya geçiş pek kolay olmuyor.

Memleket çok güzel havası suyu ancak ben mühendisim ve sektör zor durumda yeterince. Evlenmeden önce 8 aylık bir iş hayatım vardı okul sonrası başladığım, eşimin memleketine geldiğimde ise çok zor bir iş arayışım oldu. İlk üç ay evde durdum ancak işsiz kalıcam ben burda diyerek strese başladım ve erkenden iş aramaya başladım. Bir ay başka yerde çalıştım ve şantiyede beton bile suladığım halde paramı alamadım ve çıktım.

Şimdi ise farklı bir yerde işe başladım ancak orası da pek iyi gitmiyor. Yeni mezun olduğum ve deneyimim az olduğu düşünülerek pek ciddiye alınmıyorum ve iş yerinde asgari ücreti kabul eden tek kişi benmişim onu fark ettim. Sekreter bile benden fazla alıyor. Bu konuda kimseyi suçlamamalıyım bana maaş beklentisi sorduklarında ben kabul edeceğimi söyledim ancak önceki yerde paramı alamamam ve bir kaç aydır iş arıyor olmam maddi sıkışıklığım sebebiyle psikolojim iş konusunda çok bozulmuştu. Kafama çok takıyorum iş mevzusunu ve ara sıra elimde olmadan eşimi suçluyorum. Senin yüzünden geldim buraya, burda iş bulacağımı söylemiştin, bulamazsan merkeze geçeriz orda ararsın ben işime git gel yaparım ya da merkeze tayin işini çözerim demiştin diyerek kalbini kırıyorum. İşimin iyi olduğu günler çok iyiyim ama kötü olduğu günler çok kötüyüm. Sürekli internette insanlar iş yönünden kendini geliştirmekten bahsediyor ama ben nasıl yapacağımı bilemiyorum. Akşamlarım hep eşimle dolu dolu ve gündüzlerim de iş telaşı. Geldiğim yerde pek kimseyle de tanışamadım, sadece eşimin arkadaşları ve arkadaşlarının eşi sevgilisi, nişanlısı gibi kızlarla görüştüm. Eski şehrimde bir çok mühendis tanıyordum bir yerde takılsam arayıp bilgi alabileceğim çok insan vardı şu an eksikliğini çok hissediyorum bu durumun. Pişman mıyım aslında iş konusunu çözersem değilim ancak ekşide bile bu konuda çok yorum var. Herkes okumasaydınız boşa okudunuz diyor ancak ben en çok hasta haliyle beni mühendis yapan babama üzülüyorum. Emekli olduğu halde çocuklarını okutabilmek için hala çalışıyor. Annem deseniz yemez yedirir içmez içirir öyle bir kadın.

Sizden ricam üzüntümü anlayıp benimle o şekilde konuşmanız çünkü boşa okudun lafını tekrar duyarsam kendimi kesicem :KK70:
Biriyle ilk tanıştığımda çok heyecanlanıyorum ve belki de saçma gözüküyorum o sebeple başta yeni tanıştığım insanlar beni pek sevmiyor olabilirler yalnız kalma sebebim bu olabilir. Ara sıra memleketimden arkadaşlarım geliyor aslında çok sosyalim ancak yakın arkadaşlarımın hepsi ya ilkokul ya ortaokul ya lise ya üni. Burda kimseyi bulamadım henüz. Mühendisliği bırakmayı da çok düşündüm ama ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok. Lisans diplomam sebebiyle lise kpss ye giremiyormuşum ancak lisans ile atanmam da imkansız nerdeyse puanlar çok yüksek ve kadrolar çok az. Belki dil öğrenip biraz da grafik tasarım çalışırsam reklam firmaları için görseller hazırlayabilirim merakım var gibi ama onu da artık yapay zeka da yapıyor ve öğrenmem de zaman alacaktır illa ki. Hem sektörü de bilmiyorum bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Yazdıklarımla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum. Belki daha mantıklı ve objektif yorumlar yaparsınız ve bakış açım değişir. İyi günler dilerim.

kızlar ( A aklimikaybettimhukumsuz , E eseross ) 5 yıl önce eşim için istanbuldan küçük bi ilçeye geldim, tesadüf ki hem de mesleğimden dolayı evlendikten 3 ay sonra iş buldum ve hala o işte çalışıyorum. biz de uzak mesafe ilişkisiydik, 5 yıl devam ettik, ayda 1 görüşebiliyorduk... benimki şanstı ama sizinki olmayabilir %50 %50 iyi düşünün doğru kararlar verin.

evet şu an çok mutluyum yaşadığım yerde, çocuğumu yaptım büyüttüm vs vs ama o zaman nasıl bunlara cesaret ettim bilimiyorum, ailemden tüm sevdiklerimden uzağa gelmeye nasıl cesaret ettim... şimdiki aklım o zaman olsaydı gelmezdim, ailemden ayrılmazdım, erkekler değil ama kadınlar ailesine çok ihtiyaç duyuyor özellikle çocuk büyütürken..

aklınızı başınıza toplayın, düzgün kararlar verin, annenizin babanızın söylediklerini yabana atmayın.

konu sahibi daha yaşın çok küçük, yeni mezun olmuşsun, kariyerinin başındasın..
ne mühendisi olduğunu bilmiyorum ama online işlere bakabilirsin ya da kendi ofisini açabilirsin.. umutsuzluğa kapılma... asgari ücretle bile olsa kendine değer katabileceğin bi yerde çalışmaya
Mutlu olmanıza çok sevindim. Umarım bir ömür böyle güzel olur yuvanız.

Babanız söylemiş, siz zaten ileriyi görmüş üstüne konuşmuşsunuz. Görünen köy kılavuz istemez. Bunların yaşanacağı belliydi. Kocanızla da anlaşıp gelmişsiniz. Eşinize sarmayın seçim sizin seçiminiz. Gerekiyorsa şehir merkezine gidin gelin orada iş varsa başka çare yok, oraya taşınınca iş bulamazsanız ilçedeki gibi bie de boşa masraf edeceksiniz. Baktınız iş iyi para kazanılıyor öyle taşınırsınız.
Üstten konuşmak kolay her şeyin farkındayım zaten sadece fikir istiyordum.

bunu tavsiye etmem dirsek temasında olduğum bi sektör reklam sektörü
grafikerlerle de beraber çalışıyorum zaman zaman
mühendis halinle iş bulamıyorsan grafiker veya reklamcı olarak bulman daha zor küçük şehirde
reklam sekörünü konuşmaya bile gerek yok uzak dur
grafikerlerin de olayı maalesef 3 kuruşa 5 köfte yapmak bi de piyasayı aşırı düşüren kişiler yüzünden o meslek de epey zor durumda
mühendis olarak devam edersen birkaç sene sonra imza yetkin olur bişeylerin olur daha çok saygı görürsün
ama bu diğer ikisi, aman aman derim uzak dur
ki ben bunu izmirde yaşayan biri olarak söylüyorum .
Önerilerinizi dikkate alıcam çok teşekkürler.

X