Evlilik arifesinde..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Pdere pdere

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2021
203
154
30
Kızlar merhabalar. Fikirlerinize ihtiyacım var. Birini seviyorum, aramızda ırksal ve mezhepsel farklılıklar var. Ben alevi ve kürdüm. O da Türk ve süni. Kendisini ilk tanıdığımda yaşantısı yaşantıma uygundu. Benim gibi namaz kılmayan, dini ritüelleri yerine getirmeyen biriydi. Biz namaz kılmayan alevileriz. O hepsini biliyor. Ve bana gayet anlayışla yaklaşacağını söylüyor. Daha önce çevremde kuran okuyan ve namaz kılan kimse ile bulunmadım. Kendisi namaz kılmıyorum, huzursuz hissediyorum senden etkilendiğimi düşünüyorum dedi. Evlenınce evde namaz kılarsa benden anlayış göstermemi istiyor. Sorun namaz kılması falan değil benim için. Yarın öbür gün bu düşüncelerin bana yansıması, beni bu konuda zorlaması. Bundan çekiniyorum açıkçası. Başka da ilişki konsuunda bir sorunumuz yok çok iyi anlaşıyoruz. Fikirlerinizi merak ettim. Beni ne tür zorluklar bekler yada nasıl bir yol izlemem gerekir.

isteyen geri kafalı desin ama din ve kültür bence aynı veya yakın olmalı. en azından ben farklı kültür veya mezheple yapamazdım. ben de dini ibadetlerini yerine getiren biri değilim bence mevzu o da değil. ama inandığınız, baktığınız yer be durduğunuz yer aynı değilse yürümez. bence tabii ki

Kızlar merhabalar. Fikirlerinize ihtiyacım var. Birini seviyorum, aramızda ırksal ve mezhepsel farklılıklar var. Ben alevi ve kürdüm. O da Türk ve süni. Kendisini ilk tanıdığımda yaşantısı yaşantıma uygundu. Benim gibi namaz kılmayan, dini ritüelleri yerine getirmeyen biriydi. Biz namaz kılmayan alevileriz. O hepsini biliyor. Ve bana gayet anlayışla yaklaşacağını söylüyor. Daha önce çevremde kuran okuyan ve namaz kılan kimse ile bulunmadım. Kendisi namaz kılmıyorum, huzursuz hissediyorum senden etkilendiğimi düşünüyorum dedi. Evlenınce evde namaz kılarsa benden anlayış göstermemi istiyor. Sorun namaz kılması falan değil benim için. Yarın öbür gün bu düşüncelerin bana yansıması, beni bu konuda zorlaması. Bundan çekiniyorum açıkçası. Başka da ilişki konsuunda bir sorunumuz yok çok iyi anlaşıyoruz. Fikirlerinizi merak ettim. Beni ne tür zorluklar bekler yada nasıl bir yol izlemem gerekir.
Ohooo daha şimdiden sinyal vermiş

mybiglove mybiglove benim kuzenimde 4 sene almanla evli kaldı, kız müslüman oldu, başını örttü, namaz kılmayı vs öğrendi, Türk yemekleri yapıyordu genelde ama sonra ayrıldılar. Kızın bir çok şeye karşı alerjisi vardı, biz fıstık yiyip kıza sarılsak kız kaşınmaya ve kızarmaya başlardı, bebeği kussa iğrenir temizlemez olduğu yerde bırakıp gidermiş. Ayrıldıktan sonra bile kaç kere kızı için kuzenimi aramış gel kızımız kustu ben dokunamıyorum gel sen temizle diye veya kız ayrıldıktan sonra birlikte olduğu kişiye yaptırırmış temizleme olayını.

Eşimin arkadaşı da almanla evlendi, o da 7 sene filan evli kaldı boşandı. Kız hiçbir iş yapmaz, çocuğuna yemek dahi yapmazmış, çok dağınıkmış, çocuk yapıyormuş herşeyi vs vs. birde üstüne alman kız çocuğu aldatmış bir arapla...

Bir akrabamız da bunların tam tersi neredeyse 20 25 yıldır Almanla evli maşallah çok iyiler. Nasip işi biraz da dikkat ve fedakarlık işi..

Bence hemen evlilik kararı almasın konu sahibi, biraz düşünsün tanısın, zaten zamanla belli eder kendini bazı konularda.

Erkek kuzenim de sizin gibi Alevi ve Kürt bir kızla evlilik aşamasın da başlarda ön yargı herkeste vardı ama iki tarafta anlayışlı olduğu için uyum sağlandı keza kızda çok ılımlı bakan biriydi ama sizin ilişkiniz de sanki ilerisi için ufak tefek problemler çıkacak gibi hissettim...

İleride dayatma yaşayacağınıza dair sinyaller vermiş sanki, şimdiden bir bahaneler, sizi suçlamalar var gibi, hiç hoş değil.

Eşim Katolik; bu tarz konular aramızda bilgi alış verişi tarzında oldu, ikimizin de diğerine farklı inançları olduğu için ne baskı ne de zorlama gibi şeyleri asla olmadı, olamaz da. Arkadaşların söylediği gibi hem pozitif hem negatif örnekler var, bunlar daha çok kişisel bağlamda değerlendirilmeli bence, biraz daha birbirinizi tanıyın, bakalım o baskı havasını hissedecek misiniz? Hissederseniz ardiniza bakmadan kaçın ama, o iş olmaz.

Üzgünüm ama bu iş olmaz.Niye diye sorarsanız söyleyeyim,anlayış göstereceğini söyleyip sonrasında zaten yerine getirmediği dini görevlerini size yüklemiş.Siz mi engel oldunuz ? Sizden önce hacı hocaydı da sizinle mi yolundan şaştı? Daha burda ilk sinyali vermiş.Bu konuşmayı yapmasa olabilir derdim.

Adam ailesine alevi olduğunuzu söylemeye çekiniyor siz hala nasıl bir yol izlesem derdindesiniz. Çok ilginç gerçekten.

Adam ailesine alevi olduğunuzu söylemeye çekiniyor siz hala nasıl bir yol izlesem derdindesiniz. Çok ilginç gerçekten.
Ooo bu detayı ben görmedim ama alevi olduğunu söyleyemeyecek kadar çekiniyorsa ailesinin katılığını ve kafa yapısını biliyor demektir.Bununla olmaz cidden bu iş.

Bir Alevi ve Kürt olarak sana önerim eğer anlaşamıyorsanız şimdiden böyle şeylere takılıyorsa yol yakınken bırakın bu işi ikinizde yıpratmaya gerek yok çok tartışma çıkar mutsuz olursun. Oda mutsuz olur çünkü kafalar uyuşmuyor biz dar düşünceli insanlar değiliz ben cami de de bulunuyorum evde namaz da öğreniyorum zikirde bunu kimse bilmek zorunda değil bu Allah’la benim aramda ki Bağdır inançtır.. Alevileri böyle değişik kulaktan dolma anlatanlardan dolayı dışlanıyoruz. Müslümanız tarihte ne olduysa oldu ama böyle örümcek kafalı aileye en önemlisi de böyle bir adamla evlenirsen çok çekersin. Sen böylesin ve böyle kabullenecekse alsın yüzüne gülüp seni aldıktan sonra zorbalık edecekse uzasın yol ver. İki farklı insan evlenebilir buna karşı değilim ama seni mutsuz edecek şeylerde şimdiden bulunuyorsa sıkıntı benim arkadaşlarım var kendi mezhebinden olmayan biriyle evlendi mutlu biri daha var aşırı mutsuz tek fark mutlu olan kişinin eşi aşırı açık herşeye ayak uyduruyor aile de öyle eşi de. Böyle birine denk gelmek te kısmet gerçekten herzaman olmuyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X