Evliliğin ilk adımını attık ama korkuyorum. Yardımcı olur musunuz?

haklısın belki şimdi yeni olduğundan bu kadar samimi olmak istiom.
bide insan özeniyor tabi.bakalım artık hayırlısı.
peki kızlar ben şimdi ne diye hitap edicem o konuda akıl verin.
mesafeyi koruyun diosunuz.anne falan demiyim mi daha?

Ben evlenene kadar hep "siz" dedim, baska hitap kullanmadım. Evlendikten sonra ise "anne siz nasılsınız?" "anne bu yemegi nasıl yapıyorsunuz" gibi siz ve anneyi beraber kullandım.

Asla cok samimi olmadım. Ve bu konuda cok cok cok memnunum!

Canım, öz annem gibi olsun demissin de; bence bu beklentinden vazgec... Cunku asla ama asla onun oz evlatları gibi olmayacaksın... Belki dilde oyle olacak. Oz kızım gibisin diyecek ama asla oyle davranmayacak. Once bu beklentinden vazgec. Cok iyi olabilirsiniz ama asla kendi cocugu gibi olmazsın. Ustelik biraz mesafe iyidir. Kavga ettirmez.

İkinci olarak evlenince ayrı evde mi oturacaksın, yoksa kayınvalidelerinle mi?

yok canım.ayrı evde oturcaz.

Canım bu kişilik yapısı, sana karşı mesafeli durmaları sana çektirecekleri anlamına gelmez ki...
Ben 5 sene sevgilimle birliteydim, 6 ay nişanlı kaldım, bir tek annesi hastayken 2 kez hastaneye ziyarete gittim evlerine hiç gitmedim, bitek nişan bohçası göürmeye annemlerle gittik. Düşün yani.. Ben sevmem öyle vıcık vıcık ilişkleri, ve insanlara karşı hep mesafeliyimdir... Ne yani ben kötü gelin mi oldum..
Aksine beni çok severler görümcemler kaynımlar, kayınpeder hepsi...

Yani kayınvalide ve görümcenin kendi annen ve ablan gibi olmasını bekleme bence... İlla ki arada farklılık olacaktır...
Haa bu arada ben araşalım konuşalım istiyorum soğuk duruyorlar diyosun ya.. Evlenince de onlar araşmak gidip gelmek isterler amaaan uzak dursunlar diye şikayet edersin...

Takma fazla kafana, zaten önünüzde daha 2 yıl varmış, zamanla birbirinize alışırsınız. İnan biraz mesaeli olmak çok samimi olmaktan iyidir. Çok samimiyet tez ayrılık getirir demiş atalarımız...

Aynen böyle düşünüyorum bende.Çok samimi olma,mesafeli ol.Fazla muhabbet tez ayrılık getirir.O kızım kızım anneciğim diyenler yüz göz olup ilerde sorun yaşıyorlar çoğunlukla.

Benim evime gelince kayınvalidem, mutlaka didinirim, herseyi yaparım, cunku herseyden once misafirdir. Misafirde bana gelmistir. Kim olursa olsun, didinmelidir insan...

Onlara gidince de; nisanlıyken mutfakta o birseyler yaparken yanında dururdum, birsey isterse yapardım. Evlendikten sonra ise cayı falan ben yapıyorum. "Anne siz oturun, ben yaparım diyorum."

Asla ozelimi anlatmam. Asla oglunu yada tanıdıgı birini cekistirmem. Asla ailemi yermem. Havadan sudan konusurum. Guncel olayları acarım, o yorum yapar. Asla kararlarına karısmam. Kavga varsa, yada birseye kızarsam, odadan sessizce cıkıp, gidip balkonda sigara icerim. Asla tartısmam. "Anne siz haklısınız derim."

Ondan bahsederken yanımda o da varsa "Annem, yani eşimin annesi" diye anlatırım. O yoksa "kayınvalidem" derim.

İsine hic karısmam... Her gittigimde hem elini operim hem sarılırım...

tmm kızlar biraz mesafeli olucam.saolun fikirler için.
ama benimki anne dememi istio.
ve söz kesileli yarın 5 gün olıcak.ben işte yarın cuma mübareği için arayayım diodum.
haftada bi cuma arasam mesafe durumu iyi olurmu?

Benim evime gelince kayınvalidem, mutlaka didinirim, herseyi yaparım, cunku herseyden once misafirdir. Misafirde bana gelmistir. Kim olursa olsun, didinmelidir insan...

saol canım detaylar için.fikir oldu bana.tecrübesizim bu konuda.
bende gelen misafirime asla kötü davranmam elimden geleni yaparım.
gittiğimdede söylediğin şeylere dikkat edicem.zaten 3 saatlik mesafede olan yerlerde oturuoz.öyle sık görüşemicez.2 ayda anca görüşürüz.

yok canım.ayrı evde oturcaz.

Ayrı evde oturacaksan rahatsın. Asla esinin yanında onlara kotu birsey deme. Esinin yanında hep "Allah razı olsun, bir kotuluklerini gormedim" de. Esin onlara kızsa bile sen onların tarafını tut. Ana ogul barısır, sen elden olursun. Esin zamanla onların da senin hakkında konusmamasını saglar...

Ayrı ev rahattır. Ne olursa olsun, cekersin kapını, alırsın kocanı yanına, istedigini yaparsın...

Bir de asla onları tanıyan insanlara onlar hakkında kotu birsey soyleme. Kendi arkadaslarına anlat, dertleş ama onlara soyleme....

Bu arada nisanlıyken hic kendi aralarındaki konusmaları dinleme. Hep gul ve hep sus... Evlenince kocanı yanına alınca daha rahat davranabilirsin.

tmm kızlar biraz mesafeli olucam.saolun fikirler için.
ama benimki anne dememi istio.
ve söz kesileli yarın 5 gün olıcak.ben işte yarın cuma mübareği için arayayım diodum.
haftada bi cuma arasam mesafe durumu iyi olurmu?

Evet evet. Haftada bir ara. Ben de cumaları aradım. Halini hatrını sor. Benden bir isteginiz var mı de, kapatırken.

Asla teyze x hanım falan deme. Anneyi her konusmada bir kere kullanabilirsin. Mesela aradıgında telefonda: "Merhaba Anne, ben x diye baslarsın. Sonra hep siz dersin..."

Evet evet. Haftada bir ara. Ben de cumaları aradım. Halini hatrını sor. Benden bir isteginiz var mı de, kapatırken.

Asla teyze x hanım falan deme. Anneyi her konusmada bir kere kullanabilirsin. Mesela aradıgında telefonda: "Merhaba Anne, ben x diye baslarsın. Sonra hep siz dersin..."

tmm canım çok saol bunlar benim için inci değerinde öğütler.
yarın arıcam işte ilk kez.
onlar soğuk olduğundan korkuodum ama senin öğütlerini duyunca rahatladım biraz.
ilk aradığımda cesaret edip derim anne ben ..diye.sora dediğin gibi kapatırım.
haftada bir bu şekilde ararım.
peki bişi daha sorcam canım.kayınvalidemi böyle arıcam ya haftada bir.
kayınpederimi bide görümcemi aramam gerekiomu.laf olurmu aramazsam.

her insanın yapısı farklıdır.
bazıları daha birkaç kez görüdüğü insanla samimi olamaz, bazıları da hemencik samimiyet kurar.
daha yeni söz kesilmiş, gelin adaylığınız yeni onaylanmış.
bence davranışlar normal.
ilk günden ah güzel kızım, ben seni çok sevdim gibi gibi muhabbetler bana yapmacık gelir.

kızlar kayınvalidemi hafta bir arıcam.cuma günleri kayınpederimi vve görümcelerimide aramam gerekiomu?

kızlar kayınvalidemi hafta bir arıcam.cuma günleri kayınpederimi vve görümcelerimide aramam gerekiomu?

görümce evli sanırsam.
peki kayınpederle kayınvaliden ayrı mı?
eğer ayrıysa bence kayınpederi daha az arayabilirsin ne de olsa kayınvalide kadın; yani konuşacak daha fazla şeyiniz olur.

görümcen ise yaşı sana yakınlardaysa estikçe arayabilirsin ama çok da sık değil.
yani asıl ağır top kayınvalide. :1rolleyes:

Ben uzak durun derim..Ne o öyle onlar sizi alıyo.siz onların oglunu almıosunuz ki durup durup oğlunu övüyo..tabiki oğlu sever ama bunu sürekli sölemeye gerek yok..siz birbirinizi sevdiğiniz için nasıl olsa bu kız herşeye katlanır der gibi sert görünmeye çalışıolar bence. havaya giriolar.Ben olsam hiç aramasdım bayram seyran hariç..Siz kendinizi ağırdan alın sıkı fıkı olmayın sonra başınız ağrır..

kayınpederimle kayınvalidem ayrı değil.
görümcemde 3 tane biri evli 2 si evde.

Canim...Bak, herkes ister, sevdigi adamin ailesiyle gorusmek , konusmak, iyi olmak ama maalesef çarsinin hesabi eve uymaz misali, bence simdiden bu tur seyleri kafana takip da morelini bozma.
Ilerde ne olur, nasil gelismeler olur bilemem, ne var ki onunuzde daha 2 sene var...Bunu iyi degerlendir.
Fakat sunu lutfen kafana yer et : Asla el den sana oz anne olmaz, asla kimse senin oz annen gibi davranmaz, ister iyi olsun ister kotu, senin bir tane Annen vardir o kadar.
Sakin yanlis anlama..Inan, tecrube konusuyor...
Ayrica agir tasin yeri ayridir, simdiden iç içe sakin olmayin...
Daha sozlusunuz, onunde uzunn 2 yil var...Zamanla herseyin farkina varacaksin
Bence onlarla çok samimi olmaya gayret gosterme.
Vede annenden birsey saklama...Ailenden izinsiz de birsey yapma.
Umarim hersey gonlunce olur.

canım inşallah mutlu olursun..ilk etapta kavınvaliden ipler bende imajı vermeye çalışmıştır..ama zamanla tanırsın bazen kötü bildiğin ii çıkıyo,ii bildiğinde kötü çıkabiliyo..telefonda görüş ama hep sen arama birazda onlar seni arasın kız evi naz evi bu imajı kaybetme tatlım..sevgilinede ailesini hep öv ii insanlar falan de şimdiden aramıza giriyo demesin..eeeeee onlar seninle ilgili konuştuğunda seni savunur..o size ii diyo siz ne diyonuz falan der...geleceğe yatırım yaniii..:nazar:

tavsiyeler için tşk. ederim.hepsinden az çok bişiler çıkardım kendime.

psiqocum arkadaşım. önceden de konuştuk senle bu konuyu..:kahve:
öncelikle şunu söylemek istiyorum sormuşsun ya kayınpederimle , görümcemi de aramam gerekiyormu diye
güzelim bence arama:nazar: hadi görümce neysede kayınpederini aramak bana sözlü konumundayken abes geliyor açıkcası. :nazar:
herzaman kendini ağırdan al a.s
senle hemen hemen aynı dönemlerde sözlendik biliyosun..
aynı konumdayız şuanda ve benim kayınvalidemi arama gibi hiç düşüncem yok :)
mesafeli olmak her zaman için iyidir.a.s
zaten evlendiğimizde illaki görüşmek zorunda kalıcaz öyle değilmi ?
bence şimdilik sadece aramak istiyorsan 2 haftada bir kayınvalideni ara
bunun dışında fazla içli dışlı olmak pek iyi gelmez kuzum
çok muabbet tez ayrılık getirir unutma

merak etme elisacım.ozaman sadece ben haftada bir kayınvalidemi ararım böyle her cuma denerim 3,4 hafta baktım onlardan hiç ses yok keserim bende.ne kadar ekmek okadar köfte:)
kayınpederimide aramam.
görümceminde kendisine bağlı kendi sıcak davranırsa öyle adım atarım.
hayırlısı artık bu saatten sonra

X