Jinekoloji Erken menopoz

LiyaAda

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Ağustos 2024
1
0
24
Arkadaşlar merhaba.Ben 24 yaşında bekarım. Adet düzensizliği sonucu doktora gittim ve fsh 45 çıktı doktorum Cyclo Progynova verdi 4 ay boyunca kullanmamı söyledi. Kullandım ve tekrar kontrole gittim ama fsh 45.62 amh 0.125 çıktı tekrardan aynı ilacı 6 ay kullanmamı önerdi. Yumurtalıkların da az kaldığını söyledi. Nasıl bir yol izleyebilirim bu şekilde sorunla karşılaşıp düzelen var mı ne yapabilirim kafam çok karışık yardımcı olur musunuz.

Ben 43 yaşındayım. Geçen yıl nisan ayından sonra regl olmadım. Farklı rahatsızlıklarında vardı endokrine gittim. FSH : 90 E2 : 18 çıktı. Tabii korktum . Tarlusal içtim yine regl olmadım ve 3 hafta sonra kadın doğuma gittim. Ultrasyona bakarak menopoz olmadığını rahim duvarınin ince olmadığını söyledi. Ve gerçekten sonrasında regl oldum. Ama bu ay yine olmadım. FSH da 82 olmuş tekrar. Temmuz ayında 8 di halbuki. Yaklaşık 6 yıldır bazı düzensizlikler yaşıyorum ama şükür bir şekilde oluyorum. Banada 6 yıl önce erken menopoz olduğu söylendi ama hala arada aksaklıklar olsa da bir şekilde regl oluyorum. Hiç bir hekim bu duruma anlam veremedi yada doğru hekimi bulamadim bilemiyorum. Siz çok gençsiniz, hekim değiştirin stresten uzak durun ve spor yapmaya çalışın. Ben hayıt tohumu deneyeceğim sizde araştırıp bir deneyin derim.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum, nisan ayindansonra yaklasik 2 ay kadar regl olmamistim ve sonrasında oldum.

X