Erken ergenlik

lcwaikiki genç reyonunda çok güzel bir tulum var puantiyeli
elbise gibi duruyor çok şık
ondan alabilirsin düğün için

ben de genç kız reyonundan alıyorum da o_Oo_O

Kardeşim 13 yaşında. Erken yaşta tüylerini almaya başladığı için şuan çocukluğunu yaşayacağı yerde kılla tüyle uğraşıyor. Benim öyle bir problemim olmadı ama bizzat zorluğunu yaşayanı görüyorum. Neden tam tersini tavsiye edeyim ki?
Bir düğünde etek giyebilmek için incecik tüylerini neden kalınlaştırıp başına dert alsın?
Evet gayet güzel yaşına göre elbiseler var, kısa ama tülleri uzun olan vs.
Gelinin kız kardeşi kıvamında şatafatlı abiye giysin demiyorum bende zaten :ıslık:

Ergenliğe girdikten sonra o tüyler incecik olmaz.
Sadece düğünde etek giyebilmek değil sıkıntı, yaz geldi şort giyecek etek elbise giyecek ya da giymek isteyip giyemeyecek. Yazın sıcağında kot pantolon ile dolaşacak.
Çocuklar çok acımasız çünkü, dalga geçerler lakap takarlar. Aynılarını yaşadım o yaşlarda biliyorum. Hormonlarım çok coşkuludur, hiç öyle tüy falan değil bildiğin kıvırcık kıl olmuştu bacaklarımda. Annem almama izin vermezdi, üzülürdüm. Orta birde bütün bir yazı pantolonlarla geçirdim utandığımdan. Şort giyinmeye kalktığımda dalga geçerlerdi çünkü. Okula gitmek kısa çorap giymek tam bir eziyetti. O yüzden anlıyorum kardeşimizi. Evet yaşı küçük ama tüy almanın yaşı olmaz. Rahatsızlık verdiği yerde kurtulma çalışmaları yapılır.

Ayyy ben cok iyi anlarim seni daha 6.sinifraydim beyaz kilotlucorap giyince tuyler disari cikardi o kadar siyah ve coktu ki ..giydim corap killardan dolayi kirli gibi dururdu bende 5.sinifta ergenlige girmistim derkennn anneme yalvar yakar ikna edip aldirmaya bi kuafore gittik cok acidi diye agladigimi hatirliyorum ve her ay ayni dert basladi eziyet geliyodu agda problemi aldirinca bacaklarim kipkirmizi olur gunlerce gecmezdi eger cok istiyosan anneni elbet ikna edersin guzelce konus kendini ifade et ama zor olur yani sonra her ay alman gerekir arti aldirdiktan 10 gun sonra sakal gibi dik dik cikmaya basliyo annen bosuna demiyo bence..dugunde tulum gibi farkli biseyde giyebilirsin yada corapla giy..annen hic senin uzulmeni istermi karar senin sakin sakin uzuldugunu anlatip ikna edebilirsin anneler cocuklarina kiyamaz suan kizim 7 yasinda oda cok tuylu napcaksak artik allah dert vermesin 5 dk surmuyo aldirmasi bi guzelce konus annenle bakalim

bende o yaşta adet oldum ve erkenden tüylendim siyah siyah. seni çok iyi anlıyorum aynı şeyleri yaşadım. bence al tüyleri, güzelce eteklerini de giy. yok çok baskı altındayım dersen ya tüy sarartıcı kullan ya da siyah çorap giy.

Ne çok abartiyor bazi uyeler, tuyun cilesiymiş, tüy almaktan cocuklugunu yasayamamakmiş bilmem ne. Allah aşkına epilatörle bacakları almak 5 dakika bile almıyor ne çilesi. Rahatsızsan anneni ikna etmeye bak bence. Bu yaşta sürekli bacaklarını saklamaya calismak daha zor olmali.

Çok mu belli oluyor tüylerin? ? Bemin de o yaşlarda çok vardı ama almadım. Etek elbise giydm çocuksun sonucta bisey olmazb. Beb ilk olarak 15 yaşında aldım.

bence etekten önce 10,5 yaşında regl olmanız çok anormal

bu yüzden doktora gidin öncelikle, birde bıldırcın yumurtası falan yiyorsanız hemen kesin ağzınıza bile sümeyin

bir de maalesef anne kafası sürekli dırdır edince ancak iyi tamam diyor
Konu dışı ama bıldırcın yumurtası neden yememek lazım ? Erken ergenliğe mi sebep oluyor yoksa?

Konu dışı ama bıldırcın yumurtası neden yememek lazım ? Erken ergenliğe mi sebep oluyor yoksa?

evet
bıldırcın yumurtası aslında çok çok yararlı birşey ama ayda birkaç adet çocuklar/bebekler tüketebilir. doktorlar haftada 1 adetten fazla tüketilmemeli diye uyarıyor
fazlası erken ergenliğe sebep oluyor, hormonları etkiliyor
birkaç tane internetten yazı alacaktım ama reklama girer diye kopyalamadım... (100 yazı varsa 90 nında zararları içinde yazıyor, doktorlu yazıların hemen hemen hepsi özellikle belirtmiş erken ergenliğe sebep oluyor, diye)

Ben o yaştayken almaya başlamıştım yavaş yavaş kötü görünüyordu diye rahatsız oluyorsan al

Ben 12 yasindayim . Erken ergenliğe girdim 10,5 yasinda . Bacaklarimdaki tüylerden rahatsız oluyorum . Annem yaşımın erken olduğunu söylüyor almak için . Ama etek , elbise falan giyemiyorum . Temmuzda da kuzenimin dügünü var . Elbise giymek istiyorum herkes elbise giyiyor . Buna çok üzülüyorum ne yapmalıyım yardım edin
Can'ım ben 20 sene önce 11 yaşında girdim ergenliğe erken de değildi ayrıca epilasyona da 2-3 sene sonra başlamıştım bence de annen haklı

Hepiniz demişsiniz ki yok işte tüy almak için daha çok erken. Arkadaşlar tüy almanın yaşı mı olur ? Bu sıcakta ne kadar rahatsız eder o tüyler hiç mi bu yönden düşünmüyorsunuz ? Kaşındırır, koku yapar. Sadece bacak tüylerinden de bahsetmiyorum. Tüy almanın yaşı olmaz. Ben 5. sınıfta başladım ergenliğe girmediğim halde. Ne sertleşmesi oldu ne tüy artması ? Bu tüy alma olayına kişisel temizlik olarak bakarsanız, yaş olayı olmadığını belki o zaman anlarsınız.

Canım benim sana tavsiyem eğer gerçekten rahatsız hissediyorsan önce annenle konuş ikna etmeye çalış. Yok olmuyorsa bir kuaföre gir aldır. Çünkü yaz geldi, her şort elbise giyemeyişinde daha çok üzüleceksin kafana takmışsın çünkü.

merhaba güzelim
benim kızımda da erken ergenlik tehlikesi var
çocuk endokrin dr u takip ediyor, bu yaşa kadar hiç gittin mi bilmiyorum endokrin dr una
kemik yaqşına vs bakıldı mı?
sana tavsiyem dışarıda et ürünü,hazır gıdalar ve doğal olmayan hiç bişeyi yeme
mevsimi olmayan şeyleri yeme
hazır süt,yağlı peynir vb şeyleri tüketme
benim kızım 4 yaşında, biz 2 yaşından beri takip ediyoruz
allah kolaylık versin
illa elbise giymek istiyorsan uzun elbise giy böylelikle bacakların görünmez
Benim kizimida takip altina aldılar daha iki yasinda önceden bi gitmistik tahliller de birsey cikmasti tekrar gidecegiz temmuz da sizin kizinizin ne gibi belirtileri vardi surekli tahlil mi veriyorsunuz doktora gidince

evet
bıldırcın yumurtası aslında çok çok yararlı birşey ama ayda birkaç adet çocuklar/bebekler tüketebilir. doktorlar haftada 1 adetten fazla tüketilmemeli diye uyarıyor
fazlası erken ergenliğe sebep oluyor, hormonları etkiliyor
birkaç tane internetten yazı alacaktım ama reklama girer diye kopyalamadım... (100 yazı varsa 90 nında zararları içinde yazıyor, doktorlu yazıların hemen hemen hepsi özellikle belirtmiş erken ergenliğe sebep oluyor, diye)
Bir ara oğlumun doktoruna sormuştum çok yararlı yedireyim mi diye ağır gelir bir yaşından sonra demişti. Sonra bir kere denedim hiç sevmedi oğlum aslında çok farklı değil tadı ama. Ozaman iyiki yememiş. Bunu da bilmiyordum ama çok sağolun çünkü gene yedirme planlarım vardı :)

Biz ne dersek diyelim sen yine düşüncen aynı olacak :KK66:
İlerde anlarsın sadece daha erken dediğimizi ...

Benim kizimida takip altina aldılar daha iki yasinda önceden bi gitmistik tahliller de birsey cikmasti tekrar gidecegiz temmuz da sizin kizinizin ne gibi belirtileri vardi surekli tahlil mi veriyorsunuz doktora gidince
bizim dr a gitmemizi sağlayan şey göğüslerindeki şişkinlik oldu.çocuk drumuz 2 yaşına kadar takip etti şişkinlik inmeyince çocuk endokrin druna yönlendirdi.(hani bebeklerde süt durması derler ya göğüsler belirginleşince öyle şişkinlik işte)
dr elle muayene etti.sonra da rahim ultrasoundu ve kemik yaşı belirlemesi istedi.
testler sonucunda da kemik yaşımız 7 ay ileride çıktı.
kilo takibi yapıyoruz
birde göğüslerindeki değişim de önemli
eğer büyümeye devam ederse kan tahlili veriliyor,yani her seferinde kan tahlili vermeye gerek yok
dr 10 yaşına kadar zayıf bi çocuk olsun,sakın elinde tabakla peşinde koşma dedi.

Ben 12 yasindayim . Erken ergenliğe girdim 10,5 yasinda . Bacaklarimdaki tüylerden rahatsız oluyorum . Annem yaşımın erken olduğunu söylüyor almak için . Ama etek , elbise falan giyemiyorum . Temmuzda da kuzenimin dügünü var . Elbise giymek istiyorum herkes elbise giyiyor . Buna çok üzülüyorum ne yapmalıyım yardım edin
anneni ikna et. bacakların kötü durumdaysa elbette alman gerekir. kaş değil ki bu yaşını bekleyesin.orta 2 deydim bacaklarım artık kıllanmıştı benimde annem izin vermemişti. o halim hala rüyalarıma girer. kıllı bacaklarla okula gittiğim. ama sakın kendi kendine jilet fln süreyim deme. ağdayla ya da epilatörle başla. nacizane tavsiyem ağdadır. daha geç çıkar.

Ben sarı sarı tüylerimi ilk 11yaşında almıştım. Ki ergenliğe de geç girdim. 15yaşımızdayken bi arkadaşım da sarı kıllı bacaklarıyla etek giyip gelmişti. Kimse bişey demedi ama çok da hoş birşey değil hani. İçin nasıl rahat edecekse ona göre anneni ikna et. Çok şükür benim ailem hiç karışmadı böyle şeylere. Senin bedenin sonuç olarak. Tamam annen senin rehberin olacak ama absürd bişey olmadıktan sonra nasıl mutlu olacaksan annene anlatmalı ikna etmelisin.

bizim dr a gitmemizi sağlayan şey göğüslerindeki şişkinlik oldu.çocuk drumuz 2 yaşına kadar takip etti şişkinlik inmeyince çocuk endokrin druna yönlendirdi.(hani bebeklerde süt durması derler ya göğüsler belirginleşince öyle şişkinlik işte)
dr elle muayene etti.sonra da rahim ultrasoundu ve kemik yaşı belirlemesi istedi.
testler sonucunda da kemik yaşımız 7 ay ileride çıktı.
kilo takibi yapıyoruz
birde göğüslerindeki değişim de önemli
eğer büyümeye devam ederse kan tahlili veriliyor,yani her seferinde kan tahlili vermeye gerek yok
dr 10 yaşına kadar zayıf bi çocuk olsun,sakın elinde tabakla peşinde koşma dedi.
Hmm anladim kizim dada ayni sizinki gibi göğsünde şişlik var kizim iki yasina doldurmadi daha biz 18 aylikken gittik galiba şükür kan tahlili kemik yaşına baktılar birsey cikmadi sonra benden gecen asiri hormon oldugunu düşündüğüm icin sütten kestim eskisine bakilirsa kizimkin sisligi baya indi temmuz da tekrar gidecegiz rahim yumurtlaliklarina bakacaklar ins birsey cikmaz sizdede onemli birsey yoktur ins geçmiş olsun

X