Endometriozis hastası olup hamile kalan var mı?

Minicikfzt

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2017
4.161
8.772
30
Merhaba arkadaşlar ben endometriozis hastasıyım ilerlemiş durumda hastalığım cerrahi geçirdim yaklaşık 2 yıl önce 1.5 yıllık da evliyim. Evlendikten sonra hemen çocuk denemeye başladık ama eşimin de cinsel sorunları vardı birkaç ay öyle boşa gitti değerlendiremedik sonra benim hastalığım kötüleşti mecbur ilaca başladım 8 ay kullandım Şubat ayında bıraktım şubattan beri çocuk deniyoruz olmuyo. Ovulasyon testi de kullanıyorum ama her ay mükemmel değerlendiremiyoruz. Doktora gittiğimde doktorlar yaşımın genç olduğunu doğal yoldan denemem gerektiğini daha erken olduğunu söylüyorlar ama ben çok takıyorum kafaya. İstanbul'da önerebileceğiniz bir doktor ya da bir ilaç falan var mı? Benim durumumda olan bana umut olabilecek biri var mı?

Merhaba geçmiş olsun. Ben de endometriozis hastasıyım. İlk çocuğumu 27 yaşımda ilk düşündüğüm ay hamile kalıp doğurdum. Sonra 8 sene ara verdik. 35i geçince olmadı Aşılama tüp bebek derken şimdi 39 yaşımda gebeyim. Ama benim kistlerim ameliyatlık değildi. Yaş 30un üzerinde ise çok beklemeyin tedavi için

öncelikle geçmiş olsun. kilolu musunuz ? kistin boyutları nedir ? yediklerinize dikkat ediyor musunuz ? maalesef endiometriosis bir hap ile çözülebilecek bir hastalık değil.

Kilolu değilim kistim ameliyat öncesi solda 10 cm sağda 4 cmdi bağırsak mesane falanda da vardı odaklarım. Şu an kistim sağda 5 cm. Yediklerime dikkat ediyorum glutensiz laktozsuz beslenmeye çalışıyorum egzersiz yapmaya çalışıyorum düzenli olarak kilolu değilim kilom normal sınırında zaten bildiğim kadarıyla endometriozis genelde zayıf insanlarda görülüyo çok sistemsel bir hastalığım var onun da farkındayım ama kafaya takıyorum hem hastalık ağrısı yorgunluğu hem de bu hamile kalamama🥺

Merhaba geçmiş olsun. Ben de endometriozis hastasıyım. İlk çocuğumu 27 yaşımda ilk düşündüğüm ay hamile kalıp doğurdum. Sonra 8 sene ara verdik. 35i geçince olmadı Aşılama tüp bebek derken şimdi 39 yaşımda gebeyim. Ama benim kistlerim ameliyatlık değildi. Yaş 30un üzerinde ise çok beklemeyin tedavi için

28 yaşındayım şu an 30a kadar tüp bebek denemene gerek yok hormonların iyi diyo doktorlar tüp bebek için Bülent tıraşa da gittik ilaç verdi kullandım acaba diyorum tekrar mı gitsek

merhaba canım, aynı dertten bende mustaribim 30 yasındayım ve 1 yıllık evliyim. genel muayeneye gitttiğimde öğrendim çikolata kıstlerımın olduğunu ıkı yumurtalığımda da var biri 5 biri 7 cm doktor amh (4,25) baktı ve hsg cektı herşey normal çıktı bana zarar vermemişler ve hiç ağrımda olmuyor reglim düzenli 28 günde bir olur. ilk başta 6 ay deneyelim dedi ama adetimin ikinci gününde gittiğimde ultrasonla alttan tekrar baktı ve birden beni tüp bebege yönlendirdi anlamadık. hani deneyecektık 6 ay dedim gebelik olabilirde olmayabilirde diyor doktor. doğal yolla olma şansı yokmu bilmiyorum bende yenı öğrendim ve tecrubesizim

Doktorların konuşması o kadar değişti ki bana hiç canını sıkma. Ameliyat öncesi çok büyüktü benim de 10 cmdi ve evli değildim hemen evlen hemen çocuk yap dediler ameliyat oldum geçici menopoza soktular zaten sonra da evlendim amh 0.44e düştü başta dediler ki sadece tüp bebek sonra ameliyat eden doktorum israrla değerin yükselecek geçici düşme çok ciddi bir ameliyat geçirdin dedi gerçekten amh yükseldi şimdi ben diyorum tüp bebek mi yapsak rahim filmi mi cektirsem diye sürekli gerek yok diyolar ama hamile de kalamıyorum. O doktor da çok daha kötümser olabilir ben az ağlamadım doktor odasında asla çocuğun olmaz diyen çok doktorla karşılaştım ne yazık ki. Umudunu kaybetme ve git bakalım bir tüp bebek merkezine ben daha önce Bülent tıraşa gittim bana tüp bebek önermedi kullanmam için sadece takviye ilaç verdi gerekirse prp yaparız dedi sonra ona da gerek duymadı doğal dene dedi ki başta çok azarlamisti beni neden ameliyat oldun ben ameliyat olan hastaya bakmam demişti o da ağlatmak üzereydi beni

Kilolu değilim kistim ameliyat öncesi solda 10 cm sağda 4 cmdi bağırsak mesane falanda da vardı odaklarım. Şu an kistim sağda 5 cm. Yediklerime dikkat ediyorum glutensiz laktozsuz beslenmeye çalışıyorum egzersiz yapmaya çalışıyorum düzenli olarak kilolu değilim kilom normal sınırında zaten bildiğim kadarıyla endometriozis genelde zayıf insanlarda görülüyo çok sistemsel bir hastalığım var onun da farkındayım ama kafaya takıyorum hem hastalık ağrısı yorgunluğu hem de bu hamile kalamama🥺
Ben kiloluydum biraz zayıfladım kistim biraz küçülmüş mesela. O sebepten sordum. Hsg çektirebilirsiniz

Doğal yolla mi gebe kaldiniz

X