K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz En az 5 yıldır devam eden tek taraflı bademcik büyüklüğü.Çok dert ediyorum.

Cansuyumbensuyum

Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2022
38
6
43
Merhaba arkadaşlar
Benim tek taraflı bademcik büyüklüğum var.Sağ bademciğim küçük dilime biraz daha yakın.5 sene önce ateslendigim icin dahiliye doktoruna gittim.sağ bademciğin şişmiş ufak iltihap var dedi.Ama bademciklerim ne ağriyor nede acıyordu.sadece öksürüğum ve burun tıkanikligim vardi.antibiyotik verdi yolladi.10 gün sonra kontrole gel dedi gittim.enfeksiyon gecmis ama bademcik büyuklugum kalmisti.Doktor bey internette tek taraflı bademcige kötü seyler yazıyor dedim.Aman ne alakası var dedi.bilgi kirliliği dedi.Ama uzmantv ve doktorsitesindeki doktorlar tek taraflı bademcigi önemseriz diyorlar.çocukluğumdan beri sık sık bademcik iltihabı olur iğneyle düzelirdim.Sağ bademciğim küçük dilime yakın olacak derecede şişer.sol bademciğim hafif şişerdi.O yıllarda öylemi kaldıda farketmedim.Yoksa yirmilik dişi 7 sene önce çok kötü apse yapmisti.o ara bademcigime kadar kızarmis ve sağ çenem şismisti.O ara bademcigimin büyük oldugunu farkettim ama önemsemedim.Hem hatta onun yüzünden bademcigimde büyüdüğunü düsundugumu hatirliyorum.Kendime çok kızıyorum kaç yıldır vardıda dikkat etmedim diye.çocuklugumda belkide küçuldu tekrar büyüdü..yada dısimin apse yaptigi 7 yıl önce.Yada doktorun gördügü 5 yıldan beri var. Belki diyeceksinizki hiçmi doktora gitmedin .2 kulak burun boğaza gittim alerjik rinitim icin hic biride bademcigim icin birsey demedi.onların dikkatin çekecekmi dedim.hic birsey demediler.Ama sanırım ben özellikle onun için özellikle doktora gideceğim kendimi yiyip yiyip bitiriyorum.Aslinda bademcigimde önemli bir renk degisimi,bogaźimda bezeler yok.Eğer önemli birseyim olsaydi 5 senede ortaya cikarmiydi sizce.Sizde varmı tek taraflı bademcik büyüklüğu.

Hastalik hastasi olabilir misiniz? Doktorlar okuduklariniz icin acikca bilgi kirliligi demis iste.

Kendinizi yiyip bitirmek yerine iyi bir Prof a gözükmek daha kolay değil mi? Nerede yaşıyorsunuz?
Birde annem beni bu zamana kadar icimi rahatlatti.senin kucukkende bademciklerin buyuktu.belki bademciginin duruşu öyle dedi.Annem benim cocuklugumu daha iyi bilir diye kendimi hep teselli ettim.ama acaba kuculdude bir daha buyudumu bademcigim diye dusunuyorum.belkide annemin gözunden kacmistir dikkat etmemistir diyede aklima geliyo

Cok suphecisiniz. Bu sizin için çok yorucu değil mi ?
Görüştüğünuz doktor ya da annenize güvenmeyi öğrenin. Gerisi daha kolay olacaktır.

Tek tarafli hic duymadim ama bu kadar dert ediyorsan neden aldirmiyorsun?
2.doğumumda sezaryandı.Ameliyata girişimde çıkışimda sorunlu oldu.bir daha o ameliyat kapısina girmek istemiyorum.Doğumdan sonra ölüyorum sandım.Herkez başima toplanmis.Ameliyat beni korkutuyor.doktordan kötu bersey duymakta korkutuyo.Neden bu kadar korkağım bilmiyorum.kendime cok kıziyorum.eninde sonunda xaten bir gün öleceğiz.neden korkuyorsun diyorum kendime.Ama o doktirun karsisina gidince sabirsizlaniyorum.hersey cabuk olsun bitsin.iyi seyler söylesin yollasin istiyorum. Hastane doktor beni geriyor

2.doğumumda sezaryandı.Ameliyata girişimde çıkışimda sorunlu oldu.bir daha o ameliyat kapısina girmek istemiyorum.Doğumdan sonra ölüyorum sandım.Herkez başima toplanmis.Ameliyat beni korkutuyor.doktordan kötu bersey duymakta korkutuyo.Neden bu kadar korkağım bilmiyorum.kendime cok kıziyorum.eninde sonunda xaten bir gün öleceğiz.neden korkuyorsun diyorum kendime.Ama o doktirun karsisina gidince sabirsizlaniyorum.hersey cabuk olsun bitsin.iyi seyler söylesin yollasin istiyorum. Hastane doktor beni geriyor
Fobi olusmus sende.. zaten genelde travmatik birsey yasayinca fobilerimiz olusuyor… bu dogum degil oyle dusun.. sorun nerdeydi sezeryanda? Narkozda mi yoksa baska birseyde mi?

Bir doktora daha gidersen tatmin olur musun yine şüpheye devam mı edersin?
Kulak burun bogaz doktoruna bu hastalik icin özel gitmedim.belki gitsem ayni gün icinde nedenini soylerse icim rahat eder,tatmin olurum.yok şu gün yok bu gün uzattilarmi heyecan ve korkudan yemek yiyemiyorum uyku uyuyamiyorum.ozaman icte bende kötu birsey varmi diye daha cok heyecana kapiliyorum

Fobi olusmus sende.. zaten genelde travmatik birsey yasayinca fobilerimiz olusuyor… bu dogum degil oyle dusun.. sorun nerdeydi sezeryanda? Narkozda mi yoksa baska birseyde mi?
Kansızlık vardı bende.o şekilde doğuma girdim. Doğumdan sonra 2 ünite kan taktılar bana.yatağimda ayıldikta yarim saat sonra bana degisik birseyler oldu.kulaklarimin ikiside boguklasti kimseyi yavas yavas duymamaya basladim.sanki karanliga gömuluyormysum gibi degisik birseyler oldu.fenalik hissi

X