En Az 20 Tekme Atiyorsa Sağlikli

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.960
30.188
60
Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda, gelişmiş tıbbi tetkiklerin yanı sıra bazı belirtilerin de ipucu olabileceği bildirildi.

Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Doç. Dr. Cüneyt Taner, yaptığı açıklamada, anne karnındaki bebeğin yaptığı hareketlerin bebeğin sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdiğini ifade ederek, ''Anne karnındaki bebek günde en az 20 harekette bulunuyorsa sağlıklıdır'' dedi.

Taner, bebek hareketlerinin bebeğin sağlığı açısından kendilerine birçok ipucu verdiğini belirterek şunları söyledi:

''Bebek hareketleri özellikle hamileliğin son aylarında büyük önem kazanıyor. Amnion sıvısı (bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvı) azaldığında veya anneden yeterli oksijen alınamadığında, bebek hareketlerinde azalma olur. Bu yüzden anne tarafından bebek hareketleri dikkatlice izlenmeli, bir azalma saptandığında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.''

Bebek hareketlerinin anne karnında hamileliğin 2. ayında (8. hafta) başladığına, bu hareketlerin anne adayları tarafından 5. aydan itibaren hissedildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Taner, hareketlerin aynı zamanda bebeğin yaşadığını ve sağlıklı olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Taner, şu bilgileri verdi:

''Anne karnındaki bebek 20-75 dakika aralıklarla uykuya dalar. Daha sonra uyanır hareket eder ve tekrar uykuya dalar. Bir anlamda anneye sinyal verir. Günde 20 hareket tespit edilmesi bebeğin anne karnında sağlıklı olduğunu gösterir.''
kaynak:showtv.com

dikkate alcagım tşklr bir anne adayı olarak paylaşım için saol

ayyyyyyyyyyy hareket ettigi günler yada edecegi günleride görürmüyüm acaba ay yerim ben o küçük minik tatlı şeker bebecigi

dün doktor kontrolum vardı..doktorum gunde 10-15 tekme atıyorsa saglıklıdır bebek dedı..bu doktor da 20 tekme mı dıyor..kafam karıstı sımdı..ama bebişimi gördük ultrasonda masallah kocaman olmus 39 cm boyu var 1249 gr olmus teyzelerı...masallah deyın nazar degmesın:)

ayyy 20 tekme mii, nasıl sayacağım kii, unutum ben saymayı da

Benim fındık kurdum 20 yi rahatlıkla geçiyor...Çok fazla hareket etmesinin bir sakıncası yok Allahtan...

20 tekmede fazla değilmi ya benim doktorumda 10 kere kıpırdaması yeterli diyordu..şükür sağlıklı bir oğlum oldu....

20 mi daha neler hangi bebek 20 kere oynuyomuş ki :))

önceki yorumları okumadım ama arkadaşlar her hareket arasında en az 10 dakika olacak.
ard arda her hareketi saymayacağız yani
günde 10 ve 10 a kadar normal.
ben bi kaç defa saymıştım bazen 10 u bulmadığı da oluyordu.
bence çok da takılmamak lazım sayıya.çok şükür sağlıklı bir kzıım var.
darısı tüm hamişlere

Elif hanım paylasımınız için tesekkürler,ben 16 haftalık hamileyim ve bebeğimin günde 20 sefer hareket edeceği zamanları iple çekiyorum hihoyyyt

20 tekme 20 farklı zamanda mı demek.
benimki bir başlayınca 10 kere atıyor sonra uyuyo sanırım sonra gene.ama 20yi buluyo mu bilmiyorum.şuna bir açıklık getirirsen sevinirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…