Köfteler Elazığ usulü hamur köftesi

GokceRana23

rabbime emanet miniklerim
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2009
12.091
24
kıymayı yağda kızartın soğanları küp küp doğrayın cevizleri bir kapta çekin ufalayın maydanozu da doğrayın tereyağını bir kapta ısıtıp eritin

kıymayı biraz yağda kavurun daha sonra 3 4 adet orta boy soğanı küp küp doğrayarak pembeleşinceye kadar beraber kavurun daha sonra salçayı katın pişince cevizleri atın ve sonra da maydonozu ekleyin karabiber ekleyin bir tatlı kaşığı kadar .pişince soğumasını bekleyin

yarım kilo kıyma
3-4 adet soğan orta boy
1 kaşık domates salçası
ceviz istenildiği kadar ya da üküncü yani kahverengi susam.
birkaç dal maydanoz
4 veya 5 bardak un isteğe göre
tuz su. istenildiği kadar tereyağı üstü için. harç için biraz . 1 tatlı kaşığı karabiber

hamuru yoğurun kulak memesi kıvamında sonra bir yüzeyde açın çok ince olmasına gerek yok daha sonra ortadan 5- 6 ya bölün sona yukardan aşağı doğru tekrar bölün kare şeklinde olan bu parçalara bir kaşık kadar yaptığınız kıymalı harçtan koyun sonra siğara böreği gibi sarın ve uçlardan az birleştirinki açılmasın sonra haşlamak için su koyun ve kaynayınca suya yapılan köfteleri atın 10 -15 dakika kadar pişirin pişince tabağa alın üstüne tereyağı ısıtıp dökün sıcak sıcak yiyin afiyet olsun...

çok güzel oluyo.anneannem yapardı bizim köye ait bir yemek olarak biliom ilkdefa bilen biri ile karşılaştım:teytey:

çok güzel oluyo.anneannem yapardı bizim köye ait bir yemek olarak biliom ilkdefa bilen biri ile karşılaştım:teytey:

canım benimde annemler çok güzel yaparlar baya eski bi yemek bende seviyorum diye yazayım dedim artık tarifi iyi olmuşssa ne mutlu bana

X