El-ayak imesi

kurmis

Guru
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2008
8.179
33
kızlar merak ediyorum sizde durumlar nasıl..
ben bir ay oldu zaten tuzlu yemeği bıraktım ödemden dolayı.
ama buna rağmen ayaklarıma inanamazsınız.
o kadar abartı derecede şişler ki..
hele sabah kalkınca üzerine basınca resmen acıyor.
ellerimi de kalkınca sıkmakta cok zorlanıyorum:bbo:

geçmiş olsun bhk cım..benim çok şişmedi ama yine de ayakkabılarımı giyerken zorlanıyorum mesela..çok ayakta durdugum zaman daha fazla şişiyor ama dinlenince eski haline geliyor..suyu bol iç canım..kişiden kişiye değişiyor sanırım bu durum..

bhk canım tuzluda yemiyormuşsun ama.dr.ne diyor bukonuda.inan bilgim yok,şurda az kaldı sabret canım ne diyim yaa

bhk canım tuzluda yemiyormuşsun ama.dr.ne diyor bukonuda.inan bilgim yok,şurda az kaldı sabret canım ne diyim yaa

önümüzdeki hafta kontrolüm..
ne der bilemiyorum walla,
öyle cok ayakta kaldığım da yok.
zaten uykudan kalkınca bile şiş oluyor.
hani dinlenmekle geçse sabaha inmiş olması lazım..
az kaldı bakalım neler yapıcak bu bebekler daha bize..

geçmiş olsun bhk cım.. ben 35. haftaya girdim nerdeyse ve çok şükür hiç şişliğim yok.. özel hiçbirşey yapmadığımı sanıyordum ama serpil yazınca kafamda şimşek çaktı.. acaip su içiyorum.. gerçi ben gebelik öncesi de çok su içerdim.. herhalde ondan şişmedim.. ayakkabılarımda takılarımda hiçbir problem yaşamıyorum çok şükür.. bi de ben çok hareketliyimdir acaba onunla da mı alakalı. yani sen çalışıyorsun ya ayakların hep aynı pozisyonda. bu da bir sebep olabilir mi acaba? ben çalışırken hamile arkadaşlarım ayaklarını yerden yükseltmek için karton kutu koyarlardı.. daha fazla şişmemeleri için bu tarz bir önlem alabilirsin..

evet benim ezelden beridir az su içme problemim vardır zaten..
onunla alakası cok olabilir.
bi yere kadar zorlayabiliyorum kendimi...
neyse bakalım geçer inş...

Bhk cım benim ayaklarım, ellerim ilk hamileliğimde öyle çok şişmişlerdi ki ayak bileklerimin dışındaki kemik görünmez olmuştu. 37olan ayaklarım ancak 39 ayakkabıya sığıyordu. Ama 35. haftada erken doğum riskinden 3-4 gün hastanede yatınca indi. Buda demek oluyor ki dinlendiğimizi sanıp asla dinlenmiyoruz. Geceler de şişlerin inmesi için yeterli olmuyor. İlk hamileliğimde ben de çalışıyordum. Ama şimdikine göre hem çok daha fazla kilo almıştım hem de çok şişmiştim. Mesela haftasonu gerçekten hiç kalkmadan dinlenmeyi dene belki bir yararı olur.

bhk canım çok geçmiş olsun .
haftamız ve günümüz aynı bendede şişlik yok bende çokbol su içiyorum bazen şeker hastasımıyım acaba diyorum :)
ama misafirliğe gittiğimizde ve ordan çıktığımızda gelirken giydiğim ayakkabı giderken birazcık zorluyorr ama çok rahatsız edecek kadar değil.
umarım sennde sıkıntıların enkısa sürede geçer canım.
çok öpüyorum seni ve minik betülünü a.s.

benimde çoğu zaman ayakkabılarımı ve çoraplarımı eşim giydiriyor, giydirirken de "ayak değil toynak" deyip duruyor kaydirigubbakcemile3 ama doktoruma göre henüz önemli derecede ödem oluşmamış.. ayaklarımın şişliği biraz da fazla kilolarımla alakalı sanırım.

Bhk'cım,benim çok sıcak havalarda dediğin gibi yataktan kalktığımda bile el ve ayaklarım şiş oluyordu.Sıcaklarda ayaklarımı sürekli uzatmak zorunda kaldım.Aşağıya indirdikten 5dk sonra şişmiş oluyorlardı çünkü.Çok da su içiyordum o zamanlarda.Pek faydası olduğunu söyleyemem.Ama sen az su içtiğini söylüyorsun.Su ve sulu şeyler tüketmeye çalış.Dinlenmek de önemli tabii ki.Artık dinlenmeye çekilmelisin.Henüz başlamadıysan tabii.Doktor da mutlaka görsün çünkü bu şişmeler farklı şekillerde olabiliyor.Bebekte olan en ufak değişiklik şişme olarak görülebiliyormuş.Umarım seni rahatsız etmesi dışında önemli bir sorun değildir.Bebeğini sağlıkla kucağına alman dileğiylea.s.

kaydirigubbakcemile3 aynı espriyi eşimde bana sürekli yapıyor recep ivedikten duydu ver bakalım şu toynaklarını der bana son zamanlarda :) benimde artık yüzükleim olmuyor ayaklarımda şişiyo ara ara ama çok kötü değil dr sürekli tansiyonunu ölç demişti allah korusun yüksek tansiyon şişmelerle de baş gösterirmiş artık sıkça ölçmek lazım.

aslında beni rahatsız etmesi de öenmli bir dert değil.
anne olmak daha şimdiden kolay değilmiş dimi diyor kocam sürekli kaydirigubbakcemile3
ben bu yaz bile kendimi cok zorlayarak 2.5 lt su ancak içebildim günde.
şimdi neredeyse imkansız gibi görünüyor da bakalım denicez..
dediğin gibi inş başka bir sorun yoktur verdiği rahatsızlık dışında...

tansiyonu doktor da söyledi bana ama onda şimdilik bir sorun olmadı Allaha şükür.
ki hayatım boyunca hep düşük tansiyon sorunu yaşamış biriyimdir ben..

ben yüzüklerimi 2 ay oldu cıkaralı.
doğumdan sonra ne kadar sürecek eski halime dönmem cok merak ediyorum.
ne hale getirdi bu küçük kız benikaydirigubbakcemile

kıyamam sana tatlı hamişim benim:CüvCüv::ecrin_bebek:
az kaldı çok az sabret canımcımŞeniz

benim de ellerim şişiyor ve uyuşuyor coraplarımı bende giyemiyorum ben göbekden giyemiyorum ama kocamn bir göbegim var

taaaa benım 5. ayda basladı sıslerım.. mart ayıydı ayagıma terlık bulamamıstım ya.. mart ayında daha 5 aylık hamıleyken okula terlıkle gıdıyordum.. artık 9.ayımdan bahsetmıyeyım.. dogumdn 20 gun sonrasına kadarda şişlerim vardı.. dogum yapalı 1 yıl oldu ama eskı papuclarım hala olmuyor laf aramızda.. ayak otomatıkman 1 numara buyumus..
hayırlısı olsun.. az kalmıs sıkın dişinizi bence de...sevgiyle kalın..

Gecmis olsun canim ...dikkat et kendine :teselli:
cok sukur bende oyle bir sorun yok ...

bu bilgiyi paylasmak istedim ;

ŞİŞLİKLERİ GİDERMEK İÇİN ÖNERİLER

Ayaklarınızı havaya kaldırın: Gün içinde fırsat bulduğunuzda ayağınızı bir sandalye ya da benzeri nesnenin üzerine koyarak bir süre havaya kaldırın. Bunu her fırsatta yapmaya çalışın. Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Eğer çalışıyorsanız akşamları evde mümkün olduğunca uzun oturun. Ayaklarınızı sarkıtarak oturmayın

Uzanın: Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın ve sol yana dönüp uzanın.

Sıvı alın: Sanılanın aksine şişlik durumunda su içmek şişliği arttırmaz tam tersine azaltır. Önemli olan suyu kıstlamak değil onu hareket ettirmektir. Günde en az 8-10 bardak su için

Yürüyüş yapın: Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapan kadınlarda şişliklerde dahil olmak üzere hamilelikte sık görülen sorunlar daha hafif seyreder. Yürüyüş bacak toplardamarlarınızın daha etkili görev yapmasını sağlarken doku aralığında biriken sıvının dağılmasını kolaylaştırır.

Rahat giyinin: Aşırı sıkan her türlü kıyafetten uzak durun. Lastikleri sıkı çorap ve beli sıkı pantolon giymeyin. Rahat ve topuksuz ayakkabı giyin. Eğer şişlikler çok rahatsız ediyor ve beraberinde ağrıya da neden oluyorsa veözellikle varisleriniz de varsa varis çorabı giymeniz yarar sağlayabilir. Bu amaçla hamileler için özel üretilmiş çorapları tercih edin.

Yediklerinize dikkat edin: Tuz kısıtlaması ilk planda şişlikleri azaltabilir ancak uzun dönemde bir işe yaramayabilir. Uygun miktarda tuz alın. Yemeklere ekstradan tuz eklemeyin bununla birlikte tuzsus gıdalara da yönelmeyin.

Kontrollerinizi ihmal etmeyin: Şişlikler çoğu zaman zararsız olmasına rağmen preeklempsinin ilk belirtisi de olabilirler. Eğer şişlik aniden gelişir ise veya çok aşırı ise, sadece ayaklarda değil yüzde ve elde de oluyor ise altta yatan ciddi bir durum olabilir.

bhk cım daha evvelde seninle bu konuyu gorusmustuk gerçi bildiğim kadarıyla yemesine en çok dikkat eden,en duzenli beslenen aralık annelerinden birisi sensin.. tuzu da kesmişsin bence sebep genetik olabilir ama su da cok onemli bir faktor elbette.. Su içemeyi unutmamak için yaninda gozunun onunde hep buyuk bir bardak su bulundur, bardakla gozgoze geldikçe bir yudum al, bardak bosalınca hemen tekrar doldur. Biliyorsun su bize bebişi emzirirken de çok gerekli.. Bol sutumuz olması için bol su içmemiz lazım...
Opuyorum seni ve :)) sevgili betul'u...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…