Ek gıdada haşlanan ve artan sebzeler tecrübeli bacılarrr

Pisipatisii

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2023
609
670
28
Yine ben ve bitmeyen ek gıda sorularım
Ek gıdaya daha doğrusu tadıma yeni başladığımız için haşladığım sebzeler artıyor. Mesela bir tane kabak haşlıyorum dilimli şekilde. Bunun yarısını püre haline getiriyorum. Kalan haşlanmış kabağı ertesi gün de verebilir miyiz yoksa taze taze tekrar yapmak daha mı mantıklı siz nasıl yapıyordunuzz

Bu arada yoğurt havuç ve kabak denedim üç gün kuralıyla artık meyveye geçebilir miyiz

Bebek tadım yaptığı için haşlanan bir sebzeyi saklamam açıkçası. Neden derseniz pişmiş olaral bekleyen her şey bakteri üretir. Şoklama da yapamayacağımız için en azından ek gıdanın en başındayken yapmam. Tadım zaten çay kaşığı kadar falan yarım kabağı heba etmeyin parmak kadar kesin gerisini süreçle falan kaldırın çiğ olarak. Ek gıdada değiliz henüz ama fikrimi söyledim konunuz üstte kalsın diye

Bizde dökülen ek gıdalar ile 10 çocuk daha büyür
Bu süreç öyle maalesef, az yapayım diyorum yine çok oluyor, bebeğimin bereketi galiba.
Ben bazen kaldırıyorum, bazen döküyorum karışık açıkçası.
Çok da özel yemek yapmak istemiyorum bugün mesela yoğurtlu çorba yaptım onun suyundan ve şehriyesinden ezdim verdim, önceki gün karnabahar yaptım fırında ondan suyu ile ezdim verdim.
Yarın tarhana çorbası yapacağım, fazla kalırsa da dökmem öbür gün için dolaba koyarım.
Artıyor, bazen bu kaldirdigima değmez diyorum döküyorum, bazen de yarında yenir diyorum.
Meyve bence henüz vermeyin, ağzına degdirin belki az bir şey ama öyle kaşık kaşık yemesi için erken daha, ben önce sebzeler denesin istiyorum mesela kereviz gördüm evimde yapıp yediğim bir şey değil ama alıp bebek için yapacağım.

Siz yiyin bence her zaman taze pişmiş vermek daha iyidir hala ben kalan yiyecekleri yiyorum yaş oldu 2.5 :) benim kilo oldu 75
Kilo konusuna hiç girmesek ben aksine hamilelikte değil doğumdan sonra aldım evet taze bana da daha doğru geldi ama acaba yanlış mı yapıyorum dedim

Maşallah sizde yine çeşit çokmuş hepsini yiyebiliyorsa ne güzel ben haşlanmış sebze verirken bile bayağı tedirgin oluyorum nedense ya korkarak. Bir de yemediğinde zorlamamaya çalışıyorum. Havuç iki gün verdim mesela asla sevmedi 3. Gün denemedim. Kabak havuca göre daha iyi. Tabi tadım olarak verdim bunları. Henüz 6 gün oldu zaten. Sonrası patates düşünüyorum. Patatesten sonra meyve püresi deneyeyim diyordum bunları 3 gün kuralıyla yapıyorum miktar çoğaltarak böyle kendimce bir yol çizip ilerlemeye çalışıyorum sizlerden yardım alarak

Kilo konusuna hiç girmesek ben aksine hamilelikte değil doğumdan sonra aldım evet taze bana da daha doğru geldi ama acaba yanlış mı yapıyorum dedim

Genelde öyle oluyor zaten almayan çok çok az kişidir onlarda bordo berelidir:) hala taze vermeye çalışırım bu arada kızıma

Haklısınız teşekkür ederimm

Bizde de yemiyor, çöp oluyor çoğu. Mesela karnabahar 3 defa denedim yemedi. Sevmedi.
Önce hasladim verdim yok sevmedi, hasladim yoğurt ile vereyim dedim yemedi, dün de yemek yaptım fırında ondan vereyim dedim yemedi. Dedim tamam karnabahar yemeyecek çocuğum
Patates bizde kabızlık yaptı aman dikkatli ver, zeytinyağı da kattım içine yine de kabız oldu.
Meyvelerin şekeri ağır gelebiliyor, benim bebeğim elma denedim kustu, armut denedim kustu. Daha da meyve vermek istemedim. Bugün ben üzüm yerken çok tepindi istedi, minik minik ısırıp verdim severek yedi, pek de yedirmek istemedim azıcık tattı.
Avokado verin, hem vitaminli hem de seviyor bebekler.

Patates tatlı patates bulamıyorum normal verebilir miyim acaba az bi zeytinyağıyla. Meyve de dediğiniz gibi şeker oranlarından dolayı ağır gelebiliyormuş bebeklere.
Bizim doktorumuz meyvelerden tattırabilirsin çorba, yemeğin suyundan verebilirsin dedi ama ben takıntılı olduğum için araştırdım yine de. Yemek suyu falan asla vermedim ve direkt olarak meyveden de başlamak sebze reddi yapabiliyormuş. Sanırım doktorumuza veda edicez jejfjd ucundan ucundan tadına bakıyor şimdilik. Umarım sorun yaşamayız ya. Avokado da aklımda oldukça besleyici zaten. Minik bir bal kabağı almıştık onu vermeye de korkuyorum aslında güzel besleyici ve lifli bir ürün ama şeker oranı beni korkutuyor

Mesela vereceğiniz kadar haslayabilirsiniz. Eğer fazla kalırsa atın. Ne olur ne olmaz. En azından içiniz rahat eder.
Benim bebegimde 7 aylık oldu çogu şeyi denedik artık mesela elma ile ayva ve ya elma ile armutu suda kaynatiyorum üstüne az irmik atıyorum sonra bldrden geçiriyorum. Boyle meyve püresi yapıyorum gun içinde 1 çay kaşığı kadar veriyorum artık. Ben Bunu yaptığımda en fazla 4 gün veriyorum. Sonra kalırsa döküyorum. Mesela geçen yaptığımı 2 gunde bitirdi artık fazla yediği içinde olabilir. Yoğurt veriyorum. Mesela kendimiz çorba yediğimiz zaman suyundan patatesinden alıp ediyorum çorbayı içiyorum. Eline yanında vaktim ekmek ve bisküvi veriyorum.
Bende ilk günler her şeyi mükemmel yapmaya çalışıyordum baktim gittikçe saçmalaya başlayınca akışına bıraktım. 7. Ayda faydalı bilgiler sundum canim bu aylarda ha demeye kalmadan gelir.

Yoğurt 8.ayda verirseniz iyi olur . Kahvaltuya da ek gıdadan 3 hafta sonra geçin. Yiyecekleri önüne koyun kendisi yesin keşfederek yiyeceği için zaten artmaz dökülür vs. Meyve de şimdi vermeyin 2 ay sonra verin yoksa damak tadı tatlıya alışırsa sebze yemez. Önce tek tek sebzeleri sonra karıştırıp sebze çorbası. Akşamları et vermeyin balık verin o da sardalya çok faydalı.
Aklıma gelenler bunlar

Evet şuan yavaş yavaş tadıma başladığımız için arkası gelir dediğiniz gibi zaman hızlı geçiyor çok da güzel bilgiler teşekkür ederim. Bu bahsettiğiniz meyveli irmikli karışımı kavanoz mama gibi düşünüp öğün gibi verebilir miyiz ileride peki yani 7. Ayda. Dışarıda otururken mesela. Dışarı da çıkıyorum ama bebek bakım odalarının olduğu yerleri tercih etmeye çalışıyorum yoksa da olduğun yerde oturup emzirme örtüsüyle hallediyorum ama yine de çok rahat ettiğim söylenemez. O yüzden kavanoz mamalar öğün kurtarır mı acaba diye merak içindeyim o tarz tarifler çorbalar, yapıp çantaya atıp çıkabilir miyim

Yoğurt çok geç değil mi ya tadıma yoğurtla başlayabilirsin demişti hemşire. Yoğurt verdim sevdi gibi. Tadıma başladık şuan et balık falan daha geç vericez sanırım teşekkür ederim

Yoğurt çok geç değil mi ya tadıma yoğurtla başlayabilirsin demişti hemşire. Yoğurt verdim sevdi gibi. Tadıma başladık şuan et balık falan daha geç vericez sanırım teşekkür ederim
3 çocuğuma da öyle verdim doktorumuz hep öyle dedi. Evet balığa 1 ay sonra başlarsınız ama yoğurdu sevmesinin sebebi tuzlu olması.

Balkabağını çok sevmişti oğlum. Küçük küşük dilimleyip buzluğa koydum. Her çorbaya koydum. En sevdiği kabak, patates, balkabağıydı kemik suyuna. Oranına dikkat ederseniz tatlı olmaz ve oğlumun doktoru çorbaya ekleye ekleye ilerle demişti. Bir noktadan sonra tıkanıyorsunuz ve yemek kalmıyor. O yüzden ne kadar çok sebze o kadar iyi. Vermekten çekinmeyin. Yoğurt sevmesi çok güzel oğlum asla yemedi. Birde buharda haşlarken bir kısmını önce çıkartın kesin, önüne koyun ellesin. En sevdiği kısımdı. Yemek yedirirken bir kısmını ben yediriyorum, bir kısmını önüne, Yemek yerken sıkılmıyorlar.

Taze kesinlikle. Hiç kaşık maması vermedim ve sağlıklı bulmuyorum. Öğün atlamak için Çocuğa irmik yüklemek yerine emzirin. Termosa çorbasını yapın dışarda yedirin.

Canim belki veren vardır ama ben vermiyorum. Benim için hala çok küçük daha öğüne geçmedim. Sadece tadimliklarin miktarını çogalttim. Belki verende vardır bilemem bende çok tecrübeli değilim. Hala arastirmaktayim :)

Ilk cocugumda oglen hasladigimi aksam vermiyordum. Ikincide ertesi gun hatta sonraki gun bile verir oldum malzemeye gore :)

Kesinlikle her seferinde taze taze yapmak cok daha besleyicidir diye düşünüyorum. Ama mutlu anne mutlu cocuk. Eger bu sizi zorlayacak, is yukunuzu arttiracak ve cocuga ayiracaginiz vakitten calacaksa bir gun sonra da verebilirsiniz.

Takip ettigim pek cok hesap var. Toplu haslayip donurarak muhafaza ediyorlar.

Ben ay olarak büyüksünüz sanmıştım pardon ama yine de güzel tecrübeler teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…