Ek Gıda Sorunsalı

Erstrebenswert

Üye
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2024
80
135
26
Tekrar merhaba… Ek gıda benim için çok heyecanlı ve çok stresli bir süreç olacak gibi. Doktorumuz 6. aya kadar emzir dedi. Benim ilk çocuğum ve etrafımda tecrübelerini dinleyeceğim hiç kimse yok. Bana ek gıda süreçlerinizi, yaptıklarınızı, öneri ve tavsiyelerinizi, okunacak kitap izlenecek kanal, takip edilecek instagram sayfası ne varsa önerir misiniz?

Hepsini araştırıyorum elimde biraz birikti ve elbette doktoruma danışarak ilerleyeceğim ama kendimi hazır hissetmek ve bebiş için en güzeli yapmak istiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Şahsen ben doktora göre gittim hep. İlk ay vereceğim besinler liste olarak verildi. İkinci ay, şunları da verebilirsin dedi. Üçüncü ayda şunu da ekledi derken öyle götürdük biz…
bir defa tek , aman sanki sarımsaktan ne olacak biz hep verdik vs dediler de gaza gelip doktor serbest demeden verdim. Sabahı sabah ettik o gun. Reflulu bebekti zaten o da midesini azdırmış… anam babam usulu bana göre değil

Anladım Doktorun önerileriylenfideceğim ben de. Ama beni neyin beklediğini öğrenmeye çalışıyorum. Tam bir tipik acemi anneyim

Anladım Doktorun önerileriylenfideceğim ben de. Ama beni neyin beklediğini öğrenmeye çalışıyorum. Tam bir tipik acemi anneyim
6 aya kadar anne sütündeki vitamin, su vs her sey bebeğe yetiyor. 6 aydan sonra tek başına süt yeterli gelmemeye başlıyor. O zaman sebzelerle ( alerji ihtimali,kabız,ishal vs en düşük olanlarla bkz kabak, patates, kırmızı biber, brokoli, enginar, avokado, havuç) bunlar tek tek bir cay kaşığı başlanıp, ertesi gün 1 tatlı kaşığı, sonra bir yemek kaşığı olarak denenecek… sebzeler hep haşlanarak verilip çatalla ezilecek. Sonra meyvelere geçilecek. Yavaş yavaş aydan aya ilerlenecek yani. Doktor yönlendiriyor zaten merak etme

Tamamdır, denettikten sonra karışımlara başlıyoruz. Ben çeşitli tarifler görüyorum bebek puding, krep vs. tariflerde 7. aydan itibaren verin diyorlar. Yani daha “yemek” gibi tariflere nasıl geçiliyor? Örneğin peynir, omlet, bebek ekmeği tarzı tarifleri yapmadan önce malzemeleri denetmeli miyim?

Tamamdır, denettikten sonra karışımlara başlıyoruz. Ben çeşitli tarifler görüyorum bebek puding, krep vs. tariflerde 7. aydan itibaren verin diyorlar. Yani daha “yemek” gibi tariflere nasıl geçiliyor? Örneğin peynir, omlet, bebek ekmeği tarzı tarifleri yapmadan önce malzemeleri denetmeli miyim?

Evet evet. Önce tek olarak veriyorsun besinleri. Alerjisi vs var mı anlayabilmek adına. Baktın 3 gün denedin. Sıkıntı yok kabakta misal. E havucu da dememiştin. Onda da yoktu. Daha sonra havuçla kabağı beraber verebilirsin. Ya da patatesi deneyeceğin zaman gene havucla kabakla bir olarak verebilirsin. Önemli olan burada misal cocuk peşine alerjik belirtiler gösterdi. Hangisinden kaynaklandığını anlayabilmen… bir de neye, ne düzeyde alerjisi var bilmiyoruz ya o yüzden birden vermiyoruz. Tattıra tattıra, kücük porsiyonlarla deneyerek gidiyoruz. Hem alerjisi varsa neye var anlayalım. Hem de alerjisi varsa dahi az yediği için ciddi bir yan etkiyle karşılaşmayalım diye. Mantık da tamamen bunun üzerine yani. Her zaman alerji ihtimali en düşük olanlar denenir. Sonra alerji ihtimali daha yüksek olanlara göre gider. Ama asla unutmaman gereken şey, 1 yaşından önce kesinlikle bal verilmez. Ölümcül olabilir. Bir de bakla… ikisi çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Onun dışında tuzdur, şekerdir,çaydır, paketli gıdalardır, çikolata vs vs. Onun dışında gene her seyi veriyorsun zamanla işte. Eğlenceli bir süreç bence. Benim kızım 9 aylık ben cok seviyorum yeni besinle tanışmalarınıı

Çok tatlı bir yorum çok teşekkürler. Tariflerinizi siz mi üretiyorsunuz yoksa takip ettiğiniz kaynaklar var mı?

Beni. Bebegim de 6 aylık oldu. 5 ayda tadimlara başladık. Yoğurt havuç balkabağı patates elma şeftali kayısı muz armut karpuz kavun bunları önce tek tek verdim. Şuan elma ile armutu irmikle kaynatıp veriyorum. Püre şekilde.

Çok tatlı bir yorum çok teşekkürler. Tariflerinizi siz mi üretiyorsunuz yoksa takip ettiğiniz kaynaklar var mı?
Elimdekileri bazen katıp bir seyler yapıyorum. Bazen internetten misal “ muzlu bebek tarifleri” diye bakıp yapıyorum. Örneğin içinde yumurta varsa yumurtanın beyazını koymuyorum bebeğim yemedi daha diye. O beyaz un diyorsa ben pirinç unu/ buğday ruşeymi falan koyuyorum kendime göre değiştiriyorum işte içindekileri… ya da bakıyorum mesela o irmik ve muz kullanmış. Bende muz yokta şeftali var ve alerjisi yok misal. Muz yerine şeftaliyi koyuyorum… bir de şöyle de çok yapıyorum. Mesela bize taze fasulye yapacağım aksam. Kucuk bir tencerede 4-5 fasulyeden ona da yapıyorum. Ona salça, soğan koymuyorum da fasulyeleri az yağda kavuruyorum. Çok az patates , havuc ekliyorum mesela. Biraz su katıp o sekilde veriyorum… gibi gibi. evdeki sebzeleri de ona uygun sekilde denetiyorum elimden geldiğince yani. Kafama göre takıldığım da çok oluyor şimdi mesela 9 aylık. Gene ona ayrı pişiriyorum ben. Ona bebek salçası yaptım. Onun yemeklerini onun salçasıyla pişiriyorum. Et suları, kuzu kıymalar ekliyorum. Tuzsuz, baharatsız aynı yemeği ona da yapıyorum. 1 yaşından sonra da aynı tencereden yemeğe geçmeyi düşünüyorum

Süpersiniz elinize emeğinize sağlık, aradığım yorum bu. Bebek salçasını nasıl yapıyorsunuz? Bana özelden de yazabilirsiniz tariflerinizi. Bebek salçasını muhakkak denerim. Bayıldım

Süpersiniz elinize emeğinize sağlık, aradığım yorum bu. Bebek salçasını nasıl yapıyorsunuz? Bana özelden de yazabilirsiniz tariflerinizi. Bebek salçasını muhakkak denerim. Bayıldım
4-5 kapya biberin çekirdeklerini çıkarttım. İri iri doğradım. Üstünü gececek kadar hazır su koyup 45 dk kadar kaynattım. Pişirme suyunun coğunu döktüm dibinde 1 bardak kadar falan bıraktım. Haşlanmış biberlerin kabuklarını soydum. Blenderdan geçirdim. Bir taşım daha kaynattım. Sonra buz poşetlerine doldurdum. Buzluğa attım. Bak böyle oluyor

Eklentiler

• 8CAEF7E5-F3B9-4DD5-94C1-6D6F00EB207E.jpeg
    124,4 KB · Görüntüleme: 20
Elinize emeğinize sağlık, harika!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…