Ek Gıda Geçiş Zorluğu

FraRabia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2022
242
377
29
Herkese selamlar,

9,5 aylık oğlumla ek gıdaya geçişte uzun süredir sorun yaşıyorum. Ara ara meyve püresi yiyordu ama artık onu da istemiyor. Çorba yoğurt yumurta vs hiç yemedi desem yeridir. Vermeye çalıştığımız zaman krize giriyor. Sadece biberonla mama arada da emmek istiyor. İnanın bugüne kadar denemediğim yöntem kalmadı.

Bu tür durumda kalıp ve aşmış kimse varsa önerilerinizi dinlemek isterim, belki atladığım birşey vardır

Benimki de aynı. Kimi bebek blw sever. Peynirli omlet yap. Eline vermeyi dene. Bebek keki denedim ben. Tarcınlı, elmalı, cevizli. Biraz onu sevdi gibi… yedirebildiğim kadar kendim yediriyorum. 1 saat sonra eline bir seyler veriyorum… dene belki sever

Ben çok özendim çocuğuma yok işte 18 aya kadar yağ tuz yoktu hep özel yemekler yaptım ona belli aydan sonra salçası özeldi vs vs ve şuan bana sorarsanız bu kadar hassas olmamak gerekir yani demek istediğim şu annem babam usulü derler ya en güzeli öyle tarhana çorbası mercimek çorbası veya yoğurt çorbası inanın elbet birini sever. kahvaltıda labneli omlet veya ara öğünde meyve ile yoğurt karıştırın gibi gibi. Bazı çocuklar tad arıyor çünkü inanın ben ne zaman çocuğumda normal yemeklere geçtim o zaman rahatladım.

Herkese selamlar,

9,5 aylık oğlumla ek gıdaya geçişte uzun süredir sorun yaşıyorum. Ara ara meyve püresi yiyordu ama artık onu da istemiyor. Çorba yoğurt yumurta vs hiç yemedi desem yeridir. Vermeye çalıştığımız zaman krize giriyor. Sadece biberonla mama arada da emmek istiyor. İnanın bugüne kadar denemediğim yöntem kalmadı.

Bu tür durumda kalıp ve aşmış kimse varsa önerilerinizi dinlemek isterim, belki atladığım birşey vardır
Merhaba öncelikle çocuğunuz prematüre mi ? Benim kızım prematüre ve hiçbir zaman ek gıda konusunda beklentim yüksek olmadı ama çok şükür yine de şuan kendisi yiyor ekmek kek vs . Size önerim asla ısrarcı olmayın çünkü ısrar ettikçe o tepki veriyor elini kolunu burnunu sıkıp ya da tv açıp yemek yedirmeye çalışmayın özellikle tv açmayın. Bırakın kendisi oynasın yemekle bir süre zor oluyor bu sizin için temizliği dus aldırmasi falan ama sonra bakıyorsunuz ağzına götürmeye başlamış

Haşlanmış yumurta yemiyordu, menemen yaptım yedi, kıymalı yemek yemiyordu, pirzolayı direk eline verdim kemire kemire yedi. Kabak yemeği vb yemiyordu, taze soğanlı sarımsaklı mücver yiyor. Avokado yemiyordu, içine salatalik turşusunu incecik doğradım yedi. Tatsız tuzsuz şeyler sevmiyorlar çarpıcı bir tat olsun istiyorlar bence. Birde arada kek falan yapıp verin. Sizin hep lezzetli yemek verdiğiniz hissine kapılsın. Sizin yemek istemeyeceğiniz şeyi çocuğa vermeye çalışınca yemekten kesilebiliyorlar.

Merhaba öncelikle çocuğunuz prematüre mi ? Benim kızım prematüre ve hiçbir zaman ek gıda konusunda beklentim yüksek olmadı ama çok şükür yine de şuan kendisi yiyor ekmek kek vs . Size önerim asla ısrarcı olmayın çünkü ısrar ettikçe o tepki veriyor elini kolunu burnunu sıkıp ya da tv açıp yemek yedirmeye çalışmayın özellikle tv açmayın. Bırakın kendisi oynasın yemekle bir süre zor oluyor bu sizin için temizliği dus aldırmasi falan ama sonra bakıyorsunuz ağzına götürmeye başlamış
Evet, prematüre.. Benim de durum aynı yedirmeye çalıştığımda ağzını burnunu büküyor elleriyle gözlerini ovuşturuyor hep. Dün geceden itibaren pes ettim daha doğrusu bir süre ara vermeye karar verdim.

Benimki de aynı. Kimi bebek blw sever. Peynirli omlet yap. Eline vermeyi dene. Bebek keki denedim ben. Tarcınlı, elmalı, cevizli. Biraz onu sevdi gibi… yedirebildiğim kadar kendim yediriyorum. 1 saat sonra eline bir seyler veriyorum… dene belki sever
Blw'de denedim genel olarak eliyle birşey tutmayı sevmiyor hele bu yiyecek birşey olunca kıyamet kopuyor.. Bir yerde kırılacak bu inat ama bakalım

X