Eğitim-Sen’den ‘müfredat dışı’na çıkma çağrısı: Yaşanacakların sorumlusu hükümet

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Eğitim-Sen’den ‘müfredat dışı’na çıkma çağrısı: Yaşanacakların sorumlusu hükümet

18/01/2017 09:05

PrintPocketPinterestGoogle+TumblrWhatsAppTwitterTelegramFacebook17

Eğitim-Sen genel başkanı Kamuran Karaca, bakanlığın geçen hafta açıkladığı tartışmalı eğitim müfredatıyla ilgili sendika üyelerine ‘Atatürkçülük, evrim teorisi ve cumhuriyet değerleri’ konularında müfredat dışına çıkmalarını önererek ‘laik, bilimsel ve seküler’ eğitimi savunma çağrısında bulunacaklarını açıkladı.

Karaca, “Zorlama ve dayatmalar artık bir yerde tıkanma noktasına geldi. Bütün insanların sabrı taşıyor. Yaşanacakların sorumlusu hükümettir” dedi.

Fotoğraf: DHA

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı müfredatta, öğrencilere yakın tarih ve darbe girişiminin anlatılmasına yer verilmiş, evrim konu başlığı çıkarılmış, Atatürk’ün hayatıyla ilgili konularda kısıtlamaya gidilmişti.

Müfredatta ayrıca, ‘2. Dünya Savaşı’ konu başlığında Türkiye’nin izlediği dış politika ve savaş sırasında Türkiye’de meydana gelen siyasi, ekonomik gelişmeler bölümünden 2’nci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ne ait başlık kaldırılmış, imam hatip ortaokullarındaki öğrencilere 7. sınıftan itibaren ‘cihat’ kavramının anlatılacağı ortaya çıkmıştı.

Yılmaz, yeni müfredata ilişkin tanıtım toplantısında kaldırılan evrim teorisi hakkında “Bilim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz. İlim midir, varsayım mıdır, kuramsal mıdır…” demişti.

Bir aylık askı süresinin ardından kitap yazımına 20 Şubat’ta başlanacak. Yeni müfredat 2017-2018 yılında 1’inci, 5’inci ve 9’uncu sınıflardan itibaren okutulacak.

‘Yaşanacakların sorumlusu hükümettir’
Cumhuriyet’in haberine göre, Eğitim-Sen genel başkanı, eğitim programı içerisinden laik, demokratik ve bilimsel unsurların çıkarılarak ‘yeni Osmanlıcılık’ izlerinin belirginleştirildiğini söyledi.

Cumhuriyet değerlerinin müfredattan çıkarılmasının okullarda öğretmenler ve velileri karşı karşıya getireceğini belirten Karaca, “Ben yaptım oldu” anlayışını eleştirdiğini söyledi.

Bu anlayışın devam etmesi halinde sendika üyelerine ‘Atatürkçülük, evrim teorisi ve cumhuriyet değerleri’ konularında müfredat dışına çıkmalarını önererek ‘laik, bilimsel ve seküler’ eğitimi savunma çağrısında bulunacaklarını açıklayan Karaca, “Zorlama ve dayatmalar artık bir yerde tıkanma noktasına geldi. Bütün insanların sabrı taşıyor. Yaşanacakların sorumlusu hükümettir” dedi.

Fotoğraf: Reuters

Eğitim-Sen’in, MEB’in açıkladığı müfredat taslağına ilişkin bilim insanları, müfettişler, öğretmenler ve uzmanların da yer aldığı bir komisyonun önderliğine incelemeler başlattığı belirtildi. İlk değerlendirmelere göre, ‘sadeleştirme’ uygulamalarının doğrudan bilim, felsefe, tarih ve sanat derslerini hedef aldığı aktarıldı.

‘Sekülerizm satanizmle aynı kefeye konuyor’
MEB’in bilimsel eğitim anlayışına meydan okuyarak, sekülerliği satanizmle eşdeğer tuttuğunu belirten Eğitim-Sen, “din-toplum ilişkisini konu alan sekülerizmi ‘satanizm’ ile aynı kefeye koyarak ‘sakıncalı düşünce’ ilan eden çağ dışı zihniyete karşı eğitim ve bilim emekçilerinin örgütlü gücü olarak bütün imkanlarımızla mücadele edeceğiz” dedi.

Evrim teorisinin müfredattan çıkarılması ‘başlı başına bir skandal’ olarak değerlendirilirken ve ‘dini’ ve ‘milli’ öğelerle donatılmış bir müfredatın hedeflendiği ileri sürüldü.

‘Başkanlık sistemine uygun müfredat oluşturuluyor’
AKP iktidarının ideolojik çizgisine göre eğitim sisteminin değiştirilmek istendiğini dile getiren Eğitim Sen yönetimi, “Başkanlık sistemi ile değiştirilmeye çalışılan ‘yeni rejim’e uygun bir müfredat yapısı oluşturulmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır” ifadeleriyle yeni müfredatın temelinde ‘yeni rejim’ olduğunu aktardı.

Karaca şöyle devam etti: “İnanç ve dinin sürekli eğitime ve siyasete malzeme yapılması, buradan da iktidarlarını sürekli ayakta tutma eğilimlerine karşı biz üzerime düşeni yapacağız.”
http://www.diken.com.tr/egitim-send...kma-cagrisi-yasanacaklarin-sorumlusu-hukumet/

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…