Egitim hayatimdaki kararsizliklarim

Dopest

Üye
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2017
298
306
Ben universite 2. Sinif ogrencisiyim bolumumu seviyorum fakat turkiye icin is yapmayacak bir bolum okuyorum, yurtdisinda guzel islere girilebilir bolumum ile.
Oyleki benim bolumum icin yuksek lisans kontenjani bile yok denecek kadar az.
Bu yuzden aklimda yuksek lisansimi yurtdisinda yapmak var 60-70 bin tutuyor yillik arastirdigim kadariyla. Kredi falan cekmeyi dusunuyorum onun icin. Ya da diyorumki bu sene tekrar sinava girsem daha gecerli bi bolum yazsam cok mu gec olur benim icin? 22 yasinda tekrar baslamis olacagim ve suanda burs aliyorum o kesilecek, sinif arkadaslarimla yasfarkim olacak siz ne dusunuyorsunuz? Ve bu sekilde yuksek lisans oldu mu ya da zorluklari nelerdir, egitimim bitince o ulkede calisma sansim var mi, ne yapmam gerekiyor?

Bir diger sorunum work and travel meselesi. Bu yaz gitmeyi dusunuyorum tabiki para biriktirerek donmek istiyorum masraflarimi karsilamasi icin. Siz ne dusunuyorsunuz, tum bunlar o kadar cok beynimi yoruyorki gelecegim icin kendim icin ileriyi gorememek plan yapamamak beni cok yoruyor lutfen deneyimlerinizi fikirlerinizi benimle paylasin. Ve lutfen konumun yeri yanlissa bile bir sure burda kalabilir mi cunku bu benim icinden cikamayacagim bir hal aldi.
Tesekkur ederim simdiden

Bölümünüzün yurtdışındaki durumundan ne kadar eminsiniz?
Yurtdışı dediğiniz neresi? Çalışma şartları buna göre değişir ama ben olsam pek bel bağlamazdım.
Çalışan olabilmek Kolay olmuyor.

Yıllık 60-70 min 3 yıl.
200 bin olur.
Alanınız ne bilmiyorum ama girin sınava özelde falan da olsa diş hekimliği okuyun bu parayla.
Garanti iş, kazancı iyi, sknıftakşlerşe yaşıt olursunuz çünkü 2-3 kere hazırlanan cok olur...

bir konuda yardımcı olayım :)
Work and travel da para biriktiremezsiniz.
Kendinizi çok sıkmanız gerekir, masraflar başa baş geliyor genelde.
Travel yapmam çalışır dönerim derseniz bir ihtimal.
Amaaaa social security number olur elinizde.
Sonra yüksek lisans için yine Amerika düşünürseniz
Bu numara o zaman önemli hale geliyor.
Çalışma imkanınız olur.
Ne legal ne illegal olan ortada bir durum bu.
Sistem açığı diyebilirsiniz :)
Öteki türlü öğrenciyken çalışma ihtimaliniz düşer.

3 yıl için kredi çekiceksiniz krediyi kuşlar mı ödeyecek :) bölümünüz ne?

Haklisiniz tam emin olmamakla birlikte orda daha cok is alani bulundugunu dusunuyorum tabiki net bir bilgim yok. Kendi bolumumden yuksek lisans yaparsam genelde 1 yil suresi var en fazla 2. Dis hekimligi vs bana cok uzak dil okuyorum kazanamam :)

3 yıl için kredi çekiceksiniz krediyi kuşlar mı ödeyecek :) bölümünüz ne?
Hayir mezun olduktan sonra yuksek lisans icin kredi cekip sonra ise baslarim oderim diye planlarim var fakat her sey boyle kolay yurumuyor. Bolumum dil edebiyat

Ne okuduğunu bilmeden yorum yazmak zor. Zaten kimse okuduğu bölüm ile ilgili çalışamıyor bu ülkede. Ben İşletme mezunuyum,gittim salak gibi turizmci oldum şimdi kurtulamıyorum.

Eğer sevdiğin bir bölüm ise, bırakma derim. Şartlarını zorlar, ideallerinin peşinden koşar, başarırsın. Ama yok, zorlanmak istemiyorum, çıkar çıkmaz iş bulayım diyorsan, yeniden sınavı da kazanırım diyorsan değiştir bölümünü. Yaş problem değil de, o sinir stresi en baştan yaşamayı istiyor musun?

Work and travel tamamen size kalmış bir şey. Gider, evden işe işten eve biraz gezmek biraz görmek derseniz çok güzel para biriktirirsiniz. Ya da , iphone alayım, bilgisayar alayım, her akşam bir yere çıkayım derseniz elinizdekini de yer dönersiniz. (Zira ben öyle yapmıştım :) Amerika burası meeen, arabasız mı gezicez diye jeep almıştım kendime, 6 ay ordasın neyinee ) Ama ingilizceniz gelişir, yurt dışı deneyiminiz olur, bunlar hep cvnizdeki artılar olur. Bir de oradaki mesleki kurslara katılırsanız. Ben İngilterede çalışırken arkadaşlarımın çoğu oradaki dil kurslarının mesleki ingilizce derslerine katıldılar. Hatta gençlik merkezinde bilgisayar dersi, İngilizce edebiyatı dersine katılan bile vardı. Mutlaka gittiğiniz yerlerde bu şekilde kurslar, yerler bulursunuz biraz araştırmayla. Eğer sizin mesleğinize de uyarsa mutlaka gidin, kendinizi geliştirin.

Sartlari zorlamak, olabilecegim en iyisi olmak istiyorum ama sunulan bir sart bile yok bulamiyorum, dil edebiyat okuyorum bu arada.
Work and travelda siz hangi isi yapmistiniz? Ben oyle hergun geziyim dogu bati heryeri goreyim falan istemiyorum. Arada bi cikarim geceleri eglenmeye, ufakta bir travel sonrasi donerim diye dusunuyorum :)

Siz Ingiltere’de hangi yol ile calismistiniz?

Ben Disneyland'da çalıştım, restaurantta bulaşıkçıydım İngiltereye 2 defa gittim, biri üniversite 1'de dil kursu için, ki çooook işime yaradı, ikincisinde hala çalıştığım Hotel'in oradaki açılışı için gidip 6 ay kaldım. 2 ülkede de çalışma şartları çok iyi. 5 gün 8 saat çalışıp 2 gün izinli oluyorsun. Disneylandda çalışan diğer arkadaşlarım çok iyi bahşiş de alıyorlardı. Eğer öyle bir iş olursa çok rahat ediyorsun ama, ben yalnızca maaşla geçiniyordum, tam hatırlamıyorum ne kadar aldığımı ama servisle gidip gelmeme, orada yememe rağmen, sigaradır, gezmektir,yok araba yok laptop , iyi harcamıştım. Biraz şans, biraz da size bağlı para biriktirmek. Benim para biriktirmek gibi bir gayem yoktu.

Ne dili ve Edeebiyatı? İngilizce falansa, zaten çok işinize yarar work and travel. Dediğim gibi, orada kurslar da bulursanız, süper. Amerikada kliseler bile bu tür eğitici kurslar veriyor. Ama en iyileri Üniversitelerin kursları. Oralardan sertifika toplarsanız çok iyi olur. Ama iş konusunda maalesef çok haklısınız. Türkiye'de akademisyenlik, öğretmenlik dışında çok fazla çalışma alanı yok.

Disneyland’e basvuracaktim kesinlikle dovme kabul etmedikleri icin kaldi. Lifeguard olacagim sanirim onunda gecilmesi gereken mulakatlari var o da net degil yani:)
Karsilastirmali esebiyat, ingilizce de dahil 3 dil iceriyor. Isten vakit bulursam orda zaten kosa kosa giderim :)
Sizin bulundugunuz hotel hala o tarz islere alim yapiyor mu bilgilenmek isterim cunku surekli bu tarz isler ariyorum, sorun olmazsa ozelden de iletisime gecebilirim

Çalıştığım Otel yalnızca yönetim kadrosu için dış görev veriyor . Ama bildiğim bir Hotel var, sezonda çalışıp memnun olduğu çalışanlarına, burada otel kapandığında Orta Asya'daki otellerinde çalışma şansı veriyorlar.

Dil bölümlerinde dilini okuduğunuz ülkeye gittiğinizde de çok iş imkanı bulabileceğinizi sanmıyorum, akademisyen olabilmek için yüksek lisans deneyip iyi yerlere gelebilirsiniz ama... İkinci seçenek de Türkiye için öğretmenlik okumak, özel okullarda önünüz açık bence kendinizi yeterince geliştirirseniz. Tabii ben dil okumadığım için bilmiyorum belki çok daha fazla seçeneğiniz vardır ama eğer akademik olarak başarılı bir öğrenci sayılmam diyorsanız yerinizde olsam ikinci seçeneği değerlendirmeye çalışırım.

Aslinda yurt disinda yuksek lisans yapip orda akademisyen vs olarak kalmak istiyorum ama boyle bi sansim var mi hic bilmiyorum
Siz biliyor musunuz

Ben de Ingiltere'ye gitmeyi çok istiyorum napabilirim? Ekonomi lisans mezunuyum şimdilik özel bir bankada çalışıyorum yeni girdim. Araştırdım biraz ama EVS haricinde bir yol bulamadım. Bu disneylanda nasıl başvuruluyor. Bu arada basit cümleler haricinde hiç ingilizcem yok ve param da yok :/

Ben work and travel ile amerikada çalışmıştım disneylandda. İngiltereye de dil kursu için gittim, ama ücretsiz nasıl bir şey bulabilirsiniz bilmiyorum inanın. Uzun da zaman oldu, bu işlerden uzağım

Ben work and travel ile amerikada çalışmıştım disneylandda. İngiltereye de dil kursu için gittim, ama ücretsiz nasıl bir şey bulabilirsiniz bilmiyorum inanın. Uzun da zaman oldu, bu işlerden uzağım
Şu an dil okulları aşırı pahalı kur bir hayli yüksek .. Bu da benim şanssızlığım..

Bölümünü değiştir bence ya da açıköğretimden mezun olduktan sonra daha rahat iş bulabileceğin bir bölüüme yazıl. Türkiye gerçekleri var. Okuduğun bölüm güzel ama ülkemizde çok da geçerli bir bölüm değil.

Tek bir şey söyleyeceğim 22 yaş için geç mi olur ne demek :) İnsanlar 30 yaşından 40 yaşından sonra meslek değiştiriyor. Hem iş yapabileceğiniz hem de mutlu olabileceğiniz bir bölüm okuyun derim yol yakınken... Hayatta hiçbir şey için geç kalmış sayılmaz insan, yaşadığı sürece...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…