EBU LEHEBİN CEZASININ HAFiFLEDiĞi GÜN- Mevlit Kandili

askitotomsu

Yiğit Aras_SMA destek
Kayıtlı Üye
31 Mart 2012
10.869
7.479
Peygamber Efendimizin sav evi, Ebu Leheb ile Ukbe bin Ebi Mu'ayt denilen iki azılı müşrikin evleri arasında... Bunun için her fırsatta sevgili Peygamberimize eziyet etmeye, sıkıntı vermeye çalışırdı bu ikisi.
Geceleri hayvan işkembelerini Resulullah efendimizin kapısının önüne atarlardı. Amcası Ebu Leheb, bununla yetinmez, komşusu Adiy'in evinden, O'na taş atarak eziyet ederdi. Karısı Ümmü Cemil ondan aşağı kalmaz, topladığı dikenli ağaç dallarını Resulullah'ın mübarek ayaklarına batması için geçeceği yollara dökerdi.

Ebu Leheb ve karısının bu eziyetlerinden sonra, onlar hakkında Tebbet suresi nazil oldu:
Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.
1. Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da.
2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.
3. O, alevli bir ateşte yanacak.
4. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).
5. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.

Ebu Leheb'in karısı Ümmü Cemil, kendileri hakkında sure indiğini işitince, Peygamber efendimizi aramaya başladı. Kabe'de olduğunu öğrenince, eline koca bir taş alıp oraya gitti. Hazret-i Ebu Bekir Ümmü Cemil'i elinde taş olduğu halde görünce;

- Ya Resulallah! Ümmü Cemil geliyor. Çok şerli bir kadın, size zarar vermesinden korkuyorum. Bir köşeye çekilseydiniz de eziyete maruz kalmasaydınız, dedi. Resulullah efendimiz;

- O beni göremez! buyurdu. Ümmü Cemil, hazret-i Ebu Bekir'in başına dikilip;

- Ey Ebu Bekir! Çabuk söyle, o arkadaşın nerede? Beni ve kocamı hicv edip, kötülemiş. O şairse ben de, kocam da şairiz. İşte ben de O'nu hicv ediyorum. Biz O'na isyan ediyor, peygamberliğini kabul etmiyor ve dininden de hoşlanmıyoruz. Yemin ederim ki, eğer O'nu bir görseydim, şu taşı başına vuracaktım... diyerek alçakca sözler söyledi.

Ebu Bekir, "O şair değildir ve seni hicvetmemiştir" deyince, Ümmü Cemil çekip gitti. Peygamber efendimiz;
- Beni görmedi. Allahü teâlâ, onun gözünü, beni göremez hale getirdi, buyurdu.

Abbas bin Abdulmuttalib, ölümünden sonra Ebû Leheb’i rüyasında görmüş ve ona halinden sual etmiştir. O da şöyle cevap vermiştir:
“Çok azap çekiyorum. Ancak, her yıl, Rebiülevvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor. Resulullah dünyaya gelince cariyem Süveybe, (Kardeşin Abdullah’ın oğlu oldu) diyerek müjde getirince, sevinmiştim. (Ona süt vermek şartı ile, seni azat ettim) demiştim. Bunun için her MEVLİD gecesinde azabım hafifliyor.” dedi.

Ebu Leheb gibi azgın bir kafirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin (asm) ümmetinden olan bir mümin, O’nun (asm) doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberi’ne (asm) olan sevgisini gösterirse pek çok sevap kazanacağı buradan da anlaşılmaktadır.

http://www.youtube.com/watch?v=WszdzgSXJ2c

Son düzenleme:
Allah razi olsun Bu bilgilendirmeden dolayi
Cok duygulandim gercekten guzel bi bolumu yazmissin herkes icin iyi bir hatirlatma
Gunalaran magfiret icin
Rabbim dualarinizi ibadetlerinizi kabul etsin

Bunu bilmiyordum gercekten hafifliyormuymus?
Allah bilir..

Dün aksam Cagri filmini gösterdiler sanirim TRTde idi.
Izledik biraz.

Hz. Hamzanin sehit olmasi sonra Hint'ti sanirim kadinin adi onun cig etinden yemesi...
O zatlar neler neler yasamislar da sim sIki sarilmislar islama..

Peki simdi?
Dini islerine alet etmedikleri alan kalmadi.
Allah sonumuzu hayir eylesin..

Rabbime layik kul Efendime (sav) layik ümmet eylesin insaAllah.

Bunu bilmiyordum gercekten hafifliyormuymus?
Allah bilir..

Dün aksam Cagri filmini gösterdiler sanirim TRTde idi.
Izledik biraz.

Hz. Hamzanin sehit olmasi sonra Hint'ti sanirim kadinin adi onun cig etinden yemesi...
O zatlar neler neler yasamislar da sim sIki sarilmislar islama..

Peki simdi?
Dini islerine alet etmedikleri alan kalmadi.
Allah sonumuzu hayir eylesin..

Rabbime layik kul Efendime (sav) layik ümmet eylesin insaAllah.

amin canım inşallah hepimiz o Sevgiliye sav. layık oluruz

"Her insan hata eder. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir" #Hadis (Tirmizî, Kiyâme, ibn Mace)

Resûlullah (a.s.m) buyurdular ki: "Kim güneş batıdan doğmazdan evvel tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder."
#Hadis (Müslim, Zikr)

X