Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları E-COLİ / SİSTİT / İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

kültür yapıyor bakteri hep aynı çoğu antibiyotiğe direnç göstermiş. bunu kullan ozaman diyor. peki diyorum geçecek mi? onun garantisini veremem diyor. benimkide can bir insan 10 gündebir aynı hastalığa yakalanır ?
Bende bi senedir aynı sıkıntıyı yasıyodum ne zaman ayaklarımı 3 kat giyindim ne zamanki içimi 3 kat giyindim gitti bu benden bnde neler cektim tavsiyem soğan kürünü de uygulaman iç Çamaşırını yüksek ısıda ütüle giy ve her lavabodan sonra sac kurutma makinesiyle vajinanı kurut günlük çamaşır değiştir

Bende de ayni bela var.Tekrarliyor.Bir de benim bobreklerim rahatsiz.Cok korkuyorum en ufak bir iltihaptan.Antibiyotiklerin cogu yasak,agri kesiciler ona keza.Bitkisel kürler yasak...Ama bobreklerimi cok iyi korumam lazim.Hayattan sogutuyor.

Su sira tuvalet sulari asiri soguk.Tuvaletten sonra taharet almayip direkt banyoya giriyorum sicak suyla belimden asagisini yikiyorum ve kurutma makinesi tutuyorum.Boyle bir yol deniyorum bu kış..Idrar yolu zaten hasarli bobreklerime ulasir diye korkudan ne yapacagimi sasirdim.Hafiften bir yanma hissedeyim idrarda stresten mahvoluyorum.

normalde bağırsakta yaşayan bir bakteri bu zararı olmayan.okadar cok nedeni varki .antibiyotik geçiriyor ama bu bakterinin yapısı tırtıla benzetilmiş , mesane duvarına yapışıyormus ayaklarıyla ve suyla vs atılmıyor coğalıyormuş
ah o e.coli berbat bi şey. Balık kokulu bi akıntıya sebep oluyor. Kendimden tiksinmiştim. Aromatik yağlar dahil çok şey denedim. Antibiyotikle tekrarlayıp duruyor. Yurt dışında yaşayan bi tanıdığınız varsa orda bunlar için vajinaya kullanılan fitil tarzı ilaçlar var. Bizde o tarz ilaçlar yok ne yazık ki.

Bence bir universite hastanesinde tum tetkiklerinizi yaptirin. Idrar tahliliyle kulturle olacak bisey degil bu. Sebepsiz yere bu kadar cok idrar yolu enfeksiyonu olmaz. Mutlaka anlayamadiklari bir rahatsizliginiz var. Sistografi cektirdiniz mi mesela veya ilacli bobrek filmi

idrar torbanız aşşağıda olabilir, kuruluk yaşıyor musunuz ? cinsel ilişki "öncesi" eşiniz ve siz duş alıyor musunuz ? cinsellik sonrası siz duş alıyor musunuz ? kilolu musunuz ? insülin direnciniz var mı ?

Genital bölge temizliğini doğru yaptığınıza emin misiniz? Mesela silerken önden arkaya silmek, kesinlikle arkadaki bakteriyi öne taşımamak gibi? E-coli bağırsakta olur çünkü. Yanlış temizlikten dolayı enfeksiyon kapan insanlar var.

Sizinkinin nedeni ne?

idrar torbanız aşşağıda olabilir, kuruluk yaşıyor musunuz ? cinsel ilişki "öncesi" eşiniz ve siz duş alıyor musunuz ? cinsellik sonrası siz duş alıyor musunuz ? kilolu musunuz ? insülin direnciniz var mı ?

insulın direncıyle ıdrar yolu enf. bır ılıskısı var mı ?

Kolay kolay gecmiyor bu illet.Yillar once 1 yila askin bir sure bende cektim bu hastaliktan.Iyilesir gibi oluyordu bir sure sonra tekrar ediyordu.Sonunda sadece su icip atagin gecmesini bekledim ve cok sukur yillardir iyiyim.Dogumdan sonra yine olustu ama tek doz toz antibiyotik varya gece icilen onunla halloldu.Ortak wc filan kullanmayla alakasi yok bunun,dr bana kadinlarda evlenince veya ilk cinsel iliskiden sonra olur demisti.Su faktorude cok onemli tabi.

Öncelikle idrar yolu enfeksiyonları kadınların genel bir sorunu.Kadınlarda erkeklerden 10 kat daha yüksek.Esas sebebi de kadınların üretrasının kısa olması.

Sizin sorununuza gelirsek,kısır bir döngüye girmişe benziyorsunuz ve şu anda kültür de yapıldığına göre antibiyogram elinizdedir.Ertapenem gibi güçlü ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca tanınız kesinlikle doğru mu yandaş hastalığınız var mı bu önemli.Böbrek taşı olabilir,anal fistül olabilir bunlar araştırılmalı.E.coli üremesi çoğunlukla dışkı temasını ve/veya hijyen eksikliğini düşündürür

Genel önlemlere gelirsek
-Büyük abdest sonrası düzgün temizlik yapmanız gerekir.Önden arkaya olacak şekilde
-yüzde 100 pamuklu iç çamaşırı giyin ve ütüleyin iç çamaşırınızı
-dar kıyafetlerden uzak durun.tayt vb.
-cinsel ilişki sonrası idrarınızı yapın
-genital bölgenizi yıkamayın
-yeterli sıvı alın.en az 2 lt olacak şekilde
-diyabet gibi enfeksiyonlara yatkınlık yaratan bir hastalığınız var mı doktora danışın
-kültürle kanıtlanmadıkça antibiyotik kullanmayın.dirençli bakteri sayısını artırmayın

KIZLAR MERHABA,

sizden rica konum yarına kadar kalsın . daha çok görülsün belki şifayı sizler sayesinde bulacağım.

Yıllardır süre gelen evlendikten sonra zirvede yaşadığım ataklar geçirten bu hastalıktan bıktım. içmediğim ilaç kullanmadığım takviye hapları iğneler gitmediğim doktor kalmadı . Geçmiyor meret , beni kendimden geçirtiyor kendisi geçip gitmiyor. dedim sizlere sorayım . belki alternatif tıp , belki doktor belkide ne bilim bir öneri. lütfen bildiklerinizi paylaşın . Bekliyorum.
Ayni skintiyi yillarca yasams biri olarak sunu soyleyeyim pedinizi organik ped kullanin.ayrica dus jeli falan kullanmayin organik bi sabunla banyonuzu yapin vucut olarak.son olarak gttgm bi doktor bunun psikolojik etkisinden bahsetti ne kadar kafaya takarsan o kadar tekrar edecegni ve stresinde etki ettigini soyledi sasirdim dogrusu

KIZLAR MERHABA,

sizden rica konum yarına kadar kalsın . daha çok görülsün belki şifayı sizler sayesinde bulacağım.

Yıllardır süre gelen evlendikten sonra zirvede yaşadığım ataklar geçirten bu hastalıktan bıktım. içmediğim ilaç kullanmadığım takviye hapları iğneler gitmediğim doktor kalmadı . Geçmiyor meret , beni kendimden geçirtiyor kendisi geçip gitmiyor. dedim sizlere sorayım . belki alternatif tıp , belki doktor belkide ne bilim bir öneri. lütfen bildiklerinizi paylaşın . Bekliyorum.
Cevaplarin hepsini okumadim yazan olmustur ama bende yaziyim.
Ic camasirlarinin hepsini 90 derece yıka günluk 2 kere degistir hatta üşenme ütüle.. boolll booollll su iç

Öncelikle idrar yolu enfeksiyonları kadınların genel bir sorunu.Kadınlarda erkeklerden 10 kat daha yüksek.Esas sebebi de kadınların üretrasının kısa olması.

Sizin sorununuza gelirsek,kısır bir döngüye girmişe benziyorsunuz ve şu anda kültür de yapıldığına göre antibiyogram elinizdedir.Ertapenem gibi güçlü ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca tanınız kesinlikle doğru mu yandaş hastalığınız var mı bu önemli.Böbrek taşı olabilir,anal fistül olabilir bunlar araştırılmalı.E.coli üremesi çoğunlukla dışkı temasını ve/veya hijyen eksikliğini düşündürür

Genel önlemlere gelirsek
-Büyük abdest sonrası düzgün temizlik yapmanız gerekir.Önden arkaya olacak şekilde
-yüzde 100 pamuklu iç çamaşırı giyin ve ütüleyin iç çamaşırınızı
-dar kıyafetlerden uzak durun.tayt vb.
-cinsel ilişki sonrası idrarınızı yapın
-genital bölgenizi yıkamayın
-yeterli sıvı alın.en az 2 lt olacak şekilde
-diyabet gibi enfeksiyonlara yatkınlık yaratan bir hastalığınız var mı doktora danışın
-kültürle kanıtlanmadıkça antibiyotik kullanmayın.dirençli bakteri sayısını artırmayın
katılıyorum + fakat genital bölge yıkanmalı içi değil dış kısım ama kurulamayı unutmamalı nemli ıslak bırakmamalı bu tip insanların kesinlikle cinsellik öncesi de duş almaları gerekli eşi de duş almalı

Benim de çocukluğum hastanelerde geçti idrar yolu enfeksiyonu yüzünden, ama doktor çok önemli yaşadığımız yer o sırada küçük bir yerdi ve gerekli ilgiyi göstermediklerinden uzun süre atlatamadım, sonra başka bi yere taşındık ve 1 sene özel doktor tedavisiyle atlattım çok şükür ama yine de dikkat etmek lazım bol su çok önemli tuz malesef en az seviyede olması lazım çok sevmeme rağmen, çok geçmiş olsun Allah şifa versin

Ayni skintiyi yillarca yasams biri olarak sunu soyleyeyim pedinizi organik ped kullanin.ayrica dus jeli falan kullanmayin organik bi sabunla banyonuzu yapin vucut olarak.son olarak gttgm bi doktor bunun psikolojik etkisinden bahsetti ne kadar kafaya takarsan o kadar tekrar edecegni ve stresinde etki ettigini soyledi sasirdim dogrusu

Benim tekrarlamasinin sebebi o zaman kesinlikle psikolojik.Buna kanaat getirdim artik.Ne kadar sakindikca,kafama taktikca geliyor basima.

KIZLAR MERHABA,

Mutlaka bir üniversite hastanesine git böbreklerine baktır muhtemelen ondandır. Benim kızımda Vur var yani idrar kaçıyor böbrege ve bunun tek belirtisi sık sık idrar yolu enfeksiyonu ve hatta gecen hafta da gecirdi. Adana balcalı da üroloji profesörü Nihat satar var ona gidiyoruz iyi bir doktor. Mutlaka üroloji ve nefrolojiye gitmelisin.

X