Düzenli Regl / Progesteron Hormon Düşüklüğü

pombom

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2024
7
1
26
Merhaba ,

Eşimle çocuk istediğimize karar verdik ve son 6 aydır çocuk deniyoruz fakat olumlu bir sonuç alamadık maalesef..
Bunun üzerine geçen ay doktora gitmeye karar verdim regl olmama 2 gün vardı rahim ağzı ve yumurtalıklarıma ultrason ile bakıldı hiç bir problem göremediğini belirtti doktor fakat önlem amaçlı progesteron hormonu için kan alındı. Sonucum 0,59 olarak çok düşük çıktı bu sonuçlarla tedavisiz hamile kalamayacağımı belirtti doktor. Fakat ben aynı gün testi verdikten en fazla 4 saat sonra regl oldum. Her zaman regl tarihlerim düzenliydi 29-30 gün hep döngüm nadiren 31-32 gün olmuşluğu vardır . Şimdi beni tekrar bu ay reglimin 2. günü tekrar test ve yumurtalık gözlemleme için çağırdı sizce bu sonuç hatalı çıkabilir mi ? Çünkü araştırmalarıma göre progesteronu düşük olan kişiler her zaman düzensiz regl oluyorlarmış hatta regl olmak için ilaç kullanıyorlarmış. Ve regl öncesi bu hormon değeri çok fazla düşüyormuş.
Böyle bir durum yaşayan varsa beni bilgilendirebilir mi ? Kafam allak bullak oldu.
Teşekkürler

hayir.. yanlış bakılmış olabilir. cünkü progesteron döngü içerisinde artıp azalan bir hormon. rahmin kalınlaşmasını ve gebeliğin oluşması için uygun ortamı hazırlar. bu yüzden regl öncesi dönemde artar, regl başladığında kanama oldukça düser. sonraki döngüde yumurtlamadan sonra tekrar artmaya başlar. sizin bir kaç saat sonra regliniz başlamış, belki o yüzden progesteron düsmüstü.. belki de yanlış ölçüldü. reglden bir kaç saat önce kaç olması lazım bilemiyorum. döngünün 21.günün en az 10 olmalı mesela. zaten test sonuclarında referans aralığı da bu dönemlere göre belirtilir, su sekilde. reglin 2-3.günü detaylı hormon testi verin. ayrıca progesteronda sorun olsa düzenli regl olamazdınız.

Eklentiler

• IMG_2163.jpeg
    IMG_2163.jpeg
    24,4 KB · Görüntüleme: 34
Çok teşekkür ederim , doktor bakılır problem olmaz deyince ben o testi verdim. Doğru sonuç için regl başlangıcından itibaren sayarak 21.günde mi kan vermemiz gerekiyor ?

Çok teşekkür ederim , doktor bakılır problem olmaz deyince ben o testi verdim. Doğru sonuç için regl başlangıcından itibaren sayarak 21.günde mi kan vermemiz gerekiyor ?
Evet adetin ilk gününden itibaren sayinca 21.gün kanda progesteron ve e2 hormonu yumurtlamayla ilgiliydi sanırım doktorunuza danışın gereken testleri size yaptıracaktır

X