düşündükçe lanet ediyorum

yagmurrrr2008

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2009
68
1
benim kızım 2500 gr doğdu. gününde doğmasına rağmen küçük bi bebekti. ama gayet sağlıklıydı. sadece anne sütü verdim 1 ay boyunca iştahlıda bir bebekti zaten sadece gaz sorunumuz vardı. bir gece bütün gece boyunca ağladı. ertesi sabah doktora gittik. kızımı tarttı 1300 gr almış . ben gayet iyi diye düşünürken çocuk doymuyor ki ağlıyor dedi ve bize günde 3 kere mama verdi. yanında birde gaz ilacı. ikisini de verdik çocuğa o gün rahatladı. tabi herkeste bak gerçekten açmış sustu çocuk dedi. kızım belkide o gece gazından dolayı ağlamıştı. bunu hiç bi zaman öğrenemedim. 1 ayda 1300 gr almış çocuğa nasıl doymuyor dedi anlamadım zaten. bu aklımda hep bi soru olarak kaldı. kızım şimdi emmiyor. göğüslerim doldu doldu taştı. tabi sonra emmeyince sütüm kesildi sadece mamayla besliorum. ama şimdi bebeğini emziren bir anne gördüğümde içim sızlıyo elimde olmadan gözlerim doluyo. sadece emzirmek için bi çocuk daha yapmaya karar verdim. onu kim ne derse desin 2 yıl emziricem. size de bir dr mamaya başla derse o doktora güvenip başlamadan önce mutlaka bir doktora daha danışın

ıyıde cnm 1300 gr almış bebegın bellıkı bu cocuk doyuyor ynı keske baslamasaydın mamaya banada hep kayınvalıdem dıyordu ac bu cocuk dıye sureklı oysa benım yavrum gazdan aglıyordu gercektende gazdan aglıyordu dktora goturdum gaz ılacı verdı halada kullanıyorum kılosunu
duzenlı aldıktan sonra mama bence verılmemelı dıye dusunuyorum cnm neyse olmus bır kere artık uzme kendını

yağmurcum benim ilk oğlumda yaşadıklarımı yaişamışsın.cahilce mamaya başlamıştım ben dr gerek yok demesine rağmen ben heves etmiştim .ve neticede beni reddetmeye başlamıştı ek gıdayada geçince tamamen bırakmıştı.benimde içimde ukde kalmıştı emzirmek seni çok iyi anlıyorum. Mümkün olduğu kadr göğüsüne tutmayı dene canım seniemmesini sağla belki geri dönüşü olabilir (inşallah)

uzuntunu anlıyorum ama isyan etmene anlam veremedım dogrusu
bebegının saglıklı olması senın onu emzırmenden daha degerlı ve onemlı
sırf emzırmek ıcın bır bebek daha yapacagını yazmısın ya oda emmezse
ayrıca bebegını kaybedıpte sutu bosa akan annelerı getır aklına
keske benım bebegımde yasasaydı da sutum bu yuzden bosa aksaydı!

bende anlam veremedim yazına Emzirmek için bebek yapmak?.bence kendini bebeğinden daha çok düşünüyorsun gibi geldi.Doğan bebeğinin suçu ne? Hem sütünü sağıp biberonla verebilirdin.bencee senin hatanda var bu işte.Öncelikle araştırmalıydın.
doktor bir aylık bebeği 3800 gram olarak düşünmüştür belki.Doğduğunda az kilolu oluşunu hesap etmemiştir yada gözünden kaçmıştır.yada hata yapmış da olabilir ama 1300 kg aldı diye tekrar üzerine basarak söyleyebilirdiniz.

Son düzenleme:

anlayamadım seni. ne demek bencillik falan. önyargılı davranmadan önce doktora bunu özellikle söyleyip söylemediğimi sorabilirdin değil mi?
burada hassasiyetimi belirttiğim bir durumda senin beni eleştirmen garip geldi bana doğrusu
ayrıca bencillik gibi laflar etmişsin anlayamadım ne tür bir bencillik olabilir bu ? tekrar bebek sahibi olup onu doya doya emzirmek istiyorum sadece.bunun yanı sıra sütümü sağıp sağmadığımı da sormamışsın. yargılamak kolaydır dinlemek zor. bunun bir kanıtı da senin yazdıkların olmuş. açıkçası beni bu kadar ağır eleştirmene şaşırdım !kızın bugün seni yormuş galiba hayli gerginsin. ama gergin olmana rağmen bir annenin çocuğunu emziremediği için üzgün oluşunu anlamanı beklerim.

sevgili yağmur nete girip burada bilgi paylaşımında bulunabildiğin kadar araştırmada yapabilirdin bence ..bir bebeğin ayda kaç gr alacağını ne kadarın normal ne kadarın normal olmadığını bilmeliydin ..dr mamaya başla dediğinde 1300 gr ın normal bir kilo alımı olduğunu bilinçli bir anne olarak dr a tekrar tekrar söylemeli olmadıysa başka dr a danışmalıydın..bence yalnış yapmışsın hatanın büyüğü sende ..ne bebekte ne dr da ..sen anne olarak araştırmalıydın..ayrıca bebeğin sağlıklı olması çok daha önemli bence..bu da benim nacizane fikrim..konuyu açan sensin doğal olarak yorum bekleyeceksin ,yorumların tümüne açık olmalısın..

yağmur arkadaşım şimdi öfkeyle konuşuyorsun çünkü sanki annelik emzirmekten ibaret

gibi geliyor sana ama anlıyorum,ben 2 ay emzirebildim bebeğimi,o da sağarak ve mama

takviyesiyle,bir sürü neden bir araya geldi ve emmedi işte şimdi hiç emmiyor,mamayla

büyüyoruz,herkes ister bebişini emzirmeyi ama olmayınca olmuyor,ilk zamanlar çok

üzüldüm,rüyamda hep emzirdiğimi gördüm ama şimdi sağlıklı olduğunu gördükçe

şükrediyorum,teselli değil belki ama benim eşim de emmemiş,o zaman mama da

yok,pirinç unuyla beslemiş annesi,şu anda 190 boyunda,son derece sağlıklı,akademik

kariyer yapmış bir yetişkin,ben emmişim,kardeşim pirinç unuyla büyümüş,ben öğretmen

olabildim,o doktor oldu,henüz pratisyen ama bunun pirinç unuyla ilgisi yok bence:) sen de

öfken geçince sağlıklı düşünürsen göreceksin, sütten daha kıymetli şeyler verebilirsin

bebişine,arkadaşlara da kızma,

"bi daha doğurursam emzirmek isterim" demek istemişsin herhalde

ama "emzirmek için doğurmak"

sert bir cümle olmuş,onlar da buna takılmışlar haliyle,kendini daha fazla üzme

bence,bebeğine senin sütün değil sevgin,ilgin lazım

piraye teşekkür ederim önyargılı davranmayıp anlamaya çalıştığın için .o yazıyı yazmadan önce kızıma tam yarım saat boyunca 90 cc mama yedirebilmek için uğraştım. yemedi bi türlü. ama ha söylüyorum emzirmek harika bi duyguydu bunu tekrar yaşamak için bi çocuk dah düşünüyorum. yani onu da emzirdikten sonra evlatlık falan vericcekmişim gibi muamele gördüm. şok oldum. anneliğin emzirmekle sınırlı olmadığının tabii farkındayım çünkü bende bi anneyim. tabi ki bebeğin bir ayda ne kadar kilo alması gerektiğini araştırdım. ama benim bebeğim çok küçük doğmuştu ve doktor daha hızlı büyümesi gerekir demişti. ozaman da lohusalığın verdiği şaşkınlık çevreden bak doymuyomuş çocuk işte lafları falan... o zaman doğru gelmişti bi an doktorun söyledikleri. ben hata yaptığımı belirttim zaten yazımda 'siz ikinc bir doktora sormadan mamaya başlamayın' diyerek. ama yok efendim burada yazacağına araştırma yapsaydın . boşver sütü bebeğinle ilgilen lafları beni daha da üzdü. zaten bu kolay bi denklem bebeğiyle ilgili olmayan bi anne niçi bu kadar üzülsün ki süt veremediği için???

Öncelikle çok gerginim evet ama yazdıklarından çıkarımlarla sana yazdım.
keşkede yazmasaydım.:1no2:biz burda döveriz de birbirimizi severiz de her şeyi de paylaşırız.Kimse alınmaz alınsada gönlünü almasınıda biliriz.

Bak yazdıklarının altını çizdim yukarıda .

Bunlardan ben yanlış bir anlam çıkarıp seni acımasızca eleştirdiysem bile sen bana darkcım sende beni yanlış anladın bak ben bunları bunları zaten yaptım.
Emzirmek için çocuk yapmak derken yanlış bir cümle kurdum.Asıl söylemek istediğim bir çocuğum daha olursa onu mutlaka emzirmek istediğimdi diyebilirdin.

.Az önce uzun uzun yazmak geldi içimden.Neyi neden yazdığımla ilgili.kendimi savunmayacağım

Ama konu sahibi olarak bizi yönlendireceksin ben sormasamda gerekiyorsa açıklayacaksın.
Bak yine açıklamamışsın.

dark bence sen beslenmeyle ilgili konulara yorum yazma ya da ceren bebeğin resmini

kaldır, "bizim tuzumuz kuru hıh " der gibi bakıyor valla tombiş tombiş,41 kere

maşşallah,nazar değcek alimallah a.s

dark bence sen beslenmeyle ilgili konulara yorum yazma ya da ceren bebeğin resmini

kaldır, "bizim tuzumuz kuru hıh " der gibi bakıyor valla tombiş tombiş,41 kere

maşşallah,nazar değcek alimallah a.s

Sağol canım ya.teşekkürler.haklısın.
Nazar değiyor hem de çok.Çok yaramaz bi kız oldu zaptedemiyoruz.Çok huysuzlaştı.
Belkide mamayı arttırdığından oldu.

Ahh ahh tuzum kuru değil walla.senağlamaBi zayıfladı bi zayıfladı.bundan eser kalmadı.
bende mama veriyorum günde 3-4 kere hemde.Napim ama mecburen.

arkadaslar yanı mamada bılmedıgımız bır zehırmı var?? yanı anne sutu tabıkı cokkk onemlı ama mamayla buyuyen bır suru bebek var. (ornegın ben). bende bebegıme genelde mama verıyorum cunku sutum az. ne olursa olsun onun saglıklı olması onemlı olan bunu mamaylada saglayabılıyorsak ne mutlu bıze

sorma o huysuzluk bizde de var, uyanıkken hayatta mama almıyor,ya ağlıyor ya biberonla oynuyor ama uyurken ne versem yiyor maşallah,kilosu da iyi şimdilik ama ben de işe başladım bakalım iştahı etkilenecek mi? öyle zor ki bırakıp gitmek ama mecburuz,hayatımda ilk defa "ah aah ne vardı zengin olsaydık da ev kadını olsaydım" demeye başladım,kraliçeler gibi evde çocuğumuzun başında oturur bakardık ne güzel,ama mama ama meme, ne yeseler bizim elimizden olursa kıymeti var,yoksa boş...:1no2:

büyük bir şanssızlık yaşamışın canım ama mamayla beslemek o kadarda kötü değil sonuçda mamalarda anne sütü kadar olamasada içinde bebeklerin gelişimi için gerekli herşey var...
bende 2,5 aylık olduklarından beri sadece mamayla besliyorum, bende isterdim sütüm bol olsun vereyim, bebişlerim hastalıklara karşı daha dayanıklı olsun ama olmayınca olmuyor.. şimdi sağlıksızmı besleniyorlar hayır her doktora gidişimde doktor kilo alımlarını çok güzel buluyor ve iyi bakmışın demesi bana dünyalara bedel geliyor yani.. en azından yerini tutmasada anne sütünün bir alternatifi var onada şükür...
bence çok kafanı yorma olan olmuş artık bak mamayla beslenip herşeyi ile anne sütü alan beklerden geri kalmayan hiç farkı olmayan çok bebek var .. inşallah bundan sonraki bebğini bol bol emzirirsin...

arkadaslar hakikaten bu mamada zehir falan mi var.ben de cok cabaladim beni emsin diye ilk gunler sariliktan dolayi sutum de gelmedigi icin mama verdim bende ama cok sukur su anda sadece beni emiyor buna ragmen bende bazen gelgitler yasiyorum acaba doyuyormu diye.kilosu fena sayilmaz ama onemli olan saglikli olmasi.annem beni calistigi icin( o zaman dogum izni 3 haftaymis bu arada(Almanyada dogdum ben)hicemzirememis ve dogru bakici eline mamayla beslenmisim.kaldiki simdiki mamalar anne sutune cok yakin degerlerde.neyin telasi bu anlayamadim dogrusu.HERSEYDEN ONCE SAGLIK lutfen bunu aklimizdan cikarmayalim

CANIM BENİM BEN SENİ ANLIYORUM..
LOHUSA PSİKOLOJİSİ bir anneye neler yaşatabilir anlıyorum seni..

bebeğim sarılık olduğunda doktorun tahlil yapmadan önemli değil demişti...
başka doktora götürdüm şu an düzeyi az dedi, kontrole ne zamarn getieyim dedim, sen bilirisin dedi...

kontrol vaktini ben nasıl bilirm anlamadım..

ben arkadaşlarım ve sağlık ocağındaki hemşire ile konuşuyorum benimde doktorlara güvenim kalmadı...

benim bebeğim ayda 1 kilo aldı... herkes sağlıklı diyo :)

ya aslında kızgınlığım kendime keşke o anda diretseydim vermicem diye sütüm gelirken ısrar etseydim. aslında çabaladım sağdım ama sağmakla gelmiyor bebğin emdiği kadar. çünkü sanırım o sıcaklık sütün artmasını sağlayan şey. neyse artık yapıcak bişey yok. sanırım biraz hassas bi dönemdeyim duygularım karışık. artık bundan sonra yapılacak tek şey mamayla da olsa onların büyümesini izleyip mutlu olmak. bir de dün kayınvalidem dedi ki arada göğsünde tut ta çocuğu senin kokunu alsın hiç değilse. o lafta ağırıma gitti baya. insan böyle zamanlarda suçlıcak birilerini arıyo ya bene doktru suçlayıp kendimi rahatlatıyorum belki de ...

ay ne saçma ya kadının dediğine bak hey allahım yaa.zaten psikoloji bozuk bide yok göğsünde tut bilmemne ..o zaten senin kokunu alıyo hissediyo merak etme ,takılma böle şeylere..

canım seni anlayabiliyorum emzirmek anne ile bebeği arasında gerçekleşen çok güzel bir duygu.. ama daha da önemlisi bebeklerimizin sağlığı bak bebeğin sağlıklı maşallah. bunları dert etme yakında hepimiz ek gıdaya geçicez ve bebeklerimizi emziriyor olsak da bırakma eğilimine girecekler..

bebeklerimiz yanımızda sağlıkları da iyi olsun.. şükredelim anneler daha ne ister ki..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…