duanın kabul olmaması

happyforever

Guru
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2010
188
16
arkadaşlar çok istediğimiz bir şeyin olmaması gerçekten bizim hayrımız için midir? Mevlana'nın dediği gibi bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı içindir, ya da olmaması gerektiği içindir midir gerçekten? Mevlanayı haşa sorgulamıyorum tabiki ben sizden gelen örnekleri bekliyorum:)))

tabiki canım çok dogru soylemıs mevlana ya daha iyisi olacağı içindir yada hakkımızda hayırlı olmadığı içindir biz elimizden gelen çabayı gösterıp dua ettıkden sonra takdiri Allaha bırakmalıyız. biz bilemeyiz bizim hayır gördüğümüzde şer, şer gördüğümüzün arkadasın da hayır olabilir
olmadı diye sızlandığımız duaya Gün gelir olmadı diye şükrederiz

inşallah mervis inşallahhhh:)) olmadı diye sızlandığım duaya gün gelir ben de olmadı diye şükrederim inşallahh

Aslında yaptığımız dualarda çok fazla ısrarcı olmamak gerekiyor çünkü biz kendimiz için hayır olacak düşüncesiyle yaptığımız şeyler çok daha kötü sonuçlar verebiliyor
Bir örnek vermek istiyorum bu konuyla ilgili ablamın arkadaşının bir yakını vardı ısrarla öğretmen olmak istiyordu o kadar çok dua ediyordu ki her sınava girdi çalıştı olmadı,yine çalıştı yine olmadı bir müddet ara verdi evlendi çocuğu oldu falan sonra yine çalıştı kpss ye girdi 2. çocuğunu doğurdu ataması oldu Van'a atandı 40 günlük çocuğunu bıraktı Van'a gitti depremde de hayatını kaybetti. 40 günlük yavrucak kaldı anasız. Çok üzücü bir durum gerçekten. o yüzden istediğimiz şeyler olmuyorsa mevlananın dediği gibi daha iyi bir şey olacağı içindir ya da bizim için hayırlı bir şey değildir bence.

bildiklerimi yazayım sadece
bilmediklerimiz ise çoktur, Allah kullarını en çok seven olduğuna göre her işinin hikmeti vardır

dua ibadettir
kul Allaha dua edince Allah kabul etmese bile, kul dua ibadeti yaptığı için ona mükafat hazırlanır
mesela kul dua eder, kabul olmadı sanır, ama belki onun ahiretteki mekanına onun için bir bahçe hazırlanır
bir dua daha eder, bahçeye tuğlalar konur
tuğlalar birikir köşk olur
kul dua eder, sabreder, köşkünün bahçesine ağaçlar dikilir
daha bilemeyeceğimiz birçok nimet hazırlanır orada

ama bunların şartı vardır:
dua, sabır, şükür... olmalıdır
isyan olmamalıdır
duam niye kabul olmadı denmemelidir
biz istediklerimiz olsun diye mi Allah'a kulluk ediyoruz
hayır, kulluk bizim görevimiz zaten
bununla birlikte hadis diyor ki "Sizler kopan ayakkabı bağınıza varıncaya kadar Allah'tan isteyin"

o halde Allah'a dua etmeliyiz
ancak dua kabul olmuyor gibi görünse de bilmeliyiz ki aslında duamızın karşılığı ahirette verilecek
ve kabul olmamasının çok hayırlı bir sebebi vardır

Bakara 216: Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…