Down Sendromu Şüphesi

Arkadaşlar merhaba 36 yaşındayım ikinci bebeğimi bekliyorum benim sorunum şöyle ve sizlerin görüşlerinize çok ihtiyacım var.ikili testim riskli çıkmamasına rağmen 4 lü testte down sendromu riskim 57/1 çıktı ve doktorum amniyosentez ya da nifty test yaptırmamı önerdi bizde nifty test yaptırdık 10 gün kafamda deli sorularla bekledim allaha şükür sonucumuz temiz çıktı .lakin asıl şu anki endişelerimin sebepleri nifty test sonrasında yapılan ayrıntılı ultrasonda çıktı.çünkü ayrıntılı ultrasona kadar 4 lü test dışında bir sorun görünmedi.öncelikle burun kemiği haftasına göre küçük denildi.20+4 te 4 mm alt sınırda kalpte mm lik ekojenik odak beyinde koroid pleksus kisti ve böbrek genişlemesi tespit edildi.radyolog böbrek genislemesinin erkek bebeklerde kalpteki parlamanın 35 yaş üstü hamilelerde sık görüldügünü geçici olabileceğini söyledi bebeğin 4 boyutlu görüntüsünü ve diğer tüm ölçümlerinin down sendromuna benzemediğini söyledi nifty testin nihai bir test olduğunu ve büyük ihtimalle bebeğimin saglıkli olduğunu söyledi ama 1 haftadır içim yinede hiç rahat degil nifty test sonucundan sonra bir nefes almıstım ama şimdi ayrıntılı usg de çıkan şeyler nedeniyle içim hiç rahat değil sizlerin fikirlerine ihtiyacım var
Üzülmeyin , bnm ikili testinde sorun çıkmadı ayrıntılı ultrason da nazal kemik kısa çıktı doktor fetal DNA önerdi,yaptırdık temiz çıktı.Bu test çok güvenilir sizin ki de temiz çıkmış,Allah'ın izniyle bebiş sağlıklıdır

Merhaba canım aynı durumdayız hemen hemen.insallah bebeğini sahliklo bir şekilde kucagina alırsın.benim de ikili testim yüksek çıktı.ardindan hemen Nifty yaptırdık ve temiz çıktı.ama 18.haftada renkli ultrasonda bebeğin kafasında kist ve bağırsağından hafif parlaklık çıktı.amniyonsentez tekrar gündeme geldi ama yaptırmadık.niftynin az da olsa yanılma payı var dedi ama inşallah yoktur.simdi haftaya tekrar detayliya giricem inşallah iyi haberler alırım.ben de niftiyden sonra 1ay rahatlayabildim sadece

X