dolaptaki süt yoğurt oldu

Canım bozulması ihtimal olan şeyleri dolabın kapağına koymayın diye duymuştum
Süt kesilmiş,benimde aynı şey başıma gelmişti
Kokladım kokmuyordu ama direk attım çöpe
Keşke eşinizde yemeseydi Allahtan midesini bozmamış :KK53:
sütü hep dolabın kağpağında saklıyordum artık içine koyayım bende

:KK53::KK53::KK53:demin wcye koşuyordu ama aradan 24 saat geçti nerdeyse ondn değildir sanırım :KK52:

alışmışız kesilen sutun kokmasına öylesıyle karşılaşmamıştım :26:

sütü hep dolabın kağpağında saklıyordum artık içine koyayım bende

:KK53::KK53::KK53:demin wcye koşuyordu ama aradan 24 saat geçti nerdeyse ondn değildir sanırım :KK52:

alışmışız kesilen sutun kokmasına öylesıyle karşılaşmamıştım :26:

Yok canım değildir inşallah :21::KK1:
Aynen bende şaşırmıştım,ne katıyorlarsa içine
Daha neler görüp duyacağız bakalım :KK76:

Yok canım değildir inşallah :21::KK1:
Aynen bende şaşırmıştım,ne katıyorlarsa içine
Daha neler görüp duyacağız bakalım :KK76:

bencede katkı maddesi bişi var kızlar zaten bu yuzden soruşturuyorum

çocuklara verıyoruz yahu bide normalin ıkı katı ücret ödeyerek

bencede katkı maddesi bişi var kızlar zaten bu yuzden soruşturuyorum

çocuklara verıyoruz yahu bide normalin ıkı katı ücret ödeyerek

Canım şimdiye kadar bu tür ürünlerin içinde bence birşeyler var demen bile bir çok şeyin farkında olmadığını gösterir.Doktorlar bangır bangır bağırıyor paketlenmiş ve hazır olan her gıda da koruyucu maddeler vardır diye.
Aldığın süt hangi marka bilmiyorum ama Bim Marketlerinin sütünü yoğurdunu ve bir çok gıda maddesini rahatlıkla tüketebilirsin.Sütleri falan çok güzel.Oğlun için yarım yağlı sütünü alsan eminim onu içtikten sonra başka süt istemeyecektir.
Eğer bulabiliyorsan sokakta satılan bir sütçüden alacağın süt bile o cam şişedeki sütten çok daha sağlıklıdır inan.

Canım şimdiye kadar bu tür ürünlerin içinde bence birşeyler var demen bile bir çok şeyin farkında olmadığını gösterir.Doktorlar bangır bangır bağırıyor paketlenmiş ve hazır olan her gıda da koruyucu maddeler vardır diye.
Aldığın süt hangi marka bilmiyorum ama Bim Marketlerinin sütünü yoğurdunu ve bir çok gıda maddesini rahatlıkla tüketebilirsin.Sütleri falan çok güzel.Oğlun için yarım yağlı sütünü alsan eminim onu içtikten sonra başka süt istemeyecektir.
Eğer bulabiliyorsan sokakta satılan bir sütçüden alacağın süt bile o cam şişedeki sütten çok daha sağlıklıdır inan.

sokaktan almayın dıyede söyluyorlardı bır ara insan vicdan azabı duyuyor ucuzamı kaçıyorum ıyısı değilmi acaba diye ,,,

ama haklısın eski usul en ıyısı bız paket sutlemi buyuduk bimden bugun aldım çocuk devam sutu varmış bide bunu denıyeyım dedim

Canım bu tür konuların derinine inersek inan bana altından çok daha farklı şeyler çıkar.Markalar neden sokak sütü almayın diyor kendi ürünlerini satmak için.O kadar çok doktor varki çeşit çeşit reklamlara çıkan bunların hepsi doğruyumu söylüyor.Şu marka diş macunu kullanıyorum diyen doktorun evine gitsen inan bana organik diş macunları çıkar banyolarından.
Sokak sütlerine açılan en büyük savaşı Sütçüler derneği başlattı.Benim annem babam hala süt satarlar.Onların adı sokak sütçüleri belki ama bazı sokak sütçülerinin yaptıkları gibi içine ekstra kesilmesin diye birşeyler katmazlar.Annem hep sütün hakkı ödeşilmez ben hayatta bunun vebalini veremem öyle birşey yapsam der.
O yüzden sokak sütçünüz varsa ve sürekli alan konu komşun varsa onlara sorup rahatlıkla alabilirsin.En azından sokak sütçülerine gelen sütler işlem görmemiş ve doğal olanlar.Hayvanlar hazır yem ile beslense bile en azından içine bir sürü şey katılıp raflarda aylarca kalma gibi bir lüksü yok.
Bimin devam sütü veya normal süt alabilirsin tadı gerçekten çok çok güzel.Oğlunun yaşını bilmiyorum ama yarım yağlı sütünü gönlün rahat içirebilirsin.
Bir arkadaş vardı babası kimya lab.çalışan.Bu süt ve süt ürünlerinin analizini yapıyormuş.Biz ona sordurmuştuk.O dönemde analiz yaptığı bir çok markada bakteri türüne rastlanırken Bimin sütü en sağlıklı süt çıkmış.O bakımdan bazıları (yanlış anlamayın)dinci kesim falancı filancı diyorlar ama bizim için önce Allah sonra sağlık gelir.Falancı filancısı bağlamaz.Benim sağlığımı en çok kim düşünüyorsa ne olduğu değil nasıl insan olduğu önemlidir.

başlıktada belirttiğim gibi dolapta duran süt yoğurt olmuş :KK53:

cuma gunu sut almıştım oğluma hanı şu şişelerdeki günlük sut olanlardan oğlum olduğundan beri herşeyın tarıhıne bakarım daha önce okadar dıkkat etmezdım tarıhıne bakarak aldım zaten süt bozulmamış bildiğiniz yoğurt olmuş

bi gun öncesınde açmıştım kullanmıştım bişi yoktu akşam oğluma ısıtayım dıye aldım dolaptan bı baktım kalıp gıbı duruyor nasıl olmuş olabılır şaşırdım tarıhı yarın doluyordu ve dolabın kapağındaki bölmede duuruyordu

eşimede gösterdım bu yoğurt deyip kaşıklayıp yedı tadı nasıl dedım bıraz sute benzıyor tam mayalanmamış galiba dedi:KK9:

süte bişimi katıyorlar acaba aldığım süt herkesın bıldığı bı marka bu neden olmuş olabılır artık o markayı sağlıklı bulmuyorum açık sütte almak istemıyordum ama hangısı daha guvenli şaşırdım :26::26:

bi de ilk yoğurt nasıl yapıldı derler :KK9:

aynısı benim de başıma geldi
ama benimki açık süttü
bi kısmını yoğurt olarak ayırmıştım
diğerini dolaba koydum
iki gün snra baktım benim süt bildiğiniz yoğurt olmuş e gerçekten kötü de kokmuyordu
sıcaktandır diye düşündüm ben de

Herkes yoğurt oldu demiş bir kişi de çıkıp lor peyniri olmuş dememiş :KK53: Hanımlar bu oluşum bildiğiniz lor peyniri oluşumudur, sütün kendiliğinden veya dış etkenlerce kesilmesiyle ortaya çıkan tatlı ve süt kokulu bu şey tazecik lor peyniridir. Tam pastörize sütlerde bunu göremezsiniz yapısı değiştiği için; ama günlük sütler doğala daha yakın olduğu için rahatlıkla lor elde edilebiliyor.

Ben sürekli alırım günlük süt, marka farketmez o an hangisinde kampanya varsa alırım. İçemezsem 1 gün geçince buzdolabında kesilir, hemen tülbentten süzerim, ya o haliyle tazecik yerim ya da bir sonraki öğünümde üstüne yumurta kırarım :)

Valla paket alacağınıza açık süt alın çok çok daha mantıklı...Pasketler okadar çok katkı maddesine maruz kalıyor ki...Zaten düşünün kimbilir neler yapıyorlarda okadar uzun raf ömrü oluyor.Ablam bir yerde izxlediğinizi söylemişti.O yaptıkları aşamalardan sonra zaten geriye sütün yararı falan hiç bir şeyi kalmıyormuş....eee çok mantıklı bu zaten...Evet hep söylediler dışarıdan bir şey almayın diye çünkü kendi milletimiz kazanmasın istiyorlar bu kadar basit...Ne olursa olsun alacağınız o açık süt bir sürü katkısı olan kutu sütten kat be kat faydalıdır eminim...Kesilme,ekşime illaki ondada oluyor ama en azından içi çok daha rahat oluyor insanın...Diğerleri hepsi dış görünüş ambalaj sadece...

Herkes yoğurt oldu demiş bir kişi de çıkıp lor peyniri olmuş dememiş :KK53: Hanımlar bu oluşum bildiğiniz lor peyniri oluşumudur, sütün kendiliğinden veya dış etkenlerce kesilmesiyle ortaya çıkan tatlı ve süt kokulu bu şey tazecik lor peyniridir. Tam pastörize sütlerde bunu göremezsiniz yapısı değiştiği için; ama günlük sütler doğala daha yakın olduğu için rahatlıkla lor elde edilebiliyor.

Ben sürekli alırım günlük süt, marka farketmez o an hangisinde kampanya varsa alırım. İçemezsem 1 gün geçince buzdolabında kesilir, hemen tülbentten süzerim, ya o haliyle tazecik yerim ya da bir sonraki öğünümde üstüne yumurta kırarım :)

evet çökelek olmuş. üst kesilmiş ve çökeleğe dönüşmüş bizim köyde de sağılan sütler kesilince çökelek olurdu tülbentte süzdürürlerdi.

başlıktada belirttiğim gibi dolapta duran süt yoğurt olmuş :KK53:

cuma gunu sut almıştım oğluma hanı şu şişelerdeki günlük sut olanlardan oğlum olduğundan beri herşeyın tarıhıne bakarım daha önce okadar dıkkat etmezdım tarıhıne bakarak aldım zaten süt bozulmamış bildiğiniz yoğurt olmuş

bi gun öncesınde açmıştım kullanmıştım bişi yoktu akşam oğluma ısıtayım dıye aldım dolaptan bı baktım kalıp gıbı duruyor nasıl olmuş olabılır şaşırdım tarıhı yarın doluyordu ve dolabın kapağındaki bölmede duuruyordu

eşimede gösterdım bu yoğurt deyip kaşıklayıp yedı tadı nasıl dedım bıraz sute benzıyor tam mayalanmamış galiba dedi:KK9:

süte bişimi katıyorlar acaba aldığım süt herkesın bıldığı bı marka bu neden olmuş olabılır artık o markayı sağlıklı bulmuyorum açık sütte almak istemıyordum ama hangısı daha guvenli şaşırdım :26::26:
o süt kesilmiş..bayat sütmüş demekki.

hanımlar merhaba

perşembu günü evdeki yardımcı kadın , şütçümüzden 5 litre süt almış kaynatmış buraya kadar herşey normal

normalde 4-5 gibi yogurt çalar ben gece dolaba koyarım , eve 5 gibi gittim baktım tencere ocagın üzerinde duruyor

dedim herhalde sogumadı diye yogurt çalamadı , neyse gece ısıtıp yogurt çalacaktım

baktım kepçe içinde oynamıyor bildiğin yogurt olmuş , eşimi çağırdım bir tadına bak bu yogurt olmuş dedim

neyse dolaba koydum dedim herhalde içine maya koydu üzerini kapatmayı unuttu ,

ertesi günü kadına sordum yok kaynattım ben birşey yapmadım dedi ,

böyle birşey duyan yaşayan gören oldumu , yogurtta mis gibi yogurt yanii

hanımlar merhaba

perşembu günü evdeki yardımcı kadın , şütçümüzden 5 litre süt almış kaynatmış buraya kadar herşey normal

normalde 4-5 gibi yogurt çalar ben gece dolaba koyarım , eve 5 gibi gittim baktım tencere ocagın üzerinde duruyor

dedim herhalde sogumadı diye yogurt çalamadı , neyse gece ısıtıp yogurt çalacaktım

baktım kepçe içinde oynamıyor bildiğin yogurt olmuş , eşimi çağırdım bir tadına bak bu yogurt olmuş dedim

neyse dolaba koydum dedim herhalde içine maya koydu üzerini kapatmayı unuttu ,

ertesi günü kadına sordum yok kaynattım ben birşey yapmadım dedi ,

böyle birşey duyan yaşayan gören oldumu , yogurtta mis gibi yogurt yanii
Yoğurt değildir canım lor olmuş aslında büyük ihtimalle pişirirken kesildi farkinina varılması dolaba koyunca katı oldu.

Hanımlar merhabalar.
Sonuçta hangi nihai karara varıldı acaba?

Ben dün Ankara'da bir marketin "kendi çiftliğinin ürünü" olan sütten aldım 5 lt. Son tüketim tarihi 20 temmuz yazıyordu, aldığım tarih 15 temmuz, kaynattığım tarih 15 temmuz akşamı.
Yaklaşık olarak 1-1,5 yıldır da buradan alıyorum en ufak bir olumsuzluk yaşamadım (kesilmesi, ekşimesi vb gibi). Hatta çevremde de birçok kişi alıyor kimseden de şikayet duymadım.

Kapı sütünü %100 güvendiğim bir yer olmadıkça, gözümle görmedikçe tercih etmek istemiyorum çünkü o sütlerin kapılarımıza bir çok yerden toplanarak geldiğini biliyorum, ayrıca kimisi su katıyor kimisi yağ katıyor kimisi antibiyotiği basıyor vs... Çiftlik ya da mandıra sütleri de gözümün önünde değil fakat onlar en azından daha denetimli
Bir şekilde ilerliyor bunu net biliyorum.

Neyse dün dediğim yerden 5 lt süt aldım. Kaynattım her zamanki gibi. Daha önceki yoğurdumdan kalan yoğurt ile sadece 1 kavanoz mayaladım. Sütü kaynattığım kepçe ile mayaladığım kaşık asla birbirine değmedi %100 eminim.
Süt, gece yatana kadar buzdolabına konacak kadar soğumamıştı o yüzden buzdolabına koymadım.
Sabah uyandığında eşim tezgahta görmüş ekşimesin diye buzdolabına koymuş içine hiçbir şey değdirmeden kapağını bile açmadan.i koymuş.
Akşam eve geldiğimizde 1 gün önce mayaladığım yoğurt ekşi olduğu için yine onu mayalamada kullanmak istemedim, komşumdan mayalık yoğurt aldım.
Buzdolabından tenceredeki sütü çıkardım kalıp gibiydi aa ne kadar çok kaymak tutmuş diye düşündüm (ki normalde de çok kaymak tutar) hafifçe kenarından kaymağı almak isterken bi baktım ki baya yoğurt gibi olmuş. Tadı da baya yoğurt, sütlü yoğurt değil baya yoğurt. Daha önce çok süt kestirdim kesilmiş gibi görüntüsü ya da kokusu yoktu. Bozulmuş yoğurt da daha önce çok gördüm bozulmuş gibi de değildi.

Aramızda bunu bilimsel olarak açıklayabilecek birisi var mı acaba?

X