Dolap uygulamasında satış yapınca vergi cezası çıkıyor mu

Komisyon dediğiniz şey dolap uygulamasın kendi kazancı, vergi falan değil. Ayrıca vergiyi size söylemek zorunda değil dolap. Eğer yasalar gereği vergi mükellefi olmanız gerekiyorsa siz bileceksiniz bunu, dolap uygulaması değil. Vergi derken sanki sadece kazancın belli bir oranından bahsediyor gibi anlıyorsunuz ama öyle değil. Hani az vergi alan ülkelere vergi cenneti ülkeler denir, Türkiye vergi cehennemi ülkesidir. Açıkçası 100 tllik işlem yaptıysanız bence gidin bi muhasebeci ile görüşün. Bazı vergi mükellefi işletmeler sizin kadar yüksek miktarlı işlem yapmıyorlar.
Vergi dairesi geriye yönelik inceleme yapıp öyle ceza çıkartır, yanı 2027, 2028 yılında bir ceza ile karşılaşabilirsiniz.
Şöyle düşünün , bir giyim mağazası açılacak,
  • Her ay ödenmesi gereken KDV beyannamesi için 308,30 TL damga vergisi,
  • 3 ayda bir ödenmesi gereken muhtasar beyanname için 308,30 TL damga vergisi,
  • 3 ayda bir ödenmesi gereken geçici gelir beyannamesi için 308,30 TL damga vergisi,
  • Yıllık olarak ödenmesi gereken gelir vergisi beyannamesi için 467,20 TL damga vergisi ödemiyor.
  • Kazancınızın %20 di zaten KDV
  • Vergi dilimine göre %15 den başlayıp %40 a ulaşan gelir vergisi.
  • Bu arada tatbiki Bağkur açılışınız yapılıyor ve en az 6. 900 tl aylık ödeme.
Bunlar sadece devlete ödeneceklerin bir kısmı, daha tabela vergisi, çeşitli izinler için gereken ücretler yok.

Ama siz dolap uygulamasından hiç bir vergi türü ödemeden, vergi mükellefi olmadan 100 bin tllik işlem yapacaksınız. ( bu eşyaların kullanılmış olmasının, etiketinin olmamasının da bir önemi yok, önemli olan tek şey para) vergi dairesi sizin peşinize düşmesinde kimin peşine düşsün?
Hahah neden bu kadar gerildiniz kullanıcı ismimi söyleyeyim de vergi dairesine haber verin isterseniz ☺
Çıkarsa öderiz hanımefendi ben aynı zamanda trendyolda da satış yapıyorum ve yazdığınız vergilerden haberim var dolapta varsa da dikkat etmemişimdir denk gelmedim anlamında söyledim

Kardeşim rahatça elindeki ürünleri sat bir şey olmaz ben uzun süredir yüklü satışlar yapıyorum vergi falan gelmedi sizin bahsettiğiniz kişinin muhtemelen vergi numarası var e devletten de hesabımızı doğruladık ya yaptığı satışlar gözüküyordur ceza yemiştir
Vergi numarasi ne oluyor tam bilmiyorum ki. Ama babam satis yaptigimi duyunca da ceza falan gelmesin bunun vergisi cikiyor vs demisti. Simdi eğer öyle bir durum beni bulursa beni mahvederler yani. Elimdeki kitaplar ve fazlalık esyalarim gitse yeterli ya 🤷🏻‍♀️ yine de senelik 15 bini asmamaya dikkat etmeliyim ne olur ne olmaz 🥹

Bence tehlikeli bir durumunuz yok , vergi dairesi bu insanların peşine düşüyorsa eğer bir bildiği vardır. Vergi dairesi boşa kürek sallamaz. Elinde kayıt ve belgelerle gelir, bu insanların hepsi paşa paşa ödeyecekler bu cezaları.
Yıl içinde bir kaç ürün satmanızdan bir sorun çıkmaz, etiketli olması da önemli değil. Alıp hiç giymemiş olabilirsiniz. Ama bunu ciddi bir kazanç kapısı haline getirmeye çalışırsanız peşinize düşeceklerdir. Dolap uygulamasında çok ciddi paralar dönüyor, bu paranında bir vergisi olmalı.
Yani ciddi bir kazanc kapisi mi emin degilim de evde elimde fazla olan kullanmadığım ne varsa cikmasi icin uyguna satıyorum. Mesela hem kardesimin yks kitapları hem benim kpss set kitaplarım makyaj urunleri vs derken benim sattığım ürün önceki hesabimla birlikte, birkaç tane değil de 50 tane olmustur. Ama kazanc toplam 6 binlik diyebilirim. Yani toplamda kazanca bakiliyordur degil mi? Yillik kaç bini asmamam bir sorun olusturmaz sizce?

Vergi numarasi ne oluyor tam bilmiyorum ki. Ama babam satis yaptigimi duyunca da ceza falan gelmesin bunun vergisi cikiyor vs demisti. Simdi eğer öyle bir durum beni bulursa beni mahvederler yani. Elimdeki kitaplar ve fazlalık esyalarim gitse yeterli ya 🤷🏻‍♀️ yine de senelik 15 bini asmamaya dikkat etmeliyim ne olur ne olmaz 🥹
Siz devlete ticaretinizin olduğunu bildiyorsunuz vergi numarası alıyorsunuz kardeşim rahatça satabilirsin yıllardır ikinci el ürün satıyorum giymediklerimi fazla kitaplarımı hep sattım

Siz devlete ticaretinizin olduğunu bildiyorsunuz vergi numarası alıyorsunuz kardeşim rahatça satabilirsin yıllardır ikinci el ürün satıyorum giymediklerimi fazla kitaplarımı hep sattım
Ne zamandan beri mesela bu ceza gelenler hep 2022 deki satislarina gelmis siz o zamandan bu yana satis yapiyorsunuz degil mi? Peki ozel değilse ne kadarlik bir gelir elde ettiniz senelik, belli bir sinir gozeterek dimi?

Ne zamandan beri mesela bu ceza gelenler hep 2022 deki satislarina gelmis siz o zamandan bu yana satis yapiyorsunuz degil mi? Peki ozel değilse ne kadarlik bir gelir elde ettiniz senelik, belli bir sinir gozeterek dimi?
Sınır falan hiç gözetmedim🤭 evet 2023 de hatta yıllık 20 bin satış olmuştur

Eğer kira geliriniz veya başka ticari kazancınız yoksa 6bin tl'ye vergi çıkmaz diye düşünüyorum.

Eğer kira geliriniz veya başka ticari kazancınız yoksa 6bin tl'ye vergi çıkmaz diye düşünüyorum.
Yani kira gelirimiz yok ama bir evimiz depremde yikildi diğeri ise duruyor. Ticari kazancimiz yok babam santiyede calisiyor. Bir sorun cikmaz herhalde. Kendi e devletimi kabul etmiyor diger ogrenci olan kardesiminkini kaydetsem herhalde bir problem olmaz 🥲

X