Lazer Epilasyon DOKTOR dan LAZER VE CİHAZLAR mutlaka okuyun

drbeauty06

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2010
371
22
herkeze iyi günler ,bir kaç gündür lazer ve kullanılan cihazlarla ilgili yazılanları okudum,bazı yanlış ve abartılı bilgileri bu işle daha önce ilgilenmiş bir hekim olarak sizlere düzeltmeye çalışacağım.
Öncelikle ülkemizde tercih edilen 3 tip lazer ve 1 tip de lazer olmayan fotoepilasyon yöntemi vardır.
1.Bunlardan ilk çıkan ve en yaygın kullanılan lazer Alexandrite lazer sistemleridir, kıl ve ciltte bulunan melanin (siyah)pigmentini tahrip ederek etki eder ve kıl nekadar kalın ve siyahsa etki okadar güçlüdür,ancak esmer kimselerde ve yaz aylarında kullanımı kısıtlıdır ve en çok yanık vakaları bu cihaz kullanımlarında görülür.yinede son derece etkilidir.
2.Bir diğer makına olan diot lazer cihazı alexandrite cihazının göremediği açık renk tüylerin tedavisi amaçlanarak geliştirilmiş teknolojidir ancak etkinliği görecelidir.
3. Son olarak geliştirilen teknoloji nd/YAG lazer sistemleridir,bu sistemde kılların melanin pigmentinden çok kıl kökünü besleyen ince kılcal damarların tahribatı esastır ,dolayısı ile cilt yanığı riski en az olan ve yapılan son araştırmalara göre kalıcılığı en yüksek olan cihazlardır.üstelik yaz kış uygulanabilir diğer makınalardaki işlemlerin aksine seans aralığı 30-45 gün değil 60-90 gündür ki bu daha az seansta tedavi imkanı verir.

4. olarak lazer olmayan pulse light yani IPL ,diğer adıyla fotoepilasyondan bahsedelim
Bu cihazlar florasan lamba tarzı ışığın yoğun bir şekilde cilde temas ederek uygulanması tekniğine dayanır ve açığa çıkan ısının kılı tahrip etmesi hedeflenir,ancak kalıcı sonuç vermediği vede seanslar bırakıldığında tüm kılların geri geldiği düşünülürse bu işlem için modern bir ağda yöntemi denebilir.Özellikle doktor olmayan salonlarda ve bazı merkezlerde tek fiyat ile tüyler bitene kadar başka ödeme yok olarak belirtilen kampanyalar bu cihazdır.ne yazıkki bu salonların çoğu 1 yıl sonunda kapanmakta ve peşinen ödemeleri yapan hastalar işlem yapılmadan geçen 3 ay sonrası tüylerinin geri geldiğinide görünce madur olmaktadırlar.Piyasada jel sürülerek ve cilde kibrit kutusunun yan tarafı büyüklüğünde safir bir cam temas ettirilerek kullanılan vede flaş patlaması tarzı ses ve ışık çıkaran cihazlar bu cihazlardır markaları değişebilir (ıpl,hppl,hpl) ve benzeri isimleri vardır.Bu makinalarda işlem yaptıracak kimselerin doğru bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Yine bir arkadaşımız Ankarada bir merkeze gittiğini ve buradaki cihazın 700.000 euro değerinde olduğunu ve Türkiyede 2 tane olduğunu yazmış, bu bigide bana çok komik geldi,birincisi en pahalı lazer cihazları şuan nd /YAG cihazlarıdır ve FOTONA marka olanlar dünyada ve ülkemizde ünlü hastanelerin tercih ettiği cihazlardır ve 100.000 euro yaklaşık fiyatlıdır,yine CANDELA,CUTERA,GENTİLE marka nd/YAG cihazlarıda bu civarda ve entercih edilen modellerdir.Bunlardan FOTONA nın Scanner teknolojisi olan (yine forumda bir arkadaşımız gittiği merkezde tek tek nokta nokta kare bir alanın işlenerek lazer yapıldığından bahsetmiş sanırım scanner yani tarama teknolojisini kastediyor) 65 watt ve 130 watt lık iki modeli vardır.
Yine Alexandrite lazerlerde 50.000-70.000 euro fiyatları ile tercih edilen cihazlardır,dünyada en bilinenleri EPİCARE ve APOGEE 5500 modelleridir,söylediğim gibi kıl rengi siyah cilt rengi açık hastalarda yaz ayları hariç etkili cihazlardır.

Görüldüğü gibi 700.000 euro gibi abartılı fiyatlı makina yoktur,yine Türkiyede 2 adet olan makina için hiç bir firmanın servis hizmeti vermeyeceği ve bu makinaların aylık servis ihtiyaçlarıda düşünüldüğünde bu bilginin mantıksız olduğu ve bu forum da yazan hastamıza pekte doğrun bilgi verilmediğini anlayabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, son teknoloji cihaz diye bir şey yoktur,üç tip lazer cihazının farklı farklı markaları vardır ve bunlar kendi aralarında son çıkanı olabilir ama kullanılan hep aynı 3 tip lazer teknolojisidir.
Lazer ışığı küçük ve kırmızı renkli bir noktadır ve gözle görülür cilde temas etmeden bir karış yukardan atılır, fotoepilasyonda ise atış sırasında beyaz bir ışık çıkar ve kibrit kutusu kadar alana jel sürülüp temas sağlanarak yapılır,kalıcı epilasyon değildir.

Lazer 1-2 seansta sonucu belli olan bir işlem değildir en az 4-6 seans yapılıp ortalama 6 ay sonra 2-4 seans daha gereken bir işlemdirki 3-4 ay ara verip kılların nekadarının geri geldiğini görmeden 45 günde bir seansa gidip kılların çıkmadığını ve işlemin etkili olduğunu söylemek bu konuda bilinçsizliktir.
Asla peşin para verip bitene kadar anlaşmalar yapmayınız en fazla belli seans sonrası ücretsiz gibi anlaşmalar yapabilirsiniz ancak ücreti herzaman seans seans olarak ödeyin.
Yine kullanılan teknolojiyi ayrıntılı olarak internette araştırın cihazların tüm dünyada ve ülkemizde önemli hastanelerin tercihi olmasına dikkat edin,uygulayanın bu işte tecrubesine dikkat edin,gittiğiniz yerdeki hasta yoğunluğu ve randevu doluluğu,o merkezin nezamandır faaliyette olduğu bir doktorun olup olmadığı dikkat etmeniz gereken diğer hususlar.ayrıca en uygun fiyatta önemli doğrusu

son olarak tavsiye edebileceğim dünyada kabul görmüş ve etkinliği ispatlanmış bazı teknolojilerin Türkiye referanslarını bulabileceğiniz internet sitelerinide yazıyorum...

FOTONA nd/YAG için ..............................................
APOGEE5500 alexandrite için ......................................
CUTERA nd/YAG için .....................................
EPİCARE alexandrite için ......................................
CANDELA nd/YAG için ........................................

Alıntı:
teknolog kullanıcısından alıntı
merhaba lazerle ilgili yazdıklarınızı okudumm...
bu konuda oldukça bilgili birine sonunda rastlamak çok güzell..
kadınların korkulu rüyası tüy problemine böle bilimsel bir yaklaşımm biizm adımıza çok hoşş..

mümküns ebend esizden bilgi istiyorumm..

lazare ilkezz başlayanlardanım snaırımm..
ve bitiremeyenlerdenn..

alex le koltuk altı ve bacak bölgem 3 seansta biti ama yüze belki 3 4 yıldır sadecee modern ağda düşüncesiyle devam etmekteyimm..

diğer bölgeler beni belki bu kadar sıkmaz germezdi görünürde deiller sonuçtaa.ama yüz bölgesi çok önemlii...

LÜTFEN bu tüy işinden nasıl kurtula bilirimm...

cidden hangi makine hangi hastane veya güzellik merkezii..

bu konuda yardımcı olursanız inanın ben dahil bir çok kadının duasını alacaksınızz..

sevgiler..

İlginiz için teşekkürler,alex lazer sistemleri yüz bölgelerinde yanık riskinden dolayı diğer bölgeler kadar radikal dozlarda kullanılamayacağı için bir çözüm sunmamakta,bu anlamda nd/YAG cihazları daha mantıklı seçimlerdir,özellikle FOTONA XP MAX cihazı Axelere modu sayesinde bence bir adım önde ,............................. adresini ziyaret edip fotona yı seçtikten sonra referansları açarsanız istediğiniz şehir ve klinik bilgilerini bulabilirsiniz,etik olarak ben klinik ismi veremeyeceğim:) yüz bölgesi için yinede ekim ayını beklemek daha mantıklı,diğer bölgelerde ise nd/yag cihazlar yaz kış güvenle kullanılabilir...

apollo bildiğim kadarı ile ıpl yani fotoepilasyon cihazıdır dolayısı ile bir lazer değildir,kalıcılığı yoktur.

Merhaba doktor hanım benim de kıllarım son derece kalın sert ve siyah tenim ise beyaz ve çok hassas bu durumda alexandrite mı yoksa nd/YAG mı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

iki cihazdanda fayda görürsünüz mevsim olarak bence nd/YAG tercih edin marka olarakta fotona düşünebilirsiniz,........................... adresinden referanslardan fotonayı açın ve bulunduğunuz şehre göre fiyat alın derim,yine alexandrıte olarakta epicare önerebilirim

Eylül veya ekim gibi başlamayı düşünüyorum kışın daha rahat olur diye.

Merhabalar.Benimde bi sorum olacak.
3 seans alexandrite ile yüz bölgeme gittim.Şuan ince ve gri renkliler.Yani çok rahatsız etmeselerde belli oluyorlar genede.Şimdi ben hangi cihazla devam edeyim?
Yoksa artık lazer etki etmez mi?
Diode iyi diyorlar ama acaip kararsızım

bence 3-4 ay bekleyip nd/yag tercih edin ancak diot da fena değil
beklemekteki amaç cihaz değişikliğini tolere etmek sonucu değerlendirmek ve kalan tüylerin biraz kuvvetlenmesine müsaade etmektir.sonuçta nekadar aktif tüy okadar başarılı işlem denebilir...

Teşekkür ederim.Fakat dayanamayıp iple aldırasım geliyor.3-4 ay tüylü dolaşmak çok fena yaaa...

Ayrıca 3-4 ay yerine 1 ay beklesem olmaz mı?1 ay sonra başlasam?
Bu arada sorularım parça parça oldu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…