Doktor Arkadaşların Yorumlarına İhtiyacım Var

patateslipeynirli

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Mart 2024
34
12
38
Merhaba Hanımlar. Tahlil yaptırdım. Sonucu pazartesi günü göstereceğim doktora. ALT ve AST değerlerim çok yüksek. Biraz endişelendim. Doktor arkadaş yorumlayabilirse iki boyunca kendi kendimi yemem en azından. Şimdiden teşekkür ederim.

Eklentiler

• 1717827038424597842203.jpg
    1717827038424597842203.jpg
    75,8 KB · Görüntüleme: 103
Ya bu yükseklik bitki çayı içiyorsanız, hafif bir enfeksiyon geçirdiyseniz veya yakın zamanda ilaç falan kullandıysanız böyle çıkabiliyor

Aşırı yüksek olması için 200’leri görmeniz lazım. Çok sıkıntılı olduğunu düşünmüyorum. Benim de arada yükseliyor çünkü, doktor kontrol öneriyor sadece. Trigliserid ve kolesterolünüz de yükselmiş, beslenme tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Doktor değilim ama benim de AST ALT çok yüksekti. Sizinkinin 2 katı değerindeydi. Ben kusma isalle gittim. Ama hiç durmuyordu bu belirtiler. Hemen yatışım yapıldı. Pankreatit geçiriyormuşum. Beslenme kesildi su bile verilmedi. Bunun 2 nedeni olur dedi doktor birisi alkol (ben de hiç yok bu) diğeri de safra taşları dedi. 1 gün aç kaldım safraya bakıldı taş olsa opaerasyona alınacaktım. Neyse düştü değerler. Taburcu oldum. Kontrole gidince tekrar yüksek çıktı. Doktor ne yiyip içiyorsun dedi. Zayıfla ilaçları bazı bitki çayları kullanıyor musun dedi? Onlarda yoktu. Sonra panik atak için dr kontrolünde ilaç kullanıyordum onu kestik hemen değerlerim düştü. Yani çok endişelenecek birşey değil. Ama kontrol altına da alınmalı. Ya kullandığınız bir ilaç ya safra taşı ya da alkol neden olmuştur

Demir deponuz yüksek, karaciğer enzimleri de, ürik asit de, trigliserid de. Aklıma ilk obez olduğunuz geldi. Karaciğerinizde sıkıntı da olabilir, belki kalp ve damarla ilişkilidir. Test kapsamlı değil. Doktor şikayetlerinize göre yönlendirir.

Nasıl besleniyorsunuz bilmiyorum ama beslenmeniz çok kötü 😬

Doktor değilim ama benim de AST ALT çok yüksekti. Sizinkinin 2 katı değerindeydi. Ben kusma isalle gittim. Ama hiç durmuyordu bu belirtiler. Hemen yatışım yapıldı. Pankreatit geçiriyormuşum. Beslenme kesildi su bile verilmedi. Bunun 2 nedeni olur dedi doktor birisi alkol (ben de hiç yok bu) diğeri de safra taşları dedi. 1 gün aç kaldım safraya bakıldı taş olsa opaerasyona alınacaktım. Neyse düştü değerler. Taburcu oldum. Kontrole gidince tekrar yüksek çıktı. Doktor ne yiyip içiyorsun dedi. Zayıfla ilaçları bazı bitki çayları kullanıyor musun dedi? Onlarda yoktu. Sonra panik atak için dr kontrolünde ilaç kullanıyordum onu kestik hemen değerlerim düştü. Yani çok endişelenecek birşey değil. Ama kontrol altına da alınmalı. Ya kullandığınız bir ilaç ya safra taşı ya da alkol neden olmuştur
Çok geçmiş olsun. Antidepresan kullanıyorum. Sanırım o yükselttiç

Demir deponuz yüksek, karaciğer enzimleri de, ürik asit de, trigliserid de. Aklıma ilk obez olduğunuz geldi. Karaciğerinizde sıkıntı da olabilir, belki kalp ve damarla ilişkilidir. Test kapsamlı değil. Doktor şikayetlerinize göre yönlendirir.

Nasıl besleniyorsunuz bilmiyorum ama beslenmeniz çok kötü 😬
Berbat besleniyorum

Çok geçmiş olsun. Antidepresan kullanıyorum. Sanırım o yükselttiç
Bakın bu konuda ısrarcı olun. Ben ilk gittiğimde antidepresan kullanıyorum dedim o yapmaz dediler. Psikiyatriye dedim yapmaz benim verdiğim ilaç dediler. Siz şu an korkmayın benim durumum çok kötüydü elde ayakta duramıyordum organlarım iflas edebilirmiş o konumdaydım Allah korusun. Sonraki kontrolde keselim o ilacı dediler ve ben düzeldim. Doktor kontrolünde kesilmeli bilginiz olsun kafanıza göre yapmayın. Başka bir psikiyatri dedi ki aslında değerlere bakıp verilmeli ama işte ek masraf diye yapmıyoruz! Hasta istemez diye düşünüyorlarmış saçmalığa bakın. Neyse mutlaka bunj dile getirin. Beni 2 ayda bu hale getirdi o ilaç. Değerlerim 200 lerde olmuştu

Yağ oranı ve ferritini fazla konu sahibinin. İlacın da etkisi vardır ama ilaç olmasaydı da yine de sıkıntısı olacaktı. İltihap da olabilir. Doktor ekstra testler de ultrason vs de ister muhtemelen. Ferritin enfeksiyondan mı yoksa beslenme kaynaklı mı artmış? O da önemli.

X