Doğumdan sonra işe geri dönmek

Peripadisahininkizi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
806
738
Şuan memurum belki bu soru için erken henüz hamileliğim yeni 3. Ay bitti ama konu kafama çok takılıyor. Hamile olmadan önce 2 yıl ücretsiz izin almayı hep düşünürdüm bebeğimi kendim büyütmek ve ilgilenmek istiyorum. Ancak memurluk sürecine girince burada yerlerin ihtiyaç doğrultusunda değişebileceğini gördüm yani ben 2 yıl ara verirsem gittiğimde birçok şey değişmiş olabilir ya da benim çalıştığım yer değişmiş olabilir diye bir korku kapladı içimi çünkü ben şuanki birimimden memnunum.
Normalde bebeğim 2 aylık olduğunda izinler bitiyor işe başlamam gerekiyor , tabi 3 saatlik süt izni varmış ilk 6 ayda, bu da normalde saat 14'e kadar beklemeyi gerektiriyor . öğle arası 12 de başlıyor. 1 saatte kendim günlük izin kullanırsam 12de çıkabilirim yani yarım gün çalışabilirim diye düşünüyorum maddi olarak da ihtiyaçlarımızı karşılamada büyük yarar olur.
Ama 6 ay sonrası yine bebeğimi büyük ölçüde bırakmam gerekecek gerçekten kendimi kötü hissedebilirim diye düşünüyorum
2 yaşına kadar ücretsiz izin almalı mıyım

**Bir de diyelim ki ben 6 ay çalıştım bu şekilde yarım gün yine bu süreden sonra da ücretsiz izin alabilir miyim sözleşmeli olduğum için sadece doğum gibi nedenlerle sözleşme fesh edilip geri dönülebiliyor şeklinde biliyorum belli bir süre sonra da bu neden olarak gösterilebilir mi yeni memur olduğum için de çok bilgim yok

Maddi açıdan zorluk yaşatmıyorsa gelecekte pişman olma ihtimaliniz bence daha yüksek. Çalışma ortamı dediğiniz şey nedir ki? Bebeğinizle geçireceğiniz zamanlardan daha kıymetli değil bence. Ayrıca bir ihtimal sonuçta belkide değişmeyecek.

Bebeğinle geçireceğin ilk 1 yıl çok kıymetli. Bebek 2 aylıkken işe gitmek bence çok çok travmatik. Birçok insan buna mecbur ve aşırı üzülüyorum. Bebek kolay adapte olur da anne için zor. Hala lohusasın çünkü. Doğumdan sonra doğum iznin bittiğinde muhtemelen hazır olmadığını farkedeceksin. Seçeneğin olduğu için evde kalmayı seçeceksin.
İlk 2 yıl olmasa da 1 yaşına kadar ücretsiz izin diyorum ben.
Bugünler bir daha geri gelmeyecek. Geçmişe dönüp süt iznine kanıp işe döndüm salak kafam deme ihtimalin çok yüksek :)
İhtiyaçlar giderilir çok sıkıntı yoksa sıkarsın dişini.

Canim ben memur değilim ama çalışma hayatına kızlarım 11 aylıkken döndüm... Zor oluyor evet ama bır şekilde düzen kurdum. Bence en az 1 sene izin almalisin

Yakin tarihlerde dogum yaptigimiz arkadasim hemen ise döndü cok mutlu.
Ben de ucretsiz izin kullandim. Ben de cok mutluyum.
Tamamen sizin tercihlerinize kalmis. Zaten dogumdan sonra yasam tarzini bebek belirliyor. Kolik bebegimle ise baslayamazdim ben

Ayniseyleri bende düşündüm 2 yıllık ücretsiz izin aldım. Doğum nedeniyle ücretsiz izin amir takdirinde değilmiş ve kanunda 1 kere alınır demiyormus bu nedenle 2 yıllık süre içinde bugün çalıştınız 2ay sonra ücretsiz izin alıp 5ay sonra ben ise donucem diyebilirmissiniz.

İmkanınız varsa 2 yıl alin

eğer 37. haftaya kadar çalışmaya devam edebilirseniz bebek 3 aylık olana kadar çalışmazsınız sonrasında ilk 6 ay 3 saat 2. 6 ay 1.5 saat süt izni var yani 1 seneyi tamamlatıyor süt izni
tabi bu izinler yeterli mi değil eğer imkanınız varsa ücretsiz izin alırsınız zaten kadro da geliyor sözleşmeliye fesih gibi bi sorun da olmayacak
sağlıklı bir gebelik ve doğum gerçekleştirirsiniz umarım

Şu aralar herhangi bi konuda fikrimi belirtmeya korkar oldum. Ne desem tersini yaparken buluyorum kendimi. O yüzden passs

Memursunuz ise geri donus garantiniz var neyi dert ediyorsunuz hic fedakarlik yapmayacaksaniz yani cocugunuza ilk bir iki yilda kendiniz bakamayacaksaniz neden cocuk sahibi oldunuz anlamadim hersey degisebilir her an adapte olursunuz su an cok rahatsiniz diye bu hozulmayacak degil cocugun ihtiyaclari daha onemli

ücretli doğum iznin bittikten sonra işe dönüp atıyorum 3 ay çalışıp 3 ay sonra ben ücretsiz analık iznine çıkacağım diyip çıkabilirsin. (ücretsiz izin süren maksimum ücretli doğum izninin bitiminden sonraki 2 yıldır, yani mesela Nisan 2023'te ücretli doğum iznin bitiyorsa ücretsiz iznini en fazla 2025 nisana kadar alabilirsin)

Bebekten sonra direkt işi gücü bıraktım. Maddiyat zorluyor ama olsun. Ben çok memnunum. 2.5 - 3 yaşına kadar da bebeğimin yanındayım inşallah. Bence de çok travmatik bir durum olur apar topar işe dönmek. Seçeneğiniz olduğu için bu şekilde söylüyorum. Zorunda olsanız mecbur dönecektiniz zaten

Son düzenleme:
Ben bebeğim 3.5 aylıkken döndüm işe maddi açıdan böyle gerekti.Ve hiçte pişman değilim.haftada 4 gün çalışıp 1 gün süt izni kullanıyorum.Herkes süper akıl verir, herkes süper mom mükemmel anne ama günün sonunda o bebeğin ihtiyaçlarını siz karşılayacak siniz.Bence bakıcı desteğiniz varsa hiç kendinizi sıkmayın . Bebeğimi evde bırakmak değil de insanların bilhassa kadınların bitmeyen bebeğini nasıl birakabildn baskısı beni strese sokmuştu.

Bnde hemen başladım pişman olmadım iyiki başlamışım maddiyat olmayincadz olmuyor.

Konu sahibi 6 ay sonrada dilersen ucretsize ayılabilirim sıkıntı olmaz başladın ayrıldın diye. Bnce başlarsan ayrılmak istemiceksin.

Memur olsam ve maddiyat sorunum yoksa bı dk bile düşünmem, 24 ay izin alırım. Bu günler bir daha geri gelmeyecek. İş dediginzi nedir ki ,n'olacak kimse size madalya vermiyor ,bende ozeldeyim malesef dönmek zorundayım.keske memur olaydimda kalsaydım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…