Aile Planlaması Doğum kontrol ilacı bi bakarmısınız

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Humeyra000

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Mart 2018
238
218
30
İyi akşamlar hanımlar. Size bir sorum olucaktı. Önümüzdeki hafta sonu düğünüm var ve doğum kontrol ilacına başladım. Az yan etkisi olduğu için yasmin önerdi doktor ve ilk kutuyu yarıladım. Size sorum şu 2 haftadır göğüslerim çok ağırıyor hiç dokunamıyorum. Ve içlerinde de bişey var gibi gliyor bana erik büyüklüğünde bişeyler. Henüz gidemedim doktora düğün telaşı malum. İlaçtan kaynaklı bi sorun olabilir mi yoksa doktora gitmelimiyim mutlaka

ilacla ilgili olabilir ama ilk kutuda koruyucu etkisi de olmayabilir. extra korunmanizi oneririm

İlk kutu da korunma sağlanmıyor maalesef düğünden üç ay önce fln başlamak gerek bende 6 ay önce gogus muayene si yaptım kendime elime küçük yumru geldi üç tane hemn ertesi gün doktora gittim 8 tane zararsız küçük kitlelerim varmış musaıt Bi zamanda bunun için Bi doktora gidebilirsiniz İçiniz rahatlar

Çok teşekkür ederimm

Konunuz ile ilgili değil ama içimde kalmasın. benim yaş 40 ı aştığı için geçen ay bir mamografi çektireyim diye yollara düştüm. Neyse doktorla konuşuyoruz dedim 6 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Dedi aaaaa olmaz ya bırak yada 2-3 yıl ara ver. Ben pimpirikli bir insanım aldım mamografi sonucunu 2. doktor o da dedi doğum kontrol hapını bırak ama kimse demiyor bunun için bırak. Dedim ben işimi garantiye alayım 3. doktorda ultrasyon sonucuna baksın onada sordum o da dediki kaç yaşında başladın 35 den öncemi sonramı, başladığında hiç gebelik yaşamışmıydın dedim evet 1 çocuğum var zaten ellerinizden öper. Dediki EĞER 35 YAŞINDAN ÖNCE VE HİÇ GEBELİK YAŞAMADAN 6 AY VE ÜZERİ KONBİNE BİR DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMIŞ İSEN MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIR. Ve devam etti EĞER ÇOCUKTAN SONRA VE YAŞ 35 DEN SONRA KULLANIRSAN RAHİM VE YUMURTALIK KANSERİNE KARŞI KORUYUCU ETKİSİ VARDIR ANCAK MEME KANSERİ VAR İSE SÜRECİ HIZLANDIRIR.
Yani ikinci durumda meme kanseri riskini arttırmıyor ancak hali hazırda meme yada karaciğerde bir kanser söz konusu ise süreci hızlandırıyor.
Benim tavsiyem bu konuda bir genel cerrah yada onkoloji doktorundan bilgi alın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…