Aile Planlaması Doğum Kontrol Haplar Hakkında Yardımcı Olur musunuz?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

bbbbsseeee

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2020
55
34
33
Merhaba benim nişanlım korunmaktan hoşlanmıyor benim de reglim her ay istisnasız 2-3 gun oynuyor ve kilo alamıyorum. Üstüne üstlük sanırım prezervatife alerjim var her ilişkiden sonra 3-4 gun kaşıntı yaşıyorum. Doğum kontrol hapına başlamayı düşünüyorum fakat benim çok ciddi iğne fobim var yıllardır kan testi yaptıramıyorum. Çok ciddi bir sorun olduğunun farkındayım doktora gitmeyi düşünüyorum hap almak için kan testi isterse yaptırabilmem mümkün değil😔Test şart mıdır? ya da doktora gitmeden kullananlar varsa beni bilgilendirebilir mi? 🙏🏻

Maalesef testler şart. Birçok şeyinize baktırmanız lazım. Hap bünyenize uygun olmazsa yan etki görürsünüz. Doktor kontrolü dışında kullanıp uzuv kaybına kadar ciddi komplikasyon yaşayan insanlar var. Çok yüksek bir olasılık değil ama riske etmeye değer mi?
Ben 4 yıl kullandım doğum kontrol hapını, başta her ay sonra 3 ayda bir düzenli kontrole gidip tahlil yaptırdım.

Test yaptırmalısınız bence ama..
Bi tüp kan vermemek için en basitinden akciğer embolisi riskini göze almak pek mantıklı değil sanki. Sence de öyle değil mi?
Bi doktora git danış bakalım.

Kızlar çok cahilim bu konularda,doğum kontrol hapı doktor yazınca mı kullanılıyor? Öyle alıp sıradan kullanılmıyor mu?

Kızlar çok cahilim bu konularda,doğum kontrol hapı doktor yazınca mı kullanılıyor? Öyle alıp sıradan kullanılmıyor mu?
Kan testi yapıp veriyor doktorlar, uygun görürse.
Reçetesizde alınabiliyor ama doktor kan testine bakarak uygun olan hapı veriyor genelde.
Bir de ailede kalp damar hastalığı olup olmadığını sormuştu bana misal.
Sigara kullanmamak, yaş şartına uygun olmak birsürü dikkat edilmesi gereken şeyi var.
Yani zaten prospektüsü bile sayfa sayfa idi benim kullandığım dk hapının. Doktora danışarak aldığım halde tereddüt etmiştim ben kullanmaya. Okuduklarımdan korkmuştum😀

Kan testi yapıp veriyor doktorlar, uygun görürse.
Reçetesizde alınabiliyor ama doktor kan testine bakarak uygun olan hapı veriyor genelde.
Bir de ailede kalp damar hastalığı olup olmadığını sormuştu bana misal.
Sigara kullanmamak, yaş şartına uygun olmak birsürü dikkat edilmesi gereken şeyi var.
Yani zaten prospektüsü bile sayfa sayfa idi benim kullandığım dk hapının. Doktora danışarak aldığım halde tereddüt etmiştim ben kullanmaya. Okuduklarımdan korkmuştum😀
3 çocuğum var hiç kullanmadım,kullanmaya karar vermiştim ama teferruatlı işlermiş:confused:

Ben bir doktora gideyim söyleyeyim artık korkumu da ne diyecek🤦🏼‍♀️ Çok fazla kişiden duydum doktora gitmeden kullananı da sizlere de danışmak istedim bu yüzden

Ben bir doktora gideyim söyleyeyim artık korkumu da ne diyecek🤦🏼‍♀️ Çok fazla kişiden duydum doktora gitmeden kullananı da sizlere de danışmak istedim bu yüzden
Sağlığınızı riske atmanıza değmez. Gerekirse psikolojik yardım alın yenin korkunuzu. Koskoca insanlar hastanelerde küçük çocuklar gibi iğnelerden korkunca benim bile sinirim bozuluyor. Sağlık çalışanlarını zorlayan bir durum.

Nişanlı olduğunuza göre evleneceksiniz, evlenirken de tahliller yapılıyor, bulaşıcı hastalıklar kan uyuşmazlığı gibi bir sürü şeye bakılıyor, o zaman ne yapacaksınız? Çocuk sahibi olmayı düşünmüyor musunuz? Gebeliğiniz sağlıklı ilerlese dahi dolusuyla tahlil yaptıracaksınız, hamilelik sürecinde yaşananlara oranla iğne korkusu komik gelecek size de. Korkunuzun üzerine gidin ve yenin. Gereksiz yere korktuğunuzu fark edince siz de güleceksiniz korktuğunuz zamanlara.

Sağlığınızı riske atmanıza değmez. Gerekirse psikolojik yardım alın yenin korkunuzu. Koskoca insanlar hastanelerde küçük çocuklar gibi iğnelerden korkunca benim bile sinirim bozuluyor. Sağlık çalışanlarını zorlayan bir durum.

Nişanlı olduğunuza göre evleneceksiniz, evlenirken de tahliller yapılıyor, bulaşıcı hastalıklar kan uyuşmazlığı gibi bir sürü şeye bakılıyor, o zaman ne yapacaksınız? Çocuk sahibi olmayı düşünmüyor musunuz? Gebeliğiniz sağlıklı ilerlese dahi dolusuyla tahlil yaptıracaksınız, hamilelik sürecinde yaşananlara oranla iğne korkusu komik gelecek size de. Korkunuzun üzerine gidin ve yenin. Gereksiz yere korktuğunuzu fark edince siz de güleceksiniz korktuğunuz zamanlara.
Teşekkür ederim umarım bu sorunu çözeblirim üzerine gidicem🙏🏻

X