Aile Planlaması Doğum kontrol hapı?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Bade1989

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2012
108
0
Hanımlar merhabalar, benim size bi sorum olacak. 2 ay sonra düğünüm var ve ben şimdiden doğum kontrol hapına başlamak istiyorum. İnternetten baya bi araştırdım fakat her yerde farklı farklı yorumlar var kafam çok karıştı. "Yasmin" diye bi doğum kontrol hapı varmış, 21 gün boyunca alıp 7 gün ara veriyormuşsun sanırım. Bir de "yazz 24+4" diye bi hap varmış, o yasminle bağlantılı bi hap mı? Kafam çok karıştı bilgisi olan birisi bana yardımcı olabilir mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
doktora danışmadan ilaç kullanmak doğru olmaz
evliliğinde mutluluklar

doktora danışmadan ilaç kullanmak doğru olmaz
evliliğinde mutluluklar

Güzel dileklerin için çok çok teşekkür ederim canımmm Orası öyle tabii ki ama bu yaşıma kadar çok şükür kadın doğum doktorlarına işim düşmemişti, ben baya çekingen bi yapıya sahibim doktora gidipte korunmak için doğum kontrol hapı istiyorum diyemem Biliyorum ayıp değil, suç değil ama benim yapım işte söyleyemem çok çekiniyorum o yüzden buraya danıştım. Bu utangaçlık yüzünden hayatımın hemen hemen her alanında hep bi sorunla karşılaşıyorum..

yasmini reglin 1. günü kullanın bittikten 4-5 gün sonra regl oluyorsunuz, 7 gün ara verip tekrar başlayın
bana önerilen buydu
mutluluklar

doktora soramıyosun ama bize soruyosun öylemi, ben hiç bulaşmadım o işe ama yazz daha güzel gibi, adı çok sevimliymiş, doktor olmadığım için ancak böyle yorum yapabilirim

yasmini arkadasim kullaniyordu galiba. Isim tanidik geldi hatta ne guzelmis adi dmistim o zaman. Kucuk bir kisti varmis doktor bu hapi vermis. Bu hapta o kistleri yok etms. Hala onu kullaniyor.

bence hap filan kullanma eşin korunsun..ben hapla korunmayı doğru bulmuyorum...

Hafif bir hap tercih et...Bazı haplar ağır olabiliyor...24+4 nedir bilemeyeceğim..Geciktirmeli bir şey olabilir..

Ama normal olanına 1. ya da 5. günü başlayacaksın..21 gün kullanıp 7 gün ara vereceksin..o 7 gün içinde regl oluyorsun...Reglin devam etse de 8. gün tekrar başlayacaksın hapa..
Evliliğinde mutluluklar...

bence hap filan kullanma eşin korunsun..ben hapla korunmayı doğru bulmuyorum...

En garanti korunma yöntemi halbuki..
Üstelik bir çok kadın hastalığının tedavi yolu doğum kontrol hapıdır...
Koruma işlevi onların yanında devede kulak kalır..

2 sene boyunca kullandım hap, adını hatırlamıyorum, ancak 2-3 seneden fazla kullanmamak gerekiyor. aynı zamanda sigara kullanan ve 30 yaş üstü birisinin de kullanmaması gerekiyor. (hem sigara hem 30 yaş üstü bir arada, ben hap kullanırken sigara kullanıyordum) 2 seneden fazla kullanılmaması gerektiği için bıraktım. en az 2 ay önceden başlamak gerekiyor. pazartesi aldım salı işe yarar diye bir durum yok, 2 ay gerekli, güzel düşünmüşsünüz yani önceden kullanma fikrini.

4 yıl kadar Ginera kullandım, tedavi maksatlı aldım, her hangi bir sıkıntı yaşamadım ancak, hap, aylık iğneler vs.. hepsi hormon içeriyor, yani aslında faydasından çok zararı var. Korunma konusunda eşinle konuştun mu hiç, onun korunması çok daha kolay ve hiç bir zararı yok. İleride ilk gebelikten sonra spiral kullanabilirsin ama o zamana kadar eşin korunursa, kendini riske atmamış olursun. Her ne kadar zararı yok dense de, uzun vadede doğum kontrol haplarının zararları çok açık. Rahim ağzı kanserine karşı koruyucudur ama diğer kanser türleri için kimse bu garantiyi veremiyor. Kilo alma, hormon dengesindeki karışıklıklar ve selülitlerde cabası.

Ben 8 ay microgynon Kullandım(ismini doğru telafuz ettim sanırsam)
yan etkisi yok zararı yok her gün 1 tane alıyosun paket bitince bırakıyosun ve 2. gün regl oluyosun.
reglin bitiyo yeni pakete başlıyosun..

Ama sen yeni evleneceksin ha yumurtada tembellik yapıyo çocuğun olma olasalığın riske girebilir..
sonra tü bebekle uğreş dur
kaş yapim derken göz çıkarırsın..
dr kontrolünde al sakın kafana göre takılma!

Kadın doğum uzmanı sizi muayene etmeyecek. Hormon değerlerinizi
görmek için tahlil isteyebilir bir de ultrasonla yumurtalıklarınızın durumuna
bakar. Bence gidip konuşun ve en uygun yöntemi danışın. Mesela hap
sigara kullananlarda ve belli yaşın üzerindekilerde önerilmiyor, ayrıca
geçmişinde kalp-damar sorunları yaşayanlara da tavsiye edilmiyor.
Ya da ara vererek kullanmanız gerekiyor. Aile hekiminize bile danışabilirsiniz.

doğum kontrol hapları öcü değildir.
kadın doğumcuların hepsi onaylarlar birkaç kontrendikasyon yoksa tabi mesela kan fazla pıhtılaşıyorsa, meme ca varsa gibi.
ayrıca doğum kontrol hapları birçok kanserden de korur. over, endometrium vs. ayrıca serviks ca azaltmaz hafif artış görülebilir yani burda yazdıklarınız tamamen yanlıştır.
yumurta tembelliği yapmaz. hapı bırakır bırakmaz gebe kalan, hatta korunurken bile kalanlar var, nerde yumurta tembelliği
eşin korunmasından kasıt kondom mudur bilmem ama kondomu erkeklerin kullanmak istemediği bir gerçek, ee ne de olsa kadınlar hormon alırlar tabi.
geri çekilme ise bir korunma yöntemi değildir.

Cnm hap kullanma demeyecegim ama mutlaka doktora git danis. Ben kullandim ama cook pismanim. Cok kilo aldim. Hapi birakmama ragmen vücut onu atana kadar aldim. 20 kilo aldim sen düsün :-( yan etkilerini mutlaka ögren. Mesela benim cok adet sancim oluyor dogum kontrol hapini kullanirken cok iyiydi.
Yurtdisinda yasiyorum ordaki markalari bilmiyorum ama bizim burda aida diye var o kilo yapmiyor cok arastirdim. Ben tekrar baslarsam mutlaka onu kullanicam

Mutluluklar cnm

ben 8 ay yasmin kullandıktan sonra yazza geçtim şimdi çok memnunum bakalım sonu nasıl olacak.

öncelikle yasmin aşırı kilo aldırdı tam 10 kilo aldım yasminle. evet sivilcelerime ve tüylenme problemime çözüm oldu fakat aşırı kilo aldım ve en önemlisi kocamı yataktan atar hale geldim yani cinsel isteksizlik yaptı bende. onu kullandığım 21 gün boyunca kocamdan kaçar hale geldim sonra bu durumu jinekolog kuzenime danıştım ve bana yazz önerdi. ayrıca yasmin kullanırken hamile kalma riski varmış yani 21 gün kullanıp 7 gün ara verildiğinde 21 gün boyunca baskılanan hormonlar bu 7 günlük süreçte hamile kalmaya sebep olabiliyormuş ama yazz aralıksız kullanıldığı için daha uygunmuş. ben yazz kullanmaya başlayalı hiçbir yan etki görmedim ve şikayetim kalmadı.

Canım hap almadan önce mutlaka doktoruna danışmalısın. Ben de yeni başladım ama fark ettim ki herkes YAZZ kullanıyor çok enteresan. Hiç ara vermediğin için unutma problemi yok. Ve en düşük yan etkili olan hapmış. Ben biraz kullanayım tecrübelerimi paylaşırım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…