Aile Planlaması Doğum kontrol hapı hakkında. korkuyorum.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
öncelikle yan etki yapiyorsa ve sen kendini rahat hissetmiyorsan hapi birak...ben 10 ay gibi aldim, sonra icimdeki bir his artik alma dedi, zaten yan etkileri de kendini cok belli etmeye basladi, kendime bir kötülük yapiyormusum gibi hissettim...bence kesinlikle kisirlik yapmiyor, gebe kalma olasiligi kullanilan zamana göre ve bünyeye göre degisiyor...mesela benim bünyemi herhalde cok etkiledi ki herseyin düzenli ve saglikli olmasina ragmen bi senedir cocugum olmadi...arkadasim ise kontrol hapi kullanirken hamile kaldi, ablam da birakir birakmaz hamile kaldi...
ama samimi söyleyim bu kadar sürecegini bilseydim kullanmazdim ve tavsiye de etmiyorum...

heh ıste tam da senın hıslerın var ben de suanda. her yuttuğumda ılacı bı vıcdan azabı duyuyorm. kendıme ve esıme kotülük yapıyormus gıbı hıssedıyorum.ve esım her seferınde bırak sunu dıyor. cocuk olur dıe korkup ıcıom.ama ılerde cocuğm olmazsa suclanırım yada kendımı suçlarım gıbıme gelıyor. anlıcağın kafam karısık.

Kisirlik yapip yapmadigi konusunda birsey diyemiyorum cünkü arastirmadim.
Ama meme kanserini tetikledigini biliyorum.
Hatta doktorum bana acikca söyledi, kullanmayin, meme kanserii tetikledigi kanitlandi, rahim kanseri üzerindeki etkileri arastiriliyor dedi.
Bence hicbir kadin kullanamasa iyi ama iste kadinlarimiz bana birsey olmaz mi diyor ne diyorsa artik:)
Bu arada ben yurtdisinda yasiyorum ve kadinlarin büyük cogunlugu birakiyor.

ay ıyıce soğudum ılactan ben...

İlk evlendiğimizde 3-4 ay kullandım, çünkü doktorum açık açık dediki, önce başka yöntemlerle korun, ilaca başvurma bi doğurganlığını ıspatla ilk bebeğin olsun, ilk çocuktan sonra doğum kontrol ilacı kullan derim dedi.

Bende 3-4 ay sonra bıraktım eşim korundu, korunmayı bıraktıktan sonra 2. ay hamile kaldım, kızım 9 aylıkken de doğum kontrol ilacına başladım, 3 yıl kullandım.

Şimdi eşim şark görevi dolayısı ile şehir dışında, 2 ayda bir geliyor, onda da eşim korunuyor, geldikten sonra Allah nasip ederse 2. bebeği düşünüyoruz, ondan sonra ne yaparım, nasıl korunurum bilemiyorum.

Ama ilaç bana hiç kilo aldırmadı, tüğlenmede yapmadı.

heh ıste tam da senın hıslerın var ben de suanda. her yuttuğumda ılacı bı vıcdan azabı duyuyorm. kendıme ve esıme kotülük yapıyormus gıbı hıssedıyorum.ve esım her seferınde bırak sunu dıyor. cocuk olur dıe korkup ıcıom.ama ılerde cocuğm olmazsa suclanırım yada kendımı suçlarım gıbıme gelıyor. anlıcağın kafam karısık.

merhaba arkadaşım bende 2 yıl kullandım doğum kontrol hapını bıraktıktan 6 ay sonra ilk bebeğime hamile kaldım hatta şuanda 11+5 günlük hamileyim kısır yapmıyor belki ama ben ilacın her türlüsüne karşıyım bilsem mecbur kalmasam kullanmazdım, birde göğüs kanseri riskini artırıyormuş bende çok araştırdım netten:KK50:

Arkadaslar tekrar merhaba. kafama bısey takıldıkca yazıyorum buraya sızle paylasınca rahatlıyorm:KK70: ben 1 senelık evlı bı bayanım ve 1 senedır doğum kontrol hapı kullanıyom. Bu bana kılo yapıyor halıyle bı de bırakınca hamıle kalabılıyor muyum hemen? Bazıları kısırlık yapıyo dıyıp korkutuyor ama biz de bebek düşünmüyoruz hemen. Kullananlar varsa bilgi versin lütfen bana. İçim içimi yiyor.

ebe bir arkadaş anlatmıştı
hap kullananların hemen çocuk sahibi olamamasının sebebi, o haplar hormanları düşürdüğü için bırakınca hormonların eski haline gelmesi için biraz zaman gerekiyormuş
ama uzun kullanımda kilo almanın yanında bazı ciddi zararları da olabiliyormuş
göğüste hastalık gibi
Allah korusun

merhaba arkadaşım bende 2 yıl kullandım doğum kontrol hapını bıraktıktan 6 ay sonra ilk bebeğime hamile kaldım hatta şuanda 11+5 günlük hamileyim kısır yapmıyor belki ama ben ilacın her türlüsüne karşıyım bilsem mecbur kalmasam kullanmazdım, birde göğüs kanseri riskini artırıyormuş bende çok araştırdım netten:KK50:

arkadasım allahım kucağına sağlıkla mutlulukla alması nasıp etsın bebeğını. ben de kullanmadan çok arastırdım. doktorsuz zaten kullanmam kızken ayrı gıttım sımdı yıne gıttım bısey olmaz dıyorlar., gecıyorlar. bazıları hemen kalıyo bıraktıktan snra bazıları hıç kalamıyo. bırazcık bünye sanırım ama ben rahatsızım bunu 7 gün bıraktığımda ınan bı rahatlama oluyor vücudmda sankı. selülit ve kılo da yaptı ayrıca. bırakmak ıstıyorm esımde deskeçım sağlığına bısey olcak dıo bırak dıo ben korunurum dıo basından berı ama su lanet olası korkularım ve paranoyaklıklarım bıraktırmıo ıste. hemen hamıle kalırım dıe ıçım ıçımı yer benım.

arkadasım allahım kucağına sağlıkla mutlulukla alması nasıp etsın bebeğını. ben de kullanmadan çok arastırdım. doktorsuz zaten kullanmam kızken ayrı gıttım sımdı yıne gıttım bısey olmaz dıyorlar., gecıyorlar. bazıları hemen kalıyo bıraktıktan snra bazıları hıç kalamıyo. bırazcık bünye sanırım ama ben rahatsızım bunu 7 gün bıraktığımda ınan bı rahatlama oluyor vücudmda sankı. selülit ve kılo da yaptı ayrıca. bırakmak ıstıyorm esımde deskeçım sağlığına bısey olcak dıo bırak dıo ben korunurum dıo basından berı ama su lanet olası korkularım ve paranoyaklıklarım bıraktırmıo ıste. hemen hamıle kalırım dıe ıçım ıçımı yer benım.[/

sağol canım allah isteyen herkese nasip etsin. tabiki mümkünse kullanmamak en iyisi ama benim başka seçeneğim kalmamıştı, başka yöntemlerde denedim aylık iğne kullandım iki ay her hafta kanama oldu spirail taktırdım hem aşırı sancılı kanama oldu hemde mikrop kaptım en son diane35,e başladım 2 yıl kullandım bunlara rağmen hamile kaldım çok şükür ama herkeste aynı olmayabilir ben şanslıyım galiba bundan sonrada korunmayı düşünmüyorum.

bende 2 seneye yakın kullandım. çok fazla yan etki görmedim. en son ocakta kullandım. yaza kadar vucudum arınsın diye düşünüyordum. prezarvatıf olayına pek alışamadım. çok çok güvenli olmadı bizim için. beceremedik korunmayı. nisanda hamile kaldım. kısırlık bence yapmıyor. ama once kesinlikle hem erkek hem kadın muayne olmalı. kadının yumurtalarında sorun olabılrmış. hemde erkegin sper azlıgı gıbı sorunu olabılrmış. kesinlikle erkek de kontrol olmalı başlangıçta. sonra süprizle karşilaşılmasın. bence hap iyi bir yöntem. dogumdan sonra yine kullanacam. spiral kullanmak zor gıbı geliyor. onuda deneyebilirim.

X