Doğum izni ve işgörememezlik parası

MyFairyDaphne

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2008
4.690
0
Selam arkadaşlar yakında doğum izni sürecim başlayacak ama hala bazı konularda kafam çok karışık eğer bilginiz varsa beni aşağıdaki konularda aydınlatabilir misiniz?Şimdiden teşekkürler.

Soru 1 : Hamileliğimin 32. haftasında doğum raporumu son 3 haftaya kadar çalışabilir şeklinde aldığımda 37. haftamın içindeyken yeniden doktora gidip doğum öncesi 3 haftalık iznimi başlatmam gerekiyor bildiğim kadarıyla.. Bu şekilde son 3 haftaya kadar çalışabilir raporu alıpta eğer doğuma 4 hafta varken sağlık durumum elvermezde ayrılmak istersem ne yapmalıyım? Yani bunun için 37. haftamda gidip başlatmam gereken doğum öncesi 3 haftalık iznimi , 36. haftamda gidip doğum öncesi 4 hafta izinlidir şeklinde raporu yazdırmam yeterli mi yoksa başka ne yapabilirim?

Soru 2 : Doğum izni nedeniyle çalışmadığım dönemde hakettiğim işgörememezlik parasını SSK'dan nasıl alabilirim?
Doğum öncesi ve doğum sonrası diye 2 ayrı rapor olduğunu varsayarsak ben hemen doğum yapınca doğum öncesi raporumu SSK'ya teslim edip çalışmadığım o 4 haftanın parasını hemen alabilir miyim? Eğer evetse geriye 8 hafta doğum sonrası iznim ve 4 hafta (doğum öncesinden kalan iznim olmak üzere) 12 haftalık iznim kalıyor. Bu süre içerisindeki yani doğumdan sonraki raporumu iki ayrı rapor şeklinde alabilir miyim? Yani doğumdan sonraki ilk raporumu teslim edince işgörememezlik parasını alabilecek şekilde.
Yoksa İşgörememezlik parasını bu şekilde 3 parçaya ayırıp almak mümkün değil mi? İlla ki yasal hakkım olan 16 haftalık (8+8) iznimin sonunda mı toplu olarak tüm paramı almalıyım?

canım sorunu öyle güzel anlatmışsınki bende aynı dertten muzdaribim lütfen bilen tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok mutlu olurum
bende 32+0 da 37+0 kadar çalışabilir raporu aldım fakat 37 kadar duramıcak gibiyim ağırlaştı hareketlerim bende tam senin sorduklarını düşünüp duruyodum

Merhaba kızlar...
Benzer bi konuyu bende 15 gün kadar önce burda açtım ama pek rağbet görmedi, bilgi alamadım.. 30+3 deyim bende...

canım sorunu öyle güzel anlatmışsınki bende aynı dertten muzdaribim lütfen bilen tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok mutlu olurum
bende 32+0 da 37+0 kadar çalışabilir raporu aldım fakat 37 kadar duramıcak gibiyim ağırlaştı hareketlerim bende tam senin sorduklarını düşünüp duruyodum

Bakalım canım umarım cevap verebilecek biri çıkar ama bana ayrılmak istediğin an doktora gidip iznini başlatman yeterli olur gibime geliyor. Tabi bu konuda SSK'nın mevzuatı ne der onu bilemiyorum kaydirigubbakcemile3

Merhaba kızlar...
Benzer bi konuyu bende 15 gün kadar önce burda açtım ama pek rağbet görmedi, bilgi alamadım.. 30+3 deyim bende...

Bende 30+4'teyim bugün çok yakınmışız...Bu arada hayırlı olsun bebişleriniz. Allah sağlık ve sıhhatle kucağınıza almayı nasip etsin...

bencede sorun olmaz gibi geliyo hatta çalışabilir raporumu aldığımda hastanem dediki bunu ssk ya götürmen bile gerekmiyo çalıştığın şirkete faksla yeterli dedi hatta kaçıncı haftada çalışmaz hale gelirsen gel iş göremez raporunu verelim bunuda faksla şirketine dedi en son doğum yaptığın zaman bütün raporlar gittiğin hastanenin tıbbi muhasebesinde toplanıcak yasal iznin kaç günse yani çalıştığın raporlu günlerde eklenip belirlenecekmiş zaten hastane bağlı olduğun ssk ya kendi işlemcileri ile yolluyomuş sadece sen bunların fotokopilerini şirketine asıllarını kendine saklıyosun ve elindeki evraklarla izninin bitiminde gidip ssk dan paranı alıyosun gerçi benim duyduklarım bunlar bende bilirkişilerden iyice öğrenmek istiyorummm
yardımcı olacak kişiler nerdesinizzzz bi ses verin

benim şöyle olmuştu,32. hafta rapor aldım,doğumdan sonra da aynı rapora not düştüler,doğum yaptığıma dair ve iznimin biteceği tarihi ..yani elimde tek bi rapor vardı,o raporu işyerime faksladım,onlar ssk ile yazıştılar falan ama işgöremezlik için aynı raporları benimde götürmem gerekiyormuş ssk ya..onları götürünce hemen parayı yatırdılar...kısaca böyle,sormak istediğiniz şeyler varsa cevaplamaya çalışırımm tekrar

benim şöyle olmuştu,32. hafta rapor aldım,doğumdan sonra da aynı rapora not düştüler,doğum yaptığıma dair ve iznimin biteceği tarihi ..yani elimde tek bi rapor vardı,o raporu işyerime faksladım,onlar ssk ile yazıştılar falan ama işgöremezlik için aynı raporları benimde götürmem gerekiyormuş ssk ya..onları götürünce hemen parayı yatırdılar...kısaca böyle,sormak istediğiniz şeyler varsa cevaplamaya çalışırımm tekrar

ne zaman evraklarını ssk ya götürdün

merhaba şekerim..
Ödemeleri her ay seni adına yatan primin 2/3'ü olacak şekilde ve düzenli mi yapıyor sigorta?
Süt parası diye bişey alıyor musun?

ne zaman evraklarını ssk ya götürdün

doğumdan sonraki 8 haftalık iznim bitince muhasebeyle görüştüm,önce onlar halledeceklerini söylediler..1 ay bekledim tık olmayınca ssk yı aradık,belgeleri bizim götürmemizi istediler..onları doğumdan 3 ay sonra götürmüş oldum yani...

merhaba şekerim..
Ödemeleri her ay seni adına yatan primin 2/3'ü olacak şekilde ve düzenli mi yapıyor sigorta?
Süt parası diye bişey alıyor musun?

işgöremezlik parası bi kez veriliyor sadece..en yakın postaneden bi kerelik alıyorsun...süt parası almıyorum,açıkçası şimdiye kadar da alan kimse duymadım....

kızlar ben de bu konuya çok takmış durumdayım. bugüne kadarki araştırmalarım sonucu genellikle izin bitiminde ödeme yapıldığını öğrendim. yani uzunca bir süre maaş alamayacaktım. şirketimle görüştüm, onlarında çok net bilgileri yoktu. ben de ALO SGK'yı aradım ''170''. parayı ne zaman alabileceğimi sordum. kısaca anlattılar. raporlar sanırım 2 kısımda veriliyormuş. doğum öncesi ve sonrası. ilk 8 haftalık dilim için aldığımız çalışamaz raporunu ilgili ssk müdürlüğüne götürüyormuşuz,onlarda kendi iş yoğunluklarına göre işleme koyuyorlarmış. yani eğer o günlerde çok yoğun değillerse 8 haftalık maaşımız hemen de PTT ye aktarılabilirmiş, 15 gün sonra da 1 ay sonra da. doğumdan sonra da aynı raporu alıyormuşuz. onun için de aynı işlemler yapılıyormuş. yani anladığım kadarıyla biz 16 haftalık-4 aylık maaşımızı 2 grupta alacağız. raporlar götürüldüğünde hemen hesaba geçmesi lazım ama yoğunluktan sarkabiliyormuş. bu arada ALO 170 de biriyle görüşebilmek için 15 dk bekledim. bilginiz olsun...

merhaba arkadaşlar ben şuan 31+2 haftalık ikiz anne adayıyım 29+3 te doğum iznine ayrıldım tek bebekte bu 32. haftada alınıyor raporumu aldım ilk nüshası hastanede 2 nüshası sizde kalıyor fotokopisinide muhasebe yada işyerine veriyosunuz hemşirenin dediğini aynen yazıyorum doğumdan 50 gün sonra hastaneye gelip raporu kapattırıyorsunuz ssk ya doğum kağıtları ile gidiyorsunuz paranızı postaneye gönderiyorlar yani benim raporum bütün başlama tarihi yazıyor sadece BAŞKA RAPOR ALMANA GEREK YOK DOĞUM ıZNı BıTıNCEYE KADAR BU RAPOR GEÇERLı DEDı

bu konuda sanırım yeterli bilgiye sahip kimse yok
doğum ücreti son 4 aylık maaşmı oluyor örneğin bir maaş 600 liraysa 600*4=2400 liramı veriliyor
en çok bunu merak ediyorum

bu konuda sanırım yeterli bilgiye sahip kimse yok
doğum ücreti son 4 aylık maaşmı oluyor örneğin bir maaş 600 liraysa 600*4=2400 liramı veriliyor
en çok bunu merak ediyorum

Hayır canım..
Doğum öncesi son 4-6 aylık sigortaya yatan primlerine bakılıyor... Sigortada görünen rakamı 3 'e bölüp çıkan rakamı 2/3 ünü sana veriyorlar. Ama tek seferde mi ay ay mı işte ben de onu bilmiyorum

X