Tuvalet Eğitimi doğru zaman, annein de hazır olduğu zamanmış.

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

yalel

Begüm'ün Annesi...
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2009
5.494
45
Arkadaşlar merhaba.
Benim çok endişelendiğim ve korktuğum bi konuydu bu tuvalet eğitimi.
Aynı durumda olan arkadaşlar vardır muhakkak..

Ben, nasıl hallettiğimizi paylaşmak istedim, belki yardımcı olur sizlere de diye.

Kızım, şu anda 32 aylık. kocaman abla oldu yani.
Biz, 2 ay önce hallettik bu konuyu.

Daha öncesinde, aslında Begüm hazırdı biraz. Ama ben hazır değildim. Uğraşmaya hazır değildim, kaçanları temizlemeye hazır değildim. Hazır olamıyordum.

2 yaşı geçince, 1 kere denedim. 2-3 kaçan çiş ve kakadan sonra, hemen vazgeçtim. aslında kaçanlarla birlikte, vaktinde tuvalete yetiştiklerimiz de vardı. ama kaçanlardan korktum, vazgeçtim.

Sonra, 3 ay evvel, 29 aylık olduğunda, artık karar verdim kendimce.
Açtım bezini, havalar da sıcak nasılsa.. ıslanmak, bol yıkanmak sorun olmaz diye....
Begüm, bacaklarından akan çişlerle çok mutlu oldu. Ortalıkta çişini yapmak hoşuna gitti. Çişler aktıkça mutlu oluyordu. daha çok su içiyordu, çişini yapıyordu.
Yine pes ettim. bağladım bezini. uğraşmadım hiç.

30 aya geldiğimizde. artık kesin kararlıydım.
Açtım bezini bir gün.
çişimiz tuvalete, kakamız tuvalete.. artık begüm de yapmayacal altındaki beze....
şarkısı eşliğinde....
çok sık sordum kızıma... sürekli, 2-3 dakikada bir sordum. ''çiş-kaka var mı Begüm?''
ilk 2 gün kaçan çişlerle uğraştım. ama pes etmedim bu kez.
3. gün hiç kaçak olmadı.
tuvalete yetiştirdiğimiz her çiş için, bir ödül verdim. her kaka için, daha büyük bir ödül.
çişler için, genelde küçük paketli misafir çikolatalarını, kakalar için lolipop kullandım.

3. gün pek kaçak olmadı. sadece kaka kaçtı halıların üstüne falan... koşarken, tuvalete koşarken kaçtı. öylece yapıvermedi, zamanlamayı ayarlayamadı yani.

4. gün çiş kaçmadı hiç. kakada kaçmadı.
bunu görünce, 4. gece de bezlemedim. zaten bezsiz rahatlığa alışan kızım, gece bağlatmak istemedi. hiç ısar etmedim.
ilk gece, çiş kaçtı. sorun yapmadım.
yatağı döşeği temizleyip değiştirip, uykusunu hiç bozmadım.
sabah kalkınca, çişlileri gösterdim.
''annecim kukuş çiş kaçırdı bu gece, söyle kukuşuna çişleri tuvalete yapmamız lazım'' dedim.
kukuşuna ceza verdi kızım kendi kendine. ''bak bi daha kaçırırsan, bez bağlar annemiz. kaçırma sakın'' diye korkuttu kendi kendine kukuşunu. güldüm ama, hoşuma gitti.

sonra, gece çişini yaptırmadan yatırmadım hiç. az veya çok, o çiş yapıldı muhakkak. yatma saati geçse bile, çişini yapmadan yatırmadım.

2 aydır, çişler ve kakalar tuvalete yapılıyor bizim evde.
son 2-3 saat içinde çok sıvı aldıysa... gece bazen çiş kaçağı olabiliyor. ama şimdiye kadar, 3-4 keredir yani. fazla değil.
bazen gece uyanıp beni çağırıyor. '''çiiişşş anneeeee, çişşşş'' diye bağırıyor uyku arasında, kucağımda götürüp yaptırıyorum. hiç ışık açmadan, uykusunu bozmadan, uykuya devam ediyor.

kendim hiç kaldırmadım gece çişi için.

velhasıl, biz bu şekilde hallettik tuvalet eğitimimizi.

klozet küçülten o zımbırtılardan falan almadık, lazımlık hiç kullanmadık. bizim klozetimize oturuyor, eliyle kenarlara tutunuyor.
zaten çok pipiriktim tuvalet temizliği konusunda, şimdi hepten deli gibi tuvalet temizler oldum.

dışarı çıkmadan evvel, muhakkkak çiş yaptırıp çıkıyorum.
dışarda tuvalete girmek gerekirse, asla oturtmuyorum. kucağımda yaptırıyorum. (eskiler kucakta çiş yaptırırdı ya.. öyle)

bez, rahatlık gibi geliyordu bana eskiden. bezleyip çıkıvermek, onun tuvaletini düşünmemek.... rahatlıktı.
ama şimdi geçen aylara yanıyorum. ne eziyetmiş çocuk için o bez.
2 yaşında, üstüne düşsem, hallolacaktı. boş yere aylarca bezle yaşattım çocuğu :))

X