Direksiyon hakimiyeti

aytug

Kün ve yekün 🤰Rabbim sana çok şükür
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2019
659
250
Merhabalar araba kullananlar bakabilir mi. Direksiyon sınavından kaldım komisyondakiker dedi ki direksiyon hakimiyetin çok kötü. Özellikle dönel kavsaktan dönerken, arabayı calistirip ilk kalkışta ve kavsakkya ne kadar direksiyonu cevire irecegimi anlamadım. Com büküyorum olmuyor az büküyorum yine olmuyor . Dönerken arabanin ön kaputuna bakarak mi ceviriyorsunuz direksiyonu.duz yolda sikinti yok , parklarda da sıkıntı yok ama kavşaklarda çok sıkıntı var ne yapmak lazım püf noktası nedir bu işin lutfen yardım edin. Hocam diyor en kolay şeyleri yapamiyon

canım bence bol bol pratik yaparsan halledersin diye düşünüyorum. benim şöförlüğüm yok burdan eminim yardım eden olur

Azcık çevireceksiniz işte. Çok ayarı felan yok. Geri de ileri de gitseniz sola dönecekseniz sola, sağa dönecekseniz sağa çevireceksiniz.

Bence hocanızı değiştirin. Pratik yaparak öğrenirsiniz, hiç kimse direk profesyonel olmuyor.

Bence bir hocadan özel ders alın,yoksa geçirmezler. Zaten arabaların direksiyonu hidrolik direksiyon eğer ayarlayamıyorsanız demekki hala trafiğe çıkmaya hazır değilsiniz.Bir de iyi gözlemci olun yanınızdaki insan nasıl araba kullanıyor onu inceleyin. Mesela ben eşimi izleyerek park etmeyi kavramıştım iyi bir gözlemci olun

Bence o el pratiğiyle gelişecek bi durum eğer pratik yapacağınz bi araç varsa buna uygun araziler var orada bol bol pratik yapın youtube videoları da izleyebilirsiniz

Eskiden peynir ekmek gibi dağıtıyorlar dı kimler kimler aldı bir arkadasim bırak direksiyon hakimiyetini dikiz aynasına ne gerek var kafasıyla bile aldı o ehliyeti düşün dikiz aynası sadece rujunu sürmeye yarayan biseydi bakmıyordu bile arkadan gelen beni görsün kafası neyseki şimdi süper kullaniyor sonunda öğrendi aynanın işlevini orası ayrı Gerçi trafiğe bakinca kurallara uyani çok düzgün saygılı seri kullanani görmek çok mümkünmü değil.Tabi bunlar doğru değil size söyledikleri doğru bir araba kiralayıp dönecek kavşağa benzer ama trafik yada insan olmayan bir yerde usta olup size öğretecek bir arkadasiniz varmı yalnız değilde iyi bilen biriyle hani uzak köy yolları olur yada bir calisma pisti bulsanız yada eğitim aldığınız yerden mukabil bir ücret karşılığı bunu talep etseniz.Bence başarırsınız isteyen öğrenir bunu sizde isteklisiniz kendinize o direksiyon başındaki güven olsun yeter uçak degilki bu

Aynı şekilde ben de kalmıştım. Kavşakta direksiyonu döndürürken kontrollü döndürmek gerekiyor. Mesela kavşak sola doğru ve direksiyonu sola çeviriyorsun o şekil çok çevirirsen kaldırıma çıkıyorsun(ilk sınavda bu şekil kaza yapacakken kaldım). Bunu önlemek için de direksiyonu sola çevirirken arada sağa doğru çevir mi kaldırımla arandaki mesafe artsın.

Yola göre kavşağa göre çevireceksiniz..Aracınızin gittiği yöne ne kadar döndüğüne göre ayarlayacaksiniz

Eğer tam dönecekseniz bayağı çevirmeniz gerekiyor ve önünüze bakmanız yeterli araba kaputuna bakmanıza gerek yok. Bir de kaldırımla mesafeyi ayarlamanız gerekiyor tüm bunları yaparken. Aslında araba kullanmak tamamen göz kararı olan bir şey. Sınav öncesi sürekli sürmeniz gerekiyor unutuluyor çünkü.

Yola göre kavşağa göre çevireceksiniz..Aracınızin gittiği yöne ne kadar döndüğüne göre ayarlayacaksiniz
Direksiyona bakarak çeviriyorum o yüzden de arabanın önünü kaçırıyorum bı beceremedim gitti

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…