Direksiyon 3. Sınava gireceğim

Teşekkürler aynen öyle yapıyorum😍🥰 sen şehir içi her yere gidip geliyor musun artık ben kısa mesafe gidiyorum ama carsıya falan giremem mesela.
İlk zamanlar çok korkuyordum iş çıkışı yaklaştıkça elim ayağım titrerdi araba süreceğim korkusuyla. Zamanla ohoo yol versinler diye beklerken artık yol ister hala geliyorsun sen yavaş gidenlere kızıyorsun falan :) herşeyin bir süreci var bir lokma ekmeği yutmak için çiğnemen gerekiyor öyle düşün ve zamana bırak

Ay siz daha alamadiniz mi ehliyetinizi. Oss'de derecesi olan yegenim 6.da mi 7.de mi ne almisti, oluyor boyle seyler takilmayin.

Ehliyet kursunuzdan rica edin, direksiyon calistiginiz aracla sinava girin veya surekli farkli model arabayla calisin ki, ilk kaldiristaki farklari tolere edebilir hale gelin.

Dar u donus ve paralel parki ozellikle iyi calisin, durus kalkis, isiklar vs hepsini ezberleyin.

Esiniz sizi kendisi kullanırken guzergahinizda dolastirsin. Onun yanında otururken ayak antrenmani yapin, 4-5 tur sonra her kotu noktayi ezberler hata yapmazsiniz.

Terlik, babet ya da topukluyla sinava girmeyin.

Araba kullanmaya alistiginiz ayakkabi hangisiyse ayni ayakkabiyla gidin sinava, ben ciplak ayakla girmistim mesela. Hala da yazlari ciplak ayakla kullanirim, aracin tepkilerini hissetmeyi severim.

İlk zamanlar çok korkuyordum iş çıkışı yaklaştıkça elim ayağım titrerdi araba süreceğim korkusuyla. Zamanla ohoo yol versinler diye beklerken artık yol ister hala geliyorsun sen yavaş gidenlere kızıyorsun falan :) herşeyin bir süreci var bir lokma ekmeği yutmak için çiğnemen gerekiyor öyle düşün ve zamana bırak
Ay hadi yaa inş bende böyle olurum

Ay siz daha alamadiniz mi ehliyetinizi. Oss'de derecesi olan yegenim 6.da mi 7.de mi ne almisti, oluyor boyle seyler takilmayin.

Ehliyet kursunuzdan rica edin, direksiyon calistiginiz aracla sinava girin veya surekli farkli model arabayla calisin ki, ilk kaldiristaki farklari tolere edebilir hale gelin.

Dar u donus ve paralel parki ozellikle iyi calisin, durus kalkis, isiklar vs hepsini ezberleyin.

Esiniz sizi kendisi kullanırken guzergahinizda dolastirsin. Onun yanında otururken ayak antrenmani yapin, 4-5 tur sonra her kotu noktayi ezberler hata yapmazsiniz.

Terlik, babet ya da topukluyla sinava girmeyin.

Araba kullanmaya alistiginiz ayakkabi hangisiyse ayni ayakkabiyla gidin sinava, ben ciplak ayakla girmistim mesela. Hala da yazlari ciplak ayakla kullanirim, aracin tepkilerini hissetmeyi severim.
Gectım şükür 😁 saol tavsiyelerın için canım

Ben pratik yapma ihtiyacı duydum bilmiyorum artık ıyımı kötümü. Ama yarın kurs arabasıyla çalışacagım sonra sınav.
Bundan sonra sadece kurs arabası ile çalışın.
Ben seneler evvel aldım ehliyeti,arabamda vardı ama kurs öğretmeni kesinlikle çıkma kendi arabanla demişti. Her aracın kavrama noktası (manuelse)farklı,boyutu farklı,motor hacmi farklı,haliyle hızlanması bile farklı,direksiyon sertliği,manevra kabiliyeti bile farklı,boyut bile farkediyor parkederken mesafe açısından zira sedanla hatchback bir araba bu anlamda bile farklı. Ben sınavdan önce kendi aracımla çalışıp sonra kurs aracını 2.vitesle kaldırınca hoca özellikle sormuştu çalışıyormusun başka araçla diye😄 cidden farkediyor bu. Vites geçişi bile farklıydı,elinin alışması gerek,vitese bakarak vites değiştirilmez trafikte zaten. Elim kendi aracıma alışmıştı 2 ye taktım 1 e alacakken😄
Biraz kurs aracıyla pratik yapın bence kendi arabanızdan ziyade.
Onun dışında sakin olun,dikkatli olun,aynaları kontrol ederek sürün gerisi hallolur. Ben sınavda aynaları kontrol etmeyi unutmuştum,kemeri de hemen takmamıştım kendimi unutma diye şartlandırdığım halde heyecandan, kurs hocam uyarmıştı kemerini unuttun,aynaya bakmadın diye bende dedim içimden kaldım kesin,keyif alayım bari, sonra giderken vites deģiştir demeden onlar vites değiştirmiştim , hatta sormuşlardi niye değiştirdin biz demedik diye komisyondakiler,araba baģırıyor demiştim kendimden emin. Ilkinde geçtim ama kaldım sanmıştım aslında belkide ondan rahat sürdüm,rahat davrandım bilemiyorum.Sinyal vermeyi unutmadım,başka bir hata yapmadım bu arada, sohbette ettim komisyonla,hatta kurs hocam aracı var sadece ehliyeti eksik diye desteklemişti beni.
Ha şimdi daha zor tabi parkurlar falan,bazen geçiyorum ehliyet sınavına girdiğim parkurdan uzatmışlar epey mesafeyi,dubalar var,eskiden yoktu sağa çek,geri sür diyorlardı sadece ben alırken ehliyeti.birde u dönüşü vardı o kadar,park yoktu. Şu anki hali daha iyi bence tabi ama adaylar ićin zorlayıcı tabi.
Kolaylıklar dilerim.

X