Börekler Dıptıs Böreği (Hamur)-Resimli

DIPTISDIPTIS

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
6.393
3.601
Gayet yapımı basit bir börek

maydanozları ve dereotunu kıyıp lor peyniri ile karıştıralım

HAMURU İÇİN
Aldığı kadar un
2 yumurta
1 paket hamur kabartma tozu
1 kahve fincanı süt
1 su bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
100 gr margarin (oda sıcaklığında yumuşamış)
1 çay kaşığı tuz
HARCI İÇİN
yarım kg lor peyniri
1 demet maydanoz
1 demet dereotu

Öncelikle unu geniş bir kaba koyuyoruz ve üstüne hamur kabartma tozunu ve tuzu ekliyoruz karıştırıyoruz. Yumurta, süt, yoğurt, sıvı yağ ve oda sıcaklığında yumuşamış margarinimizi katıyoruz. Bunların hepsini unla beraber yoğuruyoruz. Ne çok katı nede çok yumuşak olmayacak kıvamda bir hamur elde etmemiz lazım. Hamurumuz yapışmayacak düzeyde olursa daha iyi olur. Hamuru 2 eşit parçaya bölüyoruz. 1. parçayı yağladığımız tepsiye yayıyoruz. Tabanını tamamen kaplayacak. Üstüne lor peynirli harcımızı yayıyoruz. kenarları boş kalması lazım. 2.parçayı ayrı bir yerde tepsimizin boyunda elle açıyoruz ve tepsideki diğer parçanın üzerine yerleştiriyoruz. Kısacası tost gibi olacak :) kenarlarından diğer hamurla bastırmak suretiyle birleştiriyoruz. Üstünede bastırıyoruzki iyice birleşsin hamurlarımız. En son arzuya göre 1 yumurta sarısını hamurun üzerine sürüp üzerine çörek otu ve susamla süsleme yapabiliriz. 170 derecede ısıttığımız fırında 30 dk kızarana kadar pişiriyoruz AFİYET OLSUN

Son düzenleyen: Moderatör:
ayy kuzuumm tamm canımm değişikk bişeylerr istiyoduu gönderseneee kısss eline sağlıkk kim geliyorr kaynanaya misafirler mii

Canımmm ellerineee sağlıkk çok güzell görünüyorrr.Hemen tarifini kaydediyorum :jeyyar:İştahımız yerinde bu ara hayır olsun:jeyyar:cokacimcoook

vayy tontişş bizdee dünn puaça yapmıştıkk sonunu yeni yedim ama eşim rejime girdirdim o da zayıflıycakkk ama hamur açılıyor filann zorr muu bu börekk

Güzel ve istah acici görülüyor en kisa zamanda deniyecem cokacimcoook
Bu böregin yapim asamasinda bende vardim ama böregi yemek diptisa kaldi:dilcikar:

Güzel ve istah acici görülüyor en kisa zamanda deniyecem cokacimcoook
Bu böregin yapim asamasinda bende vardim ama böregi yemek diptisa kaldi:dilcikar:

yarın yapın sizde yiyin bayılacaksınız. resmen nispet verir gibi yazdım sana birbirsırnaşık şey

vayy tontişş bizdee dünn puaça yapmıştıkk sonunu yeni yedim ama eşim rejime girdirdim o da zayıflıycakkk ama hamur açılıyor filann zorr muu bu börekk

yok kız hamuru parmaklarınla açıyorsun oda tepsiye sığsın diye. benim kadar beceriksiz yoktur ben bile yaptıysam sen hani hani yaparsın

Canımmm ellerineee sağlıkk çok güzell görünüyorrr.Hemen tarifini kaydediyorum :jeyyar:İştahımız yerinde bu ara hayır olsun

çok güzel görünüyor. yapımıda basitmiş.

sanada yaparım gelince yavyuuum sen iste yeterki :asigim:

Ellerine sağlık tatlım harika görünüyor..Ben de severim börekleri tek eksiğim hamur açamam oklava ile ama bu tarif de buna gerek yok galiba..

Mutlaka denemek istiyorum..kaydirigubbakcemile5

Son düzenleme:
Ellerine sağlık tatlım harika görünüyor..Ben de severim börekleri tek eksiğim hamur açamam oklava ile ama bu tarif de buna gerek yok galiba..

Mutlaka denemek istiyorum..kaydirigubbakcemile5
evet ablacım oklavaya gerek yok elinle halledebiliyorsun
ilk parçayı zaten tepsiye yerleştirip elinle yayıyorsun.
sonra içi döküp diğer parçayı tezgahda parmaklarınla yaydırıyorsun ve diğerinin üstüne kapatıyorsun kaydirigubbakcemile2
ben bile yapabildiysem sen havada karada yaparsın kaydirigubbakcemile3

Evet bugün aşkam ben de çayın yanına yapayım dedim..Hamur malzemesi normalde benim yaptığım peynirli poğaça malzemesi ama böyle daha pratik oldu..

Yeniden teşekkürler güzel ve yapımı kolay bir börek oldu..

Mutfakda spot ışıkları olduğundan fotolar biraz karanlık çıkmış,idare edin artık:))

ellerine emegine saglik harika görünüyo pratikte sanirim ben bunu basarabilirim:)
en kisa zamanda denicem insallah
ve fikrimide fotomuda paylasirim ozaman tabii bukadar basarili olabilirsem eger :)

Dıpsım harika gözüküyor ve dediğin gibi kolaymı yapmadan anlayamam sanırım ellerine sağlık opuyorumnanaktan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…