Dil öğrenmek

sorumvar18

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2024
73
46
39
Kızlar dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. KPSSye de odaklanacağım. Dil öğrenme tecrübesi olan varsa bu süreç yoğun mu geçer acaba ? Bir de bakacağım dil kursunda nelere dikkat etmeliyim ? Helppp

Teknolojinin geldiği duruma bakarak diyebilirim ki şu saatten sonra dil öğrenmek isteyen kişinin 1 tl bile harcamasina gerek yok. Ben bundan yıllar önce bile bedava dil öğreniyordum, 4 dilim var. Maddi durum uygunsa sosyalleşmek falan için eğlenceli oluyor tabi mecburi bir kurs olmadığı için. Konuşmak için öğreniyorsaniz ciddi ciddi üstüne düşmek lazım ama puan olsun sınavı vereyim gibi bir durum varsa sinav formatına göre çalışmak yeterli. Bahsedilen dil ne?

Kızlar dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. KPSSye de odaklanacağım. Dil öğrenme tecrübesi olan varsa bu süreç yoğun mu geçer acaba ? Bir de bakacağım dil kursunda nelere dikkat etmeliyim ? Helppp
bir koltukta iki karpuz taşımayın - dil temeliniz yoksa ve YDS 70+ gibi bir hedef varsa özellikle her biri için ayrı bir program gerekir.

dizi izlemek ve o dilin konuşulduğu ortamda bulunmak günlük konuşma için en ideali.
yoksa oturup bir yıl gramer çalışşmanın bir anlamı yok, diyalog sırasında o an sana söyleneni anlamadıktan sonra boş boş bakarsın.
tek çözüm duyduğunu anlayabilmek için bol bol dinlemek, konuşabilmek için de kelime ezberleyip günlük hayatta pratik yapmak.

KPSS konusunda bir bilgim yok, ben dil öğrenme kısmına yorum yapacağım. Dil öğrenmek ciddi bir emek gerektiriyor, gün boyu maruz kalmalısınız. Oturup çalışmanızın dışında telefonunuzu o dille kullanmalı, o dilde bir şeyler yazmalı çizmelisiniz, kitaplar okumalı ve kalıpları post itlere not alarak ilerlemelisiniz; öğrenmek istediğiniz dilde filmler, diziler izlemeli, hazmede hazmede kalıpları bir deftere yazmalısınız, yeri geldikçe filmleri durdurup telaffuzları taklit etmelisiniz; aynaya karşı sürekli konuşmalar yapmalısınız.

Yabancı insanlarla yazışmalı ve konuşmalısınız. Mümkünse yurt dışına çıkmalısınız.

Bir kursa yazılayım, aman birkaç saatimi ayırayım demekle dil öğrenilmez.

Amaç kpss ise sadece kpss
Amaç dil ise sadece dil. Hepsi bir arada olmuyor 🤷

Temelim olmasına rağmen İngilizceyi unutmuşum🙄 yökdile girdim anca 40 alabildim. Çalışırken kıyıda köşede, ev de çoluk çocuk, mümkün değilmiş, öğrenmiş oldum 😁

Teknolojinin geldiği duruma bakarak diyebilirim ki şu saatten sonra dil öğrenmek isteyen kişinin 1 tl bile harcamasina gerek yok. Ben bundan yıllar önce bile bedava dil öğreniyordum, 4 dilim var. Maddi durum uygunsa sosyalleşmek falan için eğlenceli oluyor tabi mecburi bir kurs olmadığı için. Konuşmak için öğreniyorsaniz ciddi ciddi üstüne düşmek lazım ama puan olsun sınavı vereyim gibi bir durum varsa sinav formatına göre çalışmak yeterli. Bahsedilen dil ne?
Konuşmak için kişisel gelişim açısından 😊 kurs kesmez diyorsunuz yani

KPSS konusunda bir bilgim yok, ben dil öğrenme kısmına yorum yapacağım. Dil öğrenmek ciddi bir emek gerektiriyor, gün boyu maruz kalmalısınız. Oturup çalışmanızın dışında telefonunuzu o dille kullanmalı, o dilde bir şeyler yazmalı çizmelisiniz, kitaplar okumalı ve kalıpları post itlere not alarak ilerlemelisiniz; öğrenmek istediğiniz dilde filmler, diziler izlemeli, hazmede hazmede kalıpları bir deftere yazmalısınız, yeri geldikçe filmleri durdurup telaffuzları taklit etmelisiniz; aynaya karşı sürekli konuşmalar yapmalısınız.

Yabancı insanlarla yazışmalı ve konuşmalısınız. Mümkünse yurt dışına çıkmalısınız.

O kadar diyorsunuz 🥺 belli bi seviyede öğrensem keyfi diyordum ama şimdi de pek zahmetli geldi 😅

Bir kursa yazılayım, aman birkaç saatimi ayırayım demekle dil
Amaç kpss ise sadece kpss
Amaç dil ise sadece dil. Hepsi bir arada olmuyor 🤷

Temelim olmasına rağmen İngilizceyi unutmuşum🙄 yökdile girdim anca 40 alabildim. Çalışırken kıyıda köşede, ev de çoluk çocuk, mümkün değilmiş, öğrenmiş oldum 😁

Yani benim amacım tamamen kişisel gelişim olarak keyfi öğrenmek ama ileride daha çok geliştirmek istediğimde bu noktalar önemli demek ki ne çok şey 🥺🥹 tesekkur ederim 💙

Dil öğrenmeyi zevkli bulmayı çok isterdim diyip çekiliyorum 😂 ben hep mecburiyetten öğrendim ve gerçekten sıfır yeteneğim var.
Fransizca film izlerken heveslenir Fransizca öğrenmek isterim.
İspanyolca şarkı duyar, dili beğenir İspanyolca öğrenmek isterim.
Arapça ve Kürtçe konuşanları duyunca çok hoşuma gider, bu dilleri öğrenmek isterim.
İngilizce pratik günlük konuşanları görünce "off be ne güzel konuşuyor" der İngilizceye devam etmek isterim.
Rusça sevmesem de değişiklik diye öğrenmeye çabaladım 😄
Liseyi süper lise okumak istemistim, puanim yetmemisti.
Küçüklükten beri içimde bi dil ilgisi, sevgisi var, 40'ımı geçtim hâlâ çok bi ilerleme yok 😄
Benden olur mu acaba? 🙄

Fransizca film izlerken heveslenir Fransizca öğrenmek isterim.
İspanyolca şarkı duyar, dili beğenir İspanyolca öğrenmek isterim.
Arapça ve Kürtçe konuşanları duyunca çok hoşuma gider, bu dilleri öğrenmek isterim.
İngilizce pratik günlük konuşanları görünce "off be ne güzel konuşuyor" der İngilizceye devam etmek isterim.
Rusça sevmesem de değişiklik diye öğrenmeye çabaladım 😄
Liseyi süper lise okumak istemistim, puanim yetmemisti.
Küçüklükten beri içimde bi dil ilgisi, sevgisi var, 40'ımı geçtim hâlâ çok bi ilerleme yok 😄
Benden olur mu acaba? 🙄
Ben hala tüm dilleri birbirine çeviren o icadin neden bu kadar yavaş şekilde günlük hayata gecirildigini düşünüyorum 😂 bence dünyadaki en sıkıcı şey dil öğrenmek. Yaygın dilleri bilmek isterdim ama öğrenme aşamasından nefret ediyorum 🥹

X