Dikkat..talasami Sorunu Olan Lar Yada Bilgisi Olanlar Lütfen Yazsin

C

cingenem06

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi cingenem06
Arkadaslar Aranizda Bu Konuyla Ayni Sorunu Olan Yada Bilgisi Olan Varsa Lütfen Yazsin

• Konu Sahibi cingenem06
arkadasim ben evlenmeden once biliyorsundur kan testi yapiyorlar uyusmamazlik varmi diye ben sonuclari almaya gitigimde talasemi testi de yaptirin dedi kan degerlerim dusuk falan neyse yaptirdim cok sukur bir sorun yokmus.
Talasemi nin oteki adi "akdeniz anemisi" talasemi tasiyiciligi bir hastalik degildir ve hastaliga donusmez talasemi tasiyiciligi kalitsal bir ozelliktir.

talasemi tasiyicilarin buyuk cogunlugu bu hastaligi tasidiklarini bilmezler ancak talasemi majorlugu bir cocuk sahibi olduklarinda ya da ozel kan testi yaptiklarinda ogrenirler.talasemi tasiyiciligi cocuklara gecebilir kalitsal ve yasam boyu da devam eder.

Ozel bir kan test yaptirmak tasiyicilari saptayip hasta cocuklar dogmasini onlemektir

• TASIYICI TIP (minor) : bu bireyler tamamen sagliklidir, ve hafif derecede kansizlik disinda sorunlari olmaz
  • HASTA TIP (major) : Akdeniz anemisi olarak da bilirlenir. 3-4 aylikken baslayan, surekli kan nakli gerektiren cok ciddi bir kan hastaligidir.Bu cocuklar kendileri icin gerekli hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar.Halsizlik, solgunluk, istahsizlik, huzursuzluk karaciger ve dalak buyumesi sonucu karin sisligi, sik sik ateslenme, yuz ve kafa kemiklerden baslayarak kemiklerde degisiklik ve tipik bir yuz gorunumu ortaya cikar.
Iste boyle canim umarim bunlar isine yarar.ha bide eger sanada bir kan testinden sonra benim gibi talasemi testi yaptir dediyseler demir noksanligindan da olabilir.Bildiklerim bu kadar her sey gonlunce olsun kendine iyi baka.s.

X