Derdim Banka Promosyonu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Probisinkokusu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2021
1.085
2.380
Merhabalar günaydınlar canım kızlar. Derdimin kısa özeti başlıktadır. Uzun paragrafı ise şöyledir : Yeni tayin aldığım okulda kasım ayından beri banka promosyonunun yatırılması konuşuluyor. Ben bunu düşünmeyi hep ertelemiştim. Ama şuan önümüzdeki ay yatırılması konuşuluyor. Bu hafta ilçe mem pazarlığını yaptı.

Daha önce görev yaptığım yerlerde yıllık ödeme almıştım. O da çok cüz i miktarlardı. O dönemde hem ihtiyacım yoktu hemde bulunduğum bölge sosyo-ekonomik açıdan kötü bir yerdi. O yüzden banka promosyonumla öğrencilerime karne hediyesi alır, ihtiyaç sahibi olanların servis ücretini falan öderdim.

Günümüze gelecek olursam şuanki ilçe mem üç yıllık yatıracak. Son zamanlarda ekonomik koşullarında göz önünde bulundurulması ile banka promosyonlarında büyük bir artış var. Ben ise büyük şehirlerden birinde kirada oturuyorum. Bir buçuk yıllık evliyim. Ev sahibimiz ile önümüzdeki ay mahkememiz var. Düğünden borçlarımız var. Şimdi konuşulan rakam 17 bin, üstüne bir bu kadar biz koyarsak daha az faizle borçlarımız biter.

Şuan o kadar kararsız kaldım ki. Dini yönden çok tereddütlerim var. Helal parama haram karıştırmak istemiyorum. Ancak verilen zam oranı düşünüldüğünde hakkım gibide geliyor(biraz kendimi kandırıyorum sanırım). Net bir şekilde haram diyende yok ama kimsede helal diyerek sorumluluk almıyor tabiki. Bu para olmadan da bir şekilde idare ediyoruz tabi. Ama İhtiyacımız olduğu da apaçık ortada. Eşime hiç bahsetmedim çünkü biliyorum ki o kullanmak isteyecektir. O yüzden kararımı verdikten sonra ona haber vereceğim.

Sizlere sorum sizin bu konudaki bilginiz nedir? Siz kendinizin veya eşinizin banka promosyonu ile nasıl hareket ediyorsunuz? Harcıyor veya harcamıyorsanız hangi düşünceye dayanarak yapıyorsunuz? Her mesajınız benim için çok değerli yardımcı olursanız sevinirim. Herkese mutlu bir haftasonu dilerim🍀

Size kalmış bir şey. Ben de hashastım bu konularda. Kredi bile çekmedim. O yüzden bir şey sahibi de olamadım. Şimdi dönüp baktığımda çok saçmalamışım. Şuanki fikrimle geçen yıl bile aynı değil kendi içimde. Size o yüzden fikir veremem. Ben bu sefer kullanacağım. Açıkcası bu kadar zamlar vs. Hakkım olarak görüyorum artık.

Merhabalar günaydınlar canım kızlar. Derdimin kısa özeti başlıktadır. Uzun paragrafı ise şöyledir : Yeni tayin aldığım okulda kasım ayından beri banka promosyonunun yatırılması konuşuluyor. Ben bunu düşünmeyi hep ertelemiştim. Ama şuan önümüzdeki ay yatırılması konuşuluyor. Bu hafta ilçe mem pazarlığını yaptı.

Daha önce görev yaptığım yerlerde yıllık ödeme almıştım. O da çok cüz i miktarlardı. O dönemde hem ihtiyacım yoktu hemde bulunduğum bölge sosyo-ekonomik açıdan kötü bir yerdi. O yüzden banka promosyonumla öğrencilerime karne hediyesi alır, ihtiyaç sahibi olanların servis ücretini falan öderdim.

Günümüze gelecek olursam şuanki ilçe mem üç yıllık yatıracak. Son zamanlarda ekonomik koşullarında göz önünde bulundurulması ile banka promosyonlarında büyük bir artış var. Ben ise büyük şehirlerden birinde kirada oturuyorum. Bir buçuk yıllık evliyim. Ev sahibimiz ile önümüzdeki ay mahkememiz var. Düğünden borçlarımız var. Şimdi konuşulan rakam 17 bin, üstüne bir bu kadar biz koyarsak daha az faizle borçlarımız biter.

Şuan o kadar kararsız kaldım ki. Dini yönden çok tereddütlerim var. Helal parama haram karıştırmak istemiyorum. Ancak verilen zam oranı düşünüldüğünde hakkım gibide geliyor(biraz kendimi kandırıyorum sanırım). Net bir şekilde haram diyende yok ama kimsede helal diyerek sorumluluk almıyor tabiki. Bu para olmadan da bir şekilde idare ediyoruz tabi. Ama İhtiyacımız olduğu da apaçık ortada. Eşime hiç bahsetmedim çünkü biliyorum ki o kullanmak isteyecektir. O yüzden kararımı verdikten sonra ona haber vereceğim.

Sizlere sorum sizin bu konudaki bilginiz nedir? Siz kendinizin veya eşinizin banka promosyonu ile nasıl hareket ediyorsunuz? Harcıyor veya harcamıyorsanız hangi düşünceye dayanarak yapıyorsunuz? Her mesajınız benim için çok değerli yardımcı olursanız sevinirim. Herkese mutlu bir haftasonu dilerim🍀
Banka promosyonu kullanmak yada kullanmamak kişiden kişiye göre değişmez. Haramdır, helal parana haram karıştırma diye duyduk, öğrendik hep. Haa şimdi zamana uyarlayanlar var, ihtiyacın varsa kullan, fatura öde ama mutfak masrafı için kullanma, ev kiranı öde ama mutfağa sokma, devlet çok az artırdı maaşları o yüzden bu benim hakkım diye çeşitli ikna yolları geliştirenler var. Biz kullanmıyoruz ama bankada da bırakmıyoruz ya bir okula ya bir öğrenci yurduna veriyoruz.

Biz aldık kredi cekmistik onu kapattık nihayetinde kredi de uygun değil dinimizce ve faiz oduyorduk çok buyuk miktarda buyuzden hiç hesapdan çekmeden krediyi kapattık he doğru mu yaptık onu bilemiyorum gerçekten hassas bı konu

Ben banka promosyonunun büyük kısmını kız kardeşim evlenirken harcadım düğün masrafı olarak , bizde anne baba olmadığı için hayra geçtiğini düşünüyorum, bikac yere de yardım yaptım farklı farklı, ama eşimin borcu vardı ona da verdim biraz , yani elimden geldiğince yardımda kullandım, bu ekonomide kimseye kullan veye kullanma diyemiyorum...

Bu tamamen kişisel birşey,ben kullandım promosyon paramı, söyle siz promosyonu kullanmazsanız o borcu kredi ile mi odeyeceksiniz, çünkü faiz demişsiniz ya ordan öyle düşündüm, şimdi faiz diye promosyon parasını kullanmayıp faizle borç ödemek biraz garip ama karar sizin ve kimsenin size birşey demeye hakkı yok, bir anlaşma sonucu verilen para

Eşime ve bana toplamda 40 bin tl promosyon yattı. Biz direk dağıttık yardım kuruluşlarına. Dini yönünü eşim özellikle çok arastirmisti. O yüzden kendimiz icin harcamak içimize sinmedi.

Dini konuda kimse size tavsiye veremez ama bankalar bizim maaşlarımız üzerinden çok ciddi paralar kazanıyorlar ve bize sadece çok çok az bir miktarını veriyorlar. Hassas düşüneceksek bankadan maaş da almamalıyız bu mantıkla. Konuyla ilgili ekonomistlerin görüşleri var youtubeden arayıp izleyebilirsiniz.

Annem senelerce Ziraat bankasından maaşını aldı. Yaşlara göre herkesin farklı tarihlerde yatıyordu maaşı. Başka bankaya geçtik öyle bir uygulama yok. Demek ki emekli sandığı bu parayı bankaya yatırıyordu ama banka her seferinde bize 2 gün geç verip o paranın faiziyle kazanıyordu. Şimdi siz hesaplayın,sizce bizlere verilen promosyonlarda helal haram aranır mı? Aranırsa en büyük haramı yiyen sizce kimdir,üç kuruş promosyon alan emekli mi yoksa büyük kurumlar mı?

Ben banka promosyonunun büyük kısmını kız kardeşim evlenirken harcadım düğün masrafı olarak , bizde anne baba olmadığı için hayra geçtiğini düşünüyorum, bikac yere de yardım yaptım farklı farklı, ama eşimin borcu vardı ona da verdim biraz , yani elimden geldiğince yardımda kullandım, bu ekonomide kimseye kullan veye kullanma diyemiyorum...
Peki kendi cebinize sokmadığınız parayı hayır yaparken kullanmanız mantıklı mı? Ben zekatımı versem promosyonla olur mu bu durumda 🙄

Peki kendi cebinize sokmadığınız parayı hayır yaparken kullanmanız mantıklı mı? Ben zekatımı versem promosyonla olur mu bu durumda 🙄
Gıda olmadıktan sonra verilebiliyor. Kötünün iyisi gibi. Piyango için de aynı şey söyleniyor. Mesela sahibi bulunamayan para için de.

Geçen aylarda ya müftülüktü ya da bir din adamıydı, her neyse, maaşın yattığı banka faiz işletiyorsa parayı bekletmeden çekip gıda yardımı hariç başkalarına verin diyordu. Haram diye bankada da bekletmeyin diyordu. Çok zor durumdaysanız bilemeyeceğim. Fetva veremeyiz hiçbirimiz. Dini olarak kuşkunuz varsa yetkili birilerine danışın. Buradaki yorumların çoğu öznel sonuçta.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X