Demir ferittin dusuklugu

hulya145

Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2022
67
11
30
Arkadaşlar herkese merhaba 3 sene önce aşırı halsizlik ile doktora gittim ferittin 3 e düşmüştü diğer değerlerimde sorun yoktu ilaç kullandım yükseldi sonra bıraktım kullanmadım aradan kaç ay geçti yine tahlil verdim dusuktu ama bende maalesef demir anemisi kendini çok farklı belirti ile gösterdi yutma zorluğu katı gıdaları yutarken zorlanma sonra ben gastro doktoruna gidip endoskopi yaptırdım yemek borusunda yutak da birseu çıkmadı ama uzun süre devam eden demir eksikliği yemek borusunu üstünü daralabiliyor nadir durumlardan biri bu . Şimdi de 2 senedir ferittin 6 , 3 hep böyle yükselmiyor sonra gittim ilaç aldım ferrum housman yutmqkrqn dolayıp hap kullanmadım şurup aldım 4 ay kullandım kan tahlili verdim yine ferittin 3 çıktı . Bu şuruplardan sonra da benim dıskı değişti bırakmama rağmen düzelmiyor eski bağırsak düzenimi de kaybettim sürekli kabızlık parça parça sık sık tuvalet gitme koyuluk vs benim gibi olan var nı ilacı bıraktım hala da tuvalet alışkanlığım düzelmiyor

doktora düzenli gidip düzgünce ferritin destegi almalısınız. ilacı düzgünce kullanırsanız 3te kalacagını sanmıyorum. bu tür ilaçlar dışkıda değişiklik yapar.

Şurup mu şurup formunu genellikle çocuklara veriyorlar. Muhtemelen ondan verim alamadınız mama gibi yenilen formu var kardeşime onu vermişlerdi. Onu isteyebilirsiniz ya da kapsül hali var içini kaşığa boşaltıp içebiliyorsunuz. Bir şekilde içmeniz lazım. Düzensiz kullandığınız için ise yaramamış hem de bağırsak sağlığınızdan olmuşsunuz.

Benımde dedıgınız gıbı 3
Feramat verıyor sabah aksam kullan dıyorlar
Bu daha az yan etkılı ama yıne aynı biyerımızı yapayım derken başka yerı bozuyor.
Ben 20 yıldır ara ara kullanıyorum ve dedıgınız haldeyım
Cozum bulamadım

Ben yaptırmaya korktum ama ferınject var serum yoluyla verıyorlar onu yaptırın onunla arkadasın 200 e yukselmıstı
Hemende dinçleşti
Bende panık bozukluk var ılac sevmıyorum

Kandan serum ile neden takviye verilmiyor ? Benimde ferritinim 5 kandan serum takviyesi aldim

Bağırsak sağlığımı da kaybettim aynen öyle

Sabahları uyandığınız gibi 1 kaşık keçiboynuzu pekmezinin içine 3-5 damla limon damlatın. Aç karnına düzenli olarak yapın bunu. 1 ay sonra farkı göreceksiniz. Bu süreçte bol bol c vit ve b12 takviyesi veya bunları içeren bir liste hazırlayın kendinize. Kilo probleminiz yoksa keçiboynuzu ve limonun miktarını arttırın. Bazı vitaminler yanında destekleyici olmadan kolay kolay yükselmiyor. D3 yanında k2 gibi mesela. Bunlara dikkat edin tüketirken.

Aylardır pekmez içiyorum aç karınla ama üzüm pekmezi içiyordum

Aylardır pekmez içiyorum aç karınla ama üzüm pekmezi içiyordum
Tek başına pekmez çok etkili olmaz yanına c vitamini içeren bi gıda eklerseniz etkisini görürsünüz. Mesela pekmezin yanına dediğim gibi limon veya portakal ekleyin. Şu an hatırlamıyorum ama bazı vitaminlerin etkisini görmek için yanına eklenmesi gereken şeyler var. Bi doktora sorabilirsiniz hatta internette bile bulabilirsiniz.

Demir vitamin değil. C vitamininin demir emilimiyle dolaylı olarak etkisi olabileceği, emilimi doğrudan etkilemediği gösterilmişti. Az olsa da etki eder diye c vitamini yine de kullanılabilir denmişti. Aman aman etkisi yok yani.

Kaç aylık demir tedavisi sonrasında ara veriyorsunuz da ferritininiz hala düşük çıkıyor? Ayrıca toplam demir bağlama kapasitesi yüksek çıkıyor mu?

Yutkunma problemi reflüden dolayı bende oluyordu. Demir ilaçları da mideyi rahatsız ediyor. O yüzden reflüyü tetikliyor olmasın?

Demire vitamin demedim zaten o nereden çıktı? Bazı vitaminler derken örnek verdim. Demir emilimini artıran ve azaltan gıdalar da var vitaminler de var. İlla c olmasına gerek yok. Hatırlayamadığımı, araştırmasını daha önceki mesajımda da söyledim. Keçiboynuzu+limon benim fayda gördüğüm bir kombinasyon. Ben de hanımefendi gibi hgb açısından problem yaşamıyordum ama ferritinim düşüktü. Doktorum da ilaçtan ziyade gıdalarla yükseltmemi tavsiye etti. Hatta devletin karşıladığı demir ilaçlarındansa birlikte kullanınca daha çok faydasını göreceğim vitaminlerden de bahsetti. Ben de onu anlatmaya çalıştım. Yani problem sizin anladığınız gibi demir değil. Demir ve ferritin değeri aynı değildir.

Tessekür ederim evet haklısınız

Bende bunu çoğu kişiden duydum

Ben ferrum housman şurup kullandım 4 ay öyle bir bakayım fayda ediyor mu diye hiç ilaç kullanmadan önceki sonucum ile aynı çıktı yine ferittin 3 hgb 11.8 çıktı

Ben ferrum housman şurup kullandım 4 ay öyle bir bakayım fayda ediyor mu diye hiç ilaç kullanmadan önceki sonucum ile aynı çıktı yine ferittin 3 hgb 11.8 çıktı
Aynı yerde mi yaptırdınız tahlilinizi? Bir de demir seviyeniz, demir bağlama kapasiteniz, mpv vs nasıldı?
Kanamalarınız yoğun mu? Yoğun ise öyle gitmiştir. Sadece ferritine bakıp yorum yapmak doğru olmaz.

Aynı yerde mi yaptırdınız tahlilinizi? Bir de demir seviyeniz, demir bağlama kapasiteniz, mpv vs nasıldı?
Kanamalarınız yoğun mu? Yoğun ise öyle gitmiştir. Sadece ferritine bakıp yorum yapmak doğru olmaz.
Demir bağlama 364. Demir 35. Hidroksi demir 30. Hgb 11.8 mpv 9.9 mcv72

Demir bağlama 364. Demir 35. Hidroksi demir 30. Hgb 11.8 mpv 9.9 mcv72
Hidroksi demir dediğiniz hidroksi D vitamini sanırım.

Değerlerinize göre demiriniz azalmış ama anemi görünmüyor.

Bir yerde H. pylorinin demiri düşürdüğünü okumuştum. Belki sindirim yollarında sıkıntı olduğu için demir hızla yükselmiyordur. Yutma güçlüğü ve dışkıda renk değişikliği normal değil. Dahiliyeye tekrar gidin.

Bu arada doktorlar bana ilaçları 6 ay kullandırtıyordu. Şu anda da ayda 10 adet kullanıyorum. Değerlerim düzelince yine düşüyor çünkü. Eğer değerleriniz düşerse veya emilimde sorun olduğunu düşünürse doktor size kas içine yapılan ilacı reçete eder.

D vitamininiz de pek yüksek değil. O da yorgunluk yapabilir.

Endoskopi yaptırdım eroziv gastrit çıktı . Senelerdir sonuç bu bazen ferittin 6 oluuor ama dediği gibi 3 senedir hep aynıdır sonuçlarım hgb 12 11 arasında değişiyor . Bende kabızlık dıskı değişimi yoktu 4 ay kan şurubu verdiler ferrum housman ondan sonra böyle oldum bıraktım daha düzelmedim bağırsak floram bozuldu bence . diğer ayda kolonoskopim var bakalım sonuç ne olur

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…