Dehb li olan çocuğum için bilgi.Lütfen bilgisi olanlar bakıp geçmeyin.🙏🏻

Muhakkak erteleyin, en az 72 ay dolması gerekiyor zaten ilkokula başlaması için. İyi bir doktor ve takiple, ekstra terapi desteği ve aile desteğiyle çok fkat edersiniz. Ekranı da kesmeniz gerekiyor zaten uzmanlar sizi yönlendirecektir. Dehb hayat boyu devam eden bir durum fakat doğru tedaviyle semptomlar azalır ve kişi kendini düzenlemeyi öğrenir. Özellikle böyle küçük yaşlarda doğru eller tarafından yönlendirilirse 🙏🏻
Çok çok teşekkür ediyorum ilginiz için.Dediklerinizi aynen uygulayacağım.

Ayy son cümlenize duygulandım.😢 İnşallah dediğiniz döneme geliriz.🙏🏻Oğlumun bebekligi daha sakindi,iki üç yaşları da öyle.Ozellikle bir senedir artık hiperaktif olduğunu düşünüyorum.
İnşallah canım . Evlat büyütmek kolay değil . Belki eski zamanlar da bir çok böyle problemler vardı ama internet yoktu bu kadar herkes bilmiyordu kimin çocuğu şöyle böyle diye . Belki de işten güçten anlamıyorlar di onlar bizler nasil büyüdük acaba demekki herşeyin bir zamanı vakti var . Bizimkiler de onlar dan olsun zamanla geçenlerden stres yaptıkça daha çok artıyor kendimize yapıyoruz . Biraz sabır anlayış oluruna da bırakmak gerek bazen . Tabi elimizden geleni yine yapalım da bu kadar çok da sıkmaya gerek yok onlar çocuktur mesela biz.niye şimdi hiperaktif değiliz çocuk yani canım mecbur öyle olacaklar öyle büyüyecekler .her çocuğun gelişimi farklı önemli olan sağlıklı olmaları elhamdülillah rabbim kimseyi evladiyla sinamasin bu günler hep geçici. Bazıları diyor ya hani bizimkiler de böyleydi böyle büyüdüler . Şimdi çok akıllılar uslular fln diye bak işte geçmiş onunkide zamanlar çok çabuk geçiyor işte bir gün bizde öyle deriz inşallah 🫶. Anın keyfini çıkar bu günler birdaha gelmeyecek ben öyle sevmeye alıştım artık öyle kabul ediyorum öyle seviyorum oğlumu 💚 millete de biraz kulak tıkamak gerek millet bu herşeyi derler çocukları eleştirmeyi şımarık ligini konuşmayı pek severler . Durmayan çocuk görseler hemen eleştirirler demezler ki çocuk işte içindeki enerjiyi bu sekilde atıyor demezler bizzat başıma geldi . Bu millet hep konuşur ama boş konuşur bu günlerin sefasını sür bence daha iyi günlerimiz büyüdükçe dertleri çoğalıyor takma bu kadar bunları şimdiden 🌹🌹😘
Kocaman sağlıklı yıllar diliyorum evlatlarımıza 🐣🤍

İnşallah canım . Evlat büyütmek kolay değil . Belki eski zamanlar da bir çok böyle problemler vardı ama internet yoktu bu kadar herkes bilmiyordu kimin çocuğu şöyle böyle diye . Belki de işten güçten anlamıyorlar di onlar bizler nasil büyüdük acaba demekki herşeyin bir zamanı vakti var . Bizimkiler de onlar dan olsun zamanla geçenlerden stres yaptıkça daha çok artıyor kendimize yapıyoruz . Biraz sabır anlayış oluruna da bırakmak gerek bazen . Tabi elimizden geleni yine yapalım da bu kadar çok da sıkmaya gerek yok onlar çocuktur mesela biz.niye şimdi hiperaktif değiliz çocuk yani canım mecbur öyle olacaklar öyle büyüyecekler .her çocuğun gelişimi farklı önemli olan sağlıklı olmaları elhamdülillah rabbim kimseyi evladiyla sinamasin bu günler hep geçici. Bazıları diyor ya hani bizimkiler de böyleydi böyle büyüdüler . Şimdi çok akıllılar uslular fln diye bak işte geçmiş onunkide zamanlar çok çabuk geçiyor işte bir gün bizde öyle deriz inşallah 🫶. Anın keyfini çıkar bu günler birdaha gelmeyecek ben öyle sevmeye alıştım artık öyle kabul ediyorum öyle seviyorum oğlumu 💚 millete de biraz kulak tıkamak gerek millet bu herşeyi derler çocukları eleştirmeyi şımarık ligini konuşmayı pek severler . Durmayan çocuk görseler hemen eleştirirler demezler ki çocuk işte içindeki enerjiyi bu sekilde atıyor demezler bizzat başıma geldi . Bu millet hep konuşur ama boş konuşur bu günlerin sefasını sür bence daha iyi günlerimiz büyüdükçe dertleri çoğalıyor takma bu kadar bunları şimdiden 🌹🌹😘
Kocaman sağlıklı yıllar diliyorum evlatlarımıza 🐣🤍
Çok teşekkür ederim canım.🙏🏻Allah🌸 senin de evladını bağışlasın,yüzümüzü güldürsün onlardan yana.Zamanla geçecek inşallah.Elimden geleni yapıyorum,yapacağım.🙏🏻❤️😘

Merhaba arkadaşlar daha önce de benzer konu açmıştım.Oglum anaokuluna uyum saglayamayinca psikiyatriye gittik.6 yaşını tamamlamadığı için sanırım tam tanı almasa da Dr dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu dedi.İlac kullandık çocuğu uyusturdu adeta,azaltarak kestik ilacı.3 ay gibi bir zamandir kullanmıyoruz.Tekrar anaokuluna göndereceğiz.Yine aynı sorunlar olmaması için elimden geldiğince bu tatil süresince sürekli dışarı çıkardım.Havuz, belediyenin düzenlediği jimnastik,henüz yeni basladigimiz satranç vs hep götürdüm dolu dolu geçirmeye çalıştık.Ancak havuz hariç gittiğim diğer yerlerde hocalardan oğlumun uyum sağlamadığını,hatta etrafındakilere satastigi sikayetini aldım.Jimnastige ara verdik yeni, satranç için de bir ders daha deneme kararı aldık.Yoruldum ve dehb ömür boyu mu sürecek,ne gibi sıkıntılarla karşılaşacağız vs bunları düşünmekten de beynim yoruldu.Okullarin açılmasına da az bir zaman kaldı.Dolayisiyla yine sorunlar yaşayabileceğimiz endişesi ile bugün psikiyatriden randevu aldım.İlacsa ilaç yeterki artık düzene girsin istiyorum.Oglum argo kelimeleri dışardan duyduğu gibi hemen kapıyor ama uyarsam da kizsam da o an tamam yapmicam, söylemicem dese de kısa bir süre sonra yine yapıyor.Grup etkinliklerine tam katılım sağlamıyor.Afedersiniz el hareketi görmüş dışarda sık olmasa da arada yapıyor.Ama zihinsel birşeyi yok.Hatta bugün 'siz beni sevmiyorsunuz kardeşimi seviyorsunuz.Çünkü hep bana kiziyorsunuz'dedi.Çok içime battı,güzelce konustum anlattım ama elinde olmadan yine aynı hataları yapıyor.Sizden duymak istediğim çok uzun ve zorlu bir dönem mi bizi bekliyor?Neler yapabiliriz?Geleceğini etkiler mi? Lütfen birşeyler yazın kafam biraz rahat etsin artık.
İlaç neye göre verildi 3 dalı var dehb nin dikkat eksikliği mi hiperaktivite mi dürtüsellik mi. İlacı kafanıza göre mi bıraktınız. Benim oğlumda da dikkat eksikliği var. Okul dönemi İlaç kullanıyoruz. Psikiyatri önerisi ile yazın ders çalışma zamani hariç kullanmayın dedi. Ana sınıfı diyorsunuz İlaç kullanmazsanız ilerde daha çok şikayet alırsınız. Evet hayat çok zor olabiliyor ama sabretmek lazım. Çok zekiler ve çok sevmemiz lazım çok şükür ki tedavisi var ömür boyu sürecek diye bir şey yok ilerleyen zamanlarda azaldığı da gözlemlenmiştir. Ama siz sizi doğru yönlendiren bir doktora gidin. Ankara da iseniz doktor tavsiyesi yapabilirim özelden

İlaç neye göre verildi 3 dalı var dehb nin dikkat eksikliği mi hiperaktivite mi dürtüsellik mi. İlacı kafanıza göre mi bıraktınız. Benim oğlumda da dikkat eksikliği var. Okul dönemi İlaç kullanıyoruz. Psikiyatri önerisi ile yazın ders çalışma zamani hariç kullanmayın dedi. Ana sınıfı diyorsunuz İlaç kullanmazsanız ilerde daha çok şikayet alırsınız. Evet hayat çok zor olabiliyor ama sabretmek lazım. Çok zekiler ve çok sevmemiz lazım çok şükür ki tedavisi var ömür boyu sürecek diye bir şey yok ilerleyen zamanlarda azaldığı da gözlemlenmiştir. Ama siz sizi doğru yönlendiren bir doktora gidin. Ankara da iseniz doktor tavsiyesi yapabilirim özelden
Çok teşekkür ediyorum.Ankara da değilim.İşte tam olarak ne olduğunu ben de bilmiyorum.Dehb mi, hiperaktivite mi nedir bilmiyorum ve bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim.Sanirim 6 yi tamamlamadigi için tam tanı verilmedi.Farkli 3 dra gittik.En son birine tam olarak nedir sıkıntımız diye sorduğumda dikkat eksikliği ve hiperaktivite dedi ama yine randevu aldım.Bu gidişimde Dr ne açıklarsa öğreneceğim inşallah.İlaci azaltarak kendimiz kestik.Evet biliyorum doğru değil ama psikiyatra bi türlü randevu alamadım ve oğlum da baya kopmuştu herşeyden,uyku hali vardı.

Dehb bir çok alt kategorisi vardı. Dürtüsellik dikkatsizlik ve hiperaktivite gibi. RAM ‘a yönlendirme yapıldı mı bilmiyorum ama mutlaka Ram’-a gidin ve gerekli testler yapılsın. DEHB çocuklar sanki otizmli gibi yargılanabiliyorlar. Bu çocukların öncelikle gerçekten tam bir tanı alması gerekir. Sizin havuza götürmeniz parka çıkarmanız veya herhangi bir yerde etkinlik yapmanız bu çocuğun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu gidermeyecektir. Onun yerine rehabilitasyon merkezlerinde çocuk kaynaştırma merkezlerinde veya da okulda ayrı bir hoca veya farklı bir eğitim sistemi ile çocuk toparlanabilir. Bu şekilde diğer arkadaşlarıyla içi içe olması akranlarıyla birlikte bir şeyler yapması ona fayda sağlayacaktır. Ancak onun içerisindeki dikkatsizlik dürtüsellik ve hiperaktiviteeyi bir şekilde giderilmesi gerekir bu da ancak ek eğitimlerle olur. psikiyatristdeki verilen ilaçlar çocuğunuza yalnızca sakinleştirir uyuşturur ve dürtüselliğini dikkatsizliğini ve en önemlisi de hiperaktiviteesini birazcık da olsa yavaşlatır bazı ilaçlar da o kadar etkilidir ki çocuk sürekli olarak uykulu sersem gibi ortada dolaşır. Kesinlikle ileri seviyede değilse ilaç almanizi tavsiye etmiyorum. Kaynaştırma merkezleri rehabilitasyon merkezleri gibi yerleri başvurmanızı öneririm

Dehb bir çok alt kategorisi vardı. Dürtüsellik dikkatsizlik ve hiperaktivite gibi. RAM ‘a yönlendirme yapıldı mı bilmiyorum ama mutlaka Ram’-a gidin ve gerekli testler yapılsın. DEHB çocuklar sanki otizmli gibi yargılanabiliyorlar. Bu çocukların öncelikle gerçekten tam bir tanı alması gerekir. Sizin havuza götürmeniz parka çıkarmanız veya herhangi bir yerde etkinlik yapmanız bu çocuğun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu gidermeyecektir. Onun yerine rehabilitasyon merkezlerinde çocuk kaynaştırma merkezlerinde veya da okulda ayrı bir hoca veya farklı bir eğitim sistemi ile çocuk toparlanabilir. Bu şekilde diğer arkadaşlarıyla içi içe olması akranlarıyla birlikte bir şeyler yapması ona fayda sağlayacaktır. Ancak onun içerisindeki dikkatsizlik dürtüsellik ve hiperaktiviteeyi bir şekilde giderilmesi gerekir bu da ancak ek eğitimlerle olur. psikiyatristdeki verilen ilaçlar çocuğunuza yalnızca sakinleştirir uyuşturur ve dürtüselliğini dikkatsizliğini ve en önemlisi de hiperaktiviteesini birazcık da olsa yavaşlatır bazı ilaçlar da o kadar etkilidir ki çocuk sürekli olarak uykulu sersem gibi ortada dolaşır. Kesinlikle ileri seviyede değilse ilaç almanizi tavsiye etmiyorum. Kaynaştırma merkezleri rehabilitasyon merkezleri gibi yerleri başvurmanızı öneririm
Merhaba Rama gittik ve sordum durumundan bahsettim.Kurallari oturtun vs dedi.Burayla bir işimiz var mı diye sordum.'Hayir' dedi ve 'sakın böyle birşeyi herhangi bir rehabilitasyon merkezine sormayın, zihinsel engelli raporu bile çıkartmaya çalışabilirler.Hepsi değilse de böyle durumlarda oluyor' dedi.'Ama kuralları net koyun' dedi.Dehab ile ilgili net birşey söylemedi psikiyatr.Cesitleri olduğunu şimdi öğreniyorum.Randevu aldım,gidince mutlaka sorarım.Nasil bir eğitimle ilerleyeceğimizi bilmiyorum.İlk etapta sanırım psikiyatriden net bir bilgi almam gerekiyor.

size tavsiyem kendiniz icin de bir destek almaniz. Cunku bizim cocuklar bizim duygularimizdan aynalaniyorlar. Biz stres oldukca onlarda agresif ve sinirli davraniyorlar. Ben kendime terapiye basladim cocugum duzeldi. Aslinda o duzelmedi ben ona daha sakin bakmayi ogrendim. Benim sakinlesmem de onu sakinlestirdi. Benim oglum artik bana vurmalara baslamisti. Otoriteye cok karsi geliyordu. Asla kurallari kabul etmiyordu. Dur desemde o bildigini yapiyordu. Simdi bir haftaya yakindir beni dinliyor sozumu dinliyor. Okuldan uyari aldik ona anlattim bunu okula goturmen yasak diye ve tamam anne boyle bi zarar olacagini ve yasak oldugunu bilmiyordum dedi ilk defa boyle guzel cevap verdi bana. Hep bana ne sana ne yapicam iste diyen cocugum sakinledi. Tabi oglumda terapi aliyor ilac kullaniyor. Koordineli gitmekte kesinlikle fayda var. Siz de cok yipranacaksiniz. Imkan varsa yardim alin kendiniz icinde.

X